Alerji nedir, tedavisi? Alerjiden kurtaran ısırgan yaprağı çayı tarifi

Vücutta bulunan bağışık sisteminin dışarıdan yerleşen birtakım maddelere karşı aşırı hassasiyet geliştirmesi şeklinde nitelendirilen Alerji nedir, tedavisi nasıldır? Çeşitli içeceklerde, yiyeceklerde veya çevrede yer alabilen Alerji belirtileri ve nedenleri nelerdir? İşte, alerjiden kurtaran ısırgan yaprağı çayı tarifi!

Alerji nedir, tedavisi? Alerjiden kurtaran ısırgan yaprağı çayı tarifi
Alerji nedir, tedavisi? Alerjiden kurtaran ısırgan yaprağı çayı tarifi
GİRİŞ 12.12.2018 15:43 GÜNCELLEME 12.12.2018 23:19

Alerji, insan vücuduna herhangi bir zararı bulunmayan yiyecek ve içecek gibi birtakım maddelerden yahut ortam koşullarından etkilenip aşırı duyarlılık geliştirmesi durumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rahatsızlık söz konusu olduğunda, insan vücudunda yer alan bağışıklık sistemi mekanizması, çeşitli maddelerle karşılaşması halinde normal olmayan bir tepki göstermektedir. Peki, pek çok faktörden kaynaklı olarak oluşum gösterebilen Alerji nedir, tedavisi nasıldır? İşte, ağırlıklı olarak genetik etkenlerin meydana gelmesinde zemin hazırlamasını yanı sıra vücudun hastalık veya hamilelik gibi durumlarla karşılaşıp zayıf düştüğü zamanlarda görülebilen alerjiden kurtaran ısırgan yaprağı çayı tarifi...

 

 

ALERJİ NEDİR? ALERJİ NEDEN OLUR?

Hiçbir zaman basite indirgenmemesi gereken bir sağlık problemi olan Alerji, vücuttaki bağışıklık sistemi mekanizmasının belirli etkenler karşısında kendiliğinden göstermiş olduğu bir çeşit hassasiyettir. Hayat kalitesini kimi durumda olumsuz bir şekilde etkileyen Alerji, çoğu zaman hastalar tarafından gözardı edilen bir hastalık olarak görünse de esasında bazı durumda yaşamsal tehlike oluşturabildiği gerçeğini de unutmamak gerekmektedir. 

 

 

Bu bağlamda vücudun gösterdiği herhangi bir alerjik reaksiyona karşı mutlaka kayıtsız kalınmamalı ve en kısa zamanda doktorunuzun belirleyeceği en doğru tedavi yöntemini uygulamaya gidilmelidir. Alerjiye neden olan faktörler tek bir şeyle sınırlandırılmayıp etki alanı oldukça geniştir, yani ilaçlar, yiyecekler, içecekler, bitkiler, hayvanlar ve kozmetik ürünler olmak üzere vücutta birçok şeye karşı alerjik duyarlılık gösterebilmektedir.

Öte yandan alerjiye sebep olan etkenler arasında ortamda koşulları da son derece aktif bir rol üstlendiği bilinmektedir, havada bulunan küf yahut toz tanecikleri, bahar aylarının kendini göstermesinin ardından bitkiler vasıtasıyla üretilen polenlerin havada uçuşması ve oradan insan vücuduna yerleşmesi şeklinde olabilmektedir.

alerji nedir, alerji neden olur

ALERJİ BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ!

Alerji belirtilerinin insandan insana göre değişkenliklerin arz edebilmesinin dışında ve meydana gelen belirtilerin sürekliliği ve şiddeti açısından da farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, alerjinin belirtileri kimi durumlarda yıllarca görülmeyebilir, bazı alerjilerin ise yıllar sonra oluşum gösterebilme durumu olabilir. Ya da farklı kişilerde benzer maddelere karşı birbirinden değişik tepki geliştirebilmektedir.

*Ancak genel itibariyle alerjinin belirtilerini sıralamak gerekirse;

*Alerjik rahatsızlığı olan kişilerin nefes alıp vermede güçlükler yaşaması (nefes darlığı çekmesi),

*Alerji hastalarında vücudunda kaşıntı probleminin kendini göstermesi,

*Tüm bunların dışında şikayet yaşayan kimselerde hırıltı bir biçimde nefes alıp verme durumunun söz konusu olması,

*Yüz ve gözler başta olmak üzere vücudun birçok noktasında şişlikler olabilmektedir,  

*Kimi alerji hastaların burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi sorunlar yaşaması,

*Mide bulantısı/kusma ve ishal gibi reaksiyonların gözlemlenmesi,

*Vücudun derisinde döküntü probleminin oluşması,

*Aşırı gerginlik ve sinir, depresyon halinin meydana gelmesi,

alerji belirtileri, tedavi yöntemler, alerjiden kurtaran ısırgan yaprağı çayı tarifi

ALERJİ TEDAVİSİ! ALERJİDEN KURTARAN ISIRGAN YAPRAĞI ÇAYI TARİFİ...

Şayet alerji olduğunuzdan kuşkulanıyorsanız ve yukarıda yer verilen belirtileri vücudunuzda gözlemlediyseniz vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulması ve uzman hekimlerden fikir alınması gerekmektedir. Sağlık görevlileri tarafından tanı/teşhis koyabilmek ve gerektiğinde alerji tedavisini başlatabilmek açısından alerji testi gerçekleştirilecektir ve test sonuçları doğrultusunda hangi maddeye karşı alerjiniz bulunduğunun tespiti yapılacaktır.

Şayet alerji durumu söz konusuyla doktorunuz duyarlılığınızın ortadan kalkmasını sağlamak ve vücudunuzun geliştirmiş olduğu tepkiden kaynaklı oluşum gösteren problemlerin azaltılması yönünde uygun bir ilaç tedavisi uygulayabilir. Tüm bunların yanı sıra alerji hastalığına çözüm bulabilmek için bitkisel tedavi yöntemlerinden de doktorunuzun bilgisi dahilinde yararlanma olanağı elde edebilirsiniz.

Öte yandan tıbbi olarak alerji tedavisi için geliştirilen yöntemler de bulunmaktadır. Örneğin İmmüno Terapi tedavi yöntemi sayesinde vücudunuzdaki bağışık sistemi mekanizmasını alerjen maddeye karşı dirençli hale getirmesi işlemidir. Bu işlem yapıldığında vücudunuz o maddeye alışacağı için mevcut alerji de ortadan kalkacaktır.

Vücudu dış etmenlere karşı koruyan bağışıklık sistemi, vücut için uyumlu olmayan bir durumla karşılaştığında tepki gösterir. Vücudun belli durumlara karşı gösterdiği bir çeşit reaksiyon olarak tanımlanan alerji, günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Dr. Feridun Kunak, alerjiye, kaşıntıya iyi gelen ısırgan yaprağı çayı yapımını izleyicilere aktardı. Kunak, karışımı bir dakika kaynatıp bir dakika demledikten sonra içip kaşınan yerlere sürülmesini önerdi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rusya'nın tahıl yüklü gemisi, Karasu Limanı'nda
Uygulama bugün başladı! Hangi otoyolda hız limiti kaç oldu?