Metabolizma nasıl hızlandırılır: Metabolizma hızlandırmak için bitkisel çözüm...

Yavaş metabolizma; özellikle zayıflamakta zorlananlar ve eskiye oranla çok daha yavaş biçimde kilo verenler için ortak sorun haline dönüşür. Gündelik yaşam içerisinde birçok faktör nedeniyle zaman geçtikçe yavaşlayabilen metabolizma nasıl hızlandırılır? İşte, kesin ve etkili sonuç almak isteyenleri yakından ilgilendirecek metabolizmayı hızlandırmak için bitkisel çözüm önerilerini sizin için hazırladık.

Metabolizma nasıl hızlandırılır: Metabolizma hızlandırmak için bitkisel çözüm...
Metabolizma nasıl hızlandırılır: Metabolizma hızlandırmak için bitkisel çözüm...
GİRİŞ 14.02.2020 13:11 GÜNCELLEME 14.02.2020 13:11
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Öncelikli olarak metabolizmanın hızını belirleyen etmenler arasında yaş, beslenme, yaşam şekli ve cinsiyet yer almaktadır. Diğer taraftan tüm faktörlere bağlı olarak metabolizması yavaş çalışan bireyler, hızlı olanlara göre daha zor bir şekilde kilo vermektedir. Bu nedenle insan vücudunda yer alan metabolizma sistemi hızlı bir şekilde çalıştığı takdirde kalori yakımını önemli ölçüde destekleyerek kilo vermeyi sağlayacaktır. Özellikle fazla yağlarından kurtulmak üzere kilo vermek isteyen kişileri yakından ilgilendiren bir husus olan metabolizma nasıl hızlandırılır? İşte, son dönemlerde yaygın bir şekilde araştırma konusu haline getirilen ve kilo vermenin yanı sıra enerjinizin yükselmesine ortam oluşturacak metabolizmayı hızlandırma yolları...

METABOLİZMA NASIL HIZLANDIRILIR? METABOLİZMAYI HIZLANDIRMANIN YOLLARI...

Metabolizma hızının genetik bir faktörden kaynaklı olmasıyla birlikte, sonradan yavaşlaması ve hızlanması da görülebilmektedir. Öte yandan kadınlara nazaran erkeklerin metabolizması daha hızlı bir şekilde çalışmaktadır, çünkü erkeklerin sahip olduğu kas kütlesi kadınlarınkinden çok daha fazladır.

Metabolizmayı hızlandırmanın en önemli kurallarından hareketsiz yaşam şeklini değiştirip fiziksel aktiviteyi artırmaktadır. Düzenli bir şekilde hareket etme alışkanlığı kazanıp kas oranınızı artırmanız halinde metabolizmanızın çok daha hızlı bir şekilde çalışmasına zemin hazırlayacaktır. 

Siz de spor yapmanız sonucunda, kilo vermenizde büyük bir sorun haline gelen yavaş olan metabolizmanızı hızlandırarak iyi yağ yakımı sağlayabilirsiniz. Bilhassa yüzmek, bisiklete binmek ve yürüyüş gibi aerobik egzersizlerde bulunmanız halinde yavaş metabolizmadan en kesin ve etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz.

metabolizma nasıl hızlandırılır

Metabolizmayı hızlandırmak açısında bir başka yapılması gereken ise beslenme tarzının değiştirilmesi gerekmektedir, daha net bir şekilde açıklanacak olursa 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere az ve sık beslenmeniz lazımdır. Bu nedenle öğünlerin arasında 3 ila 4 saatinden geçirilmemesi büyük önem arz etmektedir.

Bu yöntem metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra kan şekeri seviyesinin çok fazla yükselmesinin veya düşmesinin önüne geçerek beslenmenizi de dengeleyecektir. Bunun yanı sıra düzenli bir şekilde kahvaltı öğününü atlamamanız da metabolizmanızın hızlanmasına destek verecektir.

metabolizmayı hızlandırma yöntemleri

Metabolizmanı yavaşlamasının başlıca nedeni aç kalmaktır, aç kalan metabolizma enerji yetersizliğinden ötürü kendini yavaşlatarak en az enerjiyi harcamaya çalışmaktadır. Öte yandan hızlı bir şekilde kilo vermek de metabolizma sisteminin çalışma hızını düşüren etmenler arasında kendini göstermektedir.

Çünkü hızlı bir şekilde kilo veren bir insan yüksek oranda sıvı ve kas kaybetmesinden ötürü metabolizmanın yavaşlamasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle metabolizmayı hızlandırmak için hızlı bir şekilde kilo vermekten uzak durmanız gerekmektedir.

Tüm bunların yanı sıra metabolizmanızın yavaşlaması hormonel etkenlere bağlı ise, yani tiroit hormonlarınız yavaş bir şekilde çalışıyorsa fazla yağlarınızdan kurtulup kilo vermenize engel olarak karşınıza çıkabilir. Bu nedenle tiroit hormonlarınızın çalışma durumunu öğrenebilmek için sağlık kuruluşuna başvurup basit bir kan tahlili yaptırmanızın ardından T3, T4 ve TSH hormonlarınıza baktırabilmeniz mümkün.

Cinsiyete, yaşa ve kiloya bağlı olarak günde 2 ila 3 litre arasında düzenli bir şekilde su tüketimine mümkün olduğunca özen gösterilmesi lazım gelmektedir. Su tüketimine gereken önemi ve hassasiyeti gösterdiğiniz takdirde bundan son derece verim alarak metabolizmayı hızlandırma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzun sıvı dengesini korumaya yardımcı olacaktır.

Öte yandan metabolizmayı hızlandırmanın en etkili ve birebir çözüm gösteren faktörlerinden diğeri ise, düzenli olarak yeşil çay tüketimine yer verilmesi gerekmektedir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar doğrultusunda yeşil çayı tüketimini sağlayan insanların metabolizmasının yüzde 4 ila yüzde 5 arasında metabolizmayı hızlandırdığı saptanmıştır. Yeşil çay, insan vücudunda tutulan yağları serbest yağ asitlerine çevirerek yüzde 10 ila yüzde 17 arasında da yağ yakma hızını artırdığı tespit edilmiştir. 

Metabolizmayı hızlandırmanın bir başka yöntemi ise uyku düzeninize oldukça dikkat etmeniz gerekip yeterli ölçüde uyumak konusunda titizlikle yaklaşmalısınız. Çünkü uykusuzluk hem metabolizmanın yavaş çalışmasına sebebiyet verecek hem de obeziteye yakalanma riskini önemli ölçüde artış göstermesine neden olacaktır.

Uyksuzluk durumu metabolizmayı kötü anlamda etkileyeceği için özellikle kilo vermek ve yağ yakımını sağlamak isteyen bireylerin uykularını almaları lazım gelmektedir. Yine uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde uykusuz kalan insanların vücutlarındaki açlık hissine neden olan girelin hormonunu artırdığı ve tokluk hissine neden olan leptin hormonunu azalttığı tespit edilmiştir. 

Öte yandan tıpkı yeşil çayda olduğu gibi kahve de insan vücudundaki metabolizmayı hızlandıran bir içecek olarak kendini göstermektedir, bilimsel araştırmalar doğrultusunda düzenli olarak kahve tüketimini sağlayan zayıf kadınların yağ yakma oranını yüzde 29 artarken, düzenli olarak kahve tüketimine yer alan şişman kadınların yağ yakma oranını ise yüzde 10 artırdığı bilgisi elde edilmiştir. Bu nedenle metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi ve yağ yakımına destek olduğu uzmanlar tarafından da onaylanan kahveyi aşırıya kaçmayacak şekilde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra metabolizmayı hızlandırmak için her öğünde protein tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir, çünkü proteinler metabolizmanızı yüzde 15 ila yüzde 30 arasında hızlanmasını sağlayacak mükemmel bir besindir. Aynı zamanda protein tüketimine yer vermeniz vücudunuzda daha fazla doygunluk hissiyatının oluşmasını sağlayarak fazla yemek isteğini önlemesi açısından da kilo vermek isteyenler için en güzel alternatif olabilmektedir.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRMANIN DOĞAL VE BİTKİSEL YÖNTEMİ!

Pek çok faktör bağırsakların yavaş çalışmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bağırsakları temizlemek, sağlık açısından çok önemlidir. Dr. Feridun Kunak, metabolizmayı hızlandıran, bağırsakları çalıştıran etkili kür tarifi verdi. İçerisinde kırmızı lahana, dereotu, maydanoz ve limon olan bağırsakları çalıştıran sağlıklı karışım tarifini izleyicilerle paylaşan Kunak, karışımın yemekten bir saat önce içilmesini tavsiye etti.

YORUMLAR 2
  • rete 2 yıl önce Şikayet Et
    yanlış bilgiler var..az ve sık yemek vücudu pankreası yorar..en fazla 2 öğün yemeli sünnet olan da budur.. şeker pirinç ekmek tamamen hayatamızdan çıkarmalıyız..
    Cevapla
  • fehm 2 yıl önce Şikayet Et
    hem sünnet diyorsun hemde pirinç ve ekmek gibi temel gıdaları hayatımızdan çıkarın diyoorsun. çelişki yokmu Allah o gıdaları neden yarattı ozaman. yulafı desen anlarım hayvan yemidir vs.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: 25 Temmuz koronavirüs tablosu açıklandı! Büyük artış...
İstanbul'da yürek parçalayan görüntüler! Komşular kayda aldı