Kuzugöbeği mantarının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Genellikle Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yetişen ve kilosu bin TL'yi bulan kuzugöbeği mantarı faydaları nelerdir? Kansızlık hastalığına iyi gelmesiyle tanınan kuzu göbeği mantarının tüm yararlarını sizler için araştırdık.

Kuzugöbeği mantarının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?
Kuzugöbeği mantarının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?
GİRİŞ 23.04.2019 09:55 GÜNCELLEME 23.04.2019 09:56
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kuzugöbeği mantarı, bahar aylarında ortaya çıkan, besin değeri ve sağlığa faydalarıyla oldukça dikkat çeken bir mantar türüdür.  Çoğu zaman şimşek çaldıktan sonra ortaya çıkan bu mantar ülkemizde genellikle Ege, Akdeniz ve Karadeniz yetiştirilir. Latince adı Morchella esculanta olan bu şifalı mantar, küme mantarı, kümah yada höbelen mantarı gibi isimler ile de anılır. Bazı bölgelerimizde her yıl Mayıs ve Haziran aylarında toplanabilen kuzu göbeği birçok sağlık sorunu üzerinde de etkili bir mantardır. 

 

 

KUZUGÖBEĞİ MANTARININ FAYDALARI

1 adet kuzu göbeği mantarının neredeyse 1 kilogram kırmızı etten alacağınız proteine dek protein içerdiği söyleniyor. Proteinin yanı sıra içinde bolca B1,B2 ve C vitaminleri ve kalsiyum, potasyum, sodyum,çinko mineralleri de bulunuyor.

 

 

Beyine de yarar ve fayda sağlar. Zihne iyi gelmesi de kuzugöbeği mantarı faydaları arasındadır.

Zihninizi açan bir ürün olan kuzu göbeği mantarı bağışıklık sistemi üzerinde de güçlendirici bir etkiye sahip. Düzenli kullanım ile vücudunuzu tüm zararlı mikroorganizmalara karşı koruyabilirsiniz.

Kuzugöbeği Besin Değeri

Kuzu göbeği mantarı kan yapıcı özelliği ile kansızlık yani anemi hastalığının tedavisinde çok etkilidir.

Vücudumuzdaki bağ dokusunu onarır, eklem ağrılarını azaltır ve kas gücünü arttırır.

Bitkinliğe, güçsüzlüğe ve yorgunluğa karşı oldukça faydalı bir mantar türüdür. 

Kuzu göbeği mantarı faydaları arasında karaciğer ve kalp hastalıklarına karşı geliştirdiği koruma etkisi de yer alır. Karaciğer ve kalp sağlığını koruyan kuzu göbeği mantarı karaciğer enzimlerinin yenilenmesini sağlamaktadır.

Özellikle ileri yaşlarda kendini gösteren katarakt problemi başta olmak üzere birçok soruna karşı göz sağlığını da koruduğu biliniyor.

Kuzu göbeği mantarı tüketimi kolesterole iyi gelir.

Kuzugöbeği Zararlı mı?

KUZUGÖBEĞİ MANTARININ ZARARI VAR MI?

Kuzu göbeği mantarının bilinen ciddi bir zararı bulunmuyor, ancak tabii ki her mantarda olduğu gibi bu mantarı yemeden önce de dikkat etmeniz gereken önemli konular bulunuyor. Öncelikle mantar ve benzeri ürünlere alerjiniz olmadığından emin olmanız gerekiyor. Aldığınız kuzu göbeği mantarının mutlaka zehirsiz, gerçek bir kuzu göbeği mantarı olduğundan da emin olmanız hayati önem taşıyor.

FİYATI NE KADAR?

Genellikle Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yetişen kuzugöbeği mantarı, mayıs-haziran aylarında özellikle çam ağaçlarının altında tek tek veya küçük gruplar halinde bulunuyor. Besin değeri yüksek olan bu mantar türü, fiyatıyla dikkat çekiyor. Kuzugöbeği kurutulmuşu kilosu 800 ile bin lira, yaşı ise 100 ile 200 lira arasında satılıyor. Kısa süreli de olsa kuzugöbeği, bölge insanına ekonomik katkı sağlıyor.

YORUMLAR 2
  • muğlalı 2 yıl önce Şikayet Et
    Bu mantara kilosuna 150-200 tl verip alanın aklına şaşarım. Mantarın bir çeşidi işte sonuçta. Neymiş bir adet mantar 1kg ete eşitmiş Peh. Duyda inanma.
    Cevapla
  • Yıldıray 2 yıl önce Şikayet Et
    evet öyle beyşehir köyleri mayıs ayında bununla geçinir,
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Biden'den BM'de İran'a nükleer tehdit
Validebağ Korusu'nda gerçek ortaya çıktı! Bir algı operasyonu daha çöktü