Uzmanlar uyardı! Evinizde varsa hemen imha edin...

Antalya Akdeniz Üniversitesi’ne getirilen bir çocuk hastaya, slime ile oynamaya bağlı olarak egzama teşhisi konuldu.

Uzmanlar uyardı! Evinizde varsa hemen imha edin...
Uzmanlar uyardı! Evinizde varsa hemen imha edin...
GİRİŞ 20.09.2017 12:50 GÜNCELLEME 20.09.2017 12:54
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Çocukların oyun oynamak için kırtasiyelerden satın aldığı yarı akışkan slime isimli oyuncakta uyuşturucu hammaddeleri olduğunu ortaya çıkmasının ardından ilk slime vakası Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde görüldü. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ülker Gül'ün kontrol ettiği çocuk hastaya slime ile temasa bağlı egzama teşhisi konuldu. Prof. Dr. Ülker Gül, "Bir çocuk hasta el parmağında temas egzaması ile geldi. Bu slime ile temasa bağlı 'temas egzaması' teşhisi koyduğum ilk olgu" dedi.

KİMYASAL MADDENİN ZARARI

Hancı da önceden slime hakkında uyarı yaptıklarını hatırlatarak, "Kimin yaptığı belli olmayan, üzerinde herhangi bir üretici lisansı bulunmayın slime isimli bu oyuncağın acil bir şekilde toplatılıp imha edilmesi gerekir" diye konuştu.

Slime isimli, şekil alan, yarı akışkan maddenin içeriğinde, zehirleyici etkisi olan boraks kimyasalı, uyuşturucu niteliği olan traş köpüğü, yapıştırıcı gibi maddelerin bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ilk kez bir çocuğa slime'den dolayı egzema teşhisi konuldu. Parmak aralarında egzema şikayetiyle ailesi tarafından hastaneye getirilen küçük çocuğun annesinden gizli olarak boraks, yapıştırıcı ve traş köpüğü alarak slime yaptığı öğrenildi. Eli sürekli kimyasal maddelerin içinde olan çocuğun bu nedenle cilt hastalığı olan egzemaya yakalandığı belirtildi. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ülker Gül, kontrol ettiği çocuk hastaya slime'ye bağlı egzama teşhisi konduğunu dile getirirken, "Bu slime ile temasa bağlı temas egzaması teşhisi koyduğum ilk olgu" dedi.

TEHLİKELİ BİR ZEHİR

Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Hamit Hancı, boraksın tıp alanında sık kullanılan bir madde olduğunu söyleyerek, "Ancak amacı dışında kullanılırsa zehirler.

Boraks tek başına çıplak elle tutulması bile riskliyken, bu madde yapıştırıcı, traş köpüğü gibi malzemelerle karıştırılarak yapılıyor. Özellikle tehlikeden bihaber veliler de çocuklarıyla birlikte slime yapıyor. Benim uzman olarak en büyük korkum bağımlılık yapması. Bu oyuncak görünümlü tehlikeli maddeler çocukların geleceğine etki edecek. Çünkü boraks, yapıştırıcı ve traş köpüğü bir araya geldiğinde uyuşturucu etkisi yapıyor. Herkes bali, tiner gibi maddelerin bağımlı yaptığını düşünürken bu oyuncağın içindeki yapıştırıcılar da bağımlılık yapar" dedi. Prof. Dr. Hancı, 2017 başında Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu Daire Başkanlığı'na slime'nin yasaklanması konusunda başvurduklarını söyleyerek, "Ne yazık ki bu oyuncak görünümlü tehlike hala piyasada satılıyor. Çocuklar bu maddelerle oynamasın. Özellikle veliler çocuklarına slime

KAYNAK: YENİ ASIR
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • zeynep 1 yıl önce Şikayet Et
  evet arkadaşlarımın çocukları kulanıyordu onları uyardım ama bana katılmadılar telefonu gösterince inandılar ama benim çocuğumda yok
  Cevapla
 • murtaza 1 yıl önce Şikayet Et
  Malesef denetim sıfır, benim çocuğum da oynuyordu aynı şekil doktora çıktık tabi alerji deyip mehlem verdi, sürdük fakat geçmedi, 10 gün sonra kendi kendine geçmeye başladı, tabi bu akışkan madde ile teması kestikten sonra kendi geçmeye başladı.
  Cevapla
 • Evet ama 2 yıl önce Şikayet Et
  Anaokullarında hep var bunlar. Oyun hamurları vb. Şeyler hep var. Devlet bu konuda takip etmeli kural getirmeli.
  Cevapla
 • Fatma 1 yıl önce Şikayet Et
  Anaokulunda hamur var slaym yok satilan yerlerden toplatilmali bu kadar zararli bir seye cocuklar ulasamamali
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Babacan'a çok konuşulacak cevap!
İstanbul Sözleşmesi’ni küfürle tartışanlara cevap! 9 yıl sonra sizin amacınız ne?