Meme kanseri için yeni ilaç! Türk bilim insanları geliştirdi

Dünyanın en sık rastlanılan kanser türlerinden biri olan meme kanseri için Konya'da Türk bilim insanlarınca yürütülen çalışmalar sonucunda yeni bir ilaç geliştirildi.

Meme kanseri için yeni ilaç! Türk bilim insanları geliştirdi
Meme kanseri için yeni ilaç! Türk bilim insanları geliştirdi
GİRİŞ 06.10.2019 14:09 GÜNCELLEME 06.10.2019 14:09
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Meme kanserinin tedavisi için Türk bilim insanları tarafından yeni bir ilaç üretildi.

 

 

Konya'da Türk bilim insanlarınca yürütülen çalışmalar sonucunda, meme kanserinin tedavisinde kullanılması amacıyla antikanserojen özelliğe sahip ilaç geliştirildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Fizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Türkkan, AA muhabirine, meme kanserinin tedavisinde kullanılması amacıyla geliştirdikleri ilaç hakkında bilgi verdi.

 

 

Dünya genelinde kanserin her geçen gün yayıldığını dile getiren Türkkan, bu rahatsızlığın çağın en önemli hastalıklarından biri olduğunu belirtti.

Tıp dünyasında kanser tedavisine ilişkin kıymetli çalışmaların varlığından bahseden Türkkan, Türkiye'de de benzer çalışmaların olduğunu hatırlatarak, Selçuk Üniversitesi ile iş birliğinde kanser tedavisi için çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

Bu çalışmalarda ciddi mesafe aldıklarını anlatan Türkkan, "Çalışmalarımızı fizik, kimya, veterinerlik ve biyoloji alanındaki hocalarımızla yapıyoruz. Amacımız, kanserin tedavisinde güzel çalışmalar yaparak ülkemize ve insanlığa faydalı olmak." dedi.

ÇALIŞMALAR İKİ YIL SÜRDÜ

Türkkan, yaptıkları araştırmalarda meme kanseri üzerinde yoğunlaştıklarına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geliştirdiğimiz ilaç meme kanserinin tedavisinde kullanılacak. Çalışmalarımızı yaklaşık 2 yıldır sürdürüyorduk. Bu zaman diliminin sonunda meme kanserinin tedavisinde etkili olan ve kanserli hücreleri öldüren bir ilaç geliştirdik. Bu gerçekten ülkemizde yapılan kanser araştırmalarını yukarıya taşıyan ve dünyada da dikkatleri üzerimize çeken bir çalışma oldu."

METASTAZ YAPMIŞ MEME KANSERİ ÜZERİNDE DE ETKİLİ

İlacın metastaz yapmış meme kanseri üzerinde de etkili olduğunu vurgulayan Türkkan, şunları kaydetti:

"İlaç metastazik özelliği olan dirençli meme kanserinde başarılı sonuçlar verdi. Bu da bizi mutlu etti. Bu madde, yani ilaç aynı zamanda antimikrobiyal özelliğe sahip. Yani aynı zamanda vücutta bulunan mikropları da öldürme özelliği var. Antibiyotik olarak da işlev görüyor. Çift yönlü kullanılabilecek bir ilaç. Diğer kanserler üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda ülkemizin değerli ilaç ve ilaç etken maddesi üretmesini önemsiyoruz. Ülkemizin potansiyeli ile insan kaynaklarıyla bunu yerli ve milli olarak gerçekleştirdik."

Türkkan, ilacın multidisipliner bir çalışmanın sonucunda geliştirildiğine dikkati çekerek, "Benim dışımda fizik, kimya, biyoloji ve tıp alanında başta Prof. Dr. Emine Güler Akgemci ile Prof. Dr. Ülkü Sayın olmak üzere, sekiz akademisyen bu çalışmaya destek verdi. Geliştirdiğimiz ilacı ilk etapta laboratuvar ortamında kanserli hücreler üzerinde denedik. Başarılı sonuçlar aldık. Deneysel hayvanlar üzerinde de yakında denemelerimizi yapacağız." ifadelerini kullandı.

PATENTİ İÇİN İLK BAŞVURU

Çalışmanın "Journal of Organometallic Chemistry" dergisinde makale olarak yayımlandığı bilgisini veren Türkkan, şunları kaydetti:

"Türk bilim adamları olarak böyle güzel bir buluşu biz yaptık. Bu, ülkemiz için büyük kazanım ve gurur verici bir durumdur. Patenti için başvuruda bulunduk. İnşallah patentini de aldıktan sonra, seri üretime geçmesini sağlayarak, ülkemizin ve insanlığın hizmetine sunmak istiyoruz."

 

YORUMLAR 8
 • Abdullah 11 ay önce Şikayet Et
  Beklenti içine girmiş hastalar için İnşaAllah patent vs.aşamalar tez zamanda yapılır ve şifa bekleyene şifa olur inşaAllah...emeği geçen herkese selam olsun.
  Cevapla
 • emin 11 ay önce Şikayet Et
  Bor türevi değilse anırırım .. hayırlı olsun inş..
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 11 ay önce Şikayet Et
  Üniversitelerden marjinal değil bu şekilde buluşlar bulan bilim adamları yetiştirmesini bekliyoruz.
  Cevapla
 • Altaylar 11 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun Allah yollarını açık eylesin. Adı duyulmamış bir üniversite bunu becerebiliyor, ama adıyla gurur duyulan üniversitelerden ancak laklak geliyor, üstelikte yabancı üniversitelerin yaptığı araştırmalarını anlatırlar
  Cevapla
 • konyalı 11 ay önce Şikayet Et
  bu üniversitenin adı duyulmamış olabilir ama Selçuk Üniversitesinden alınan fakülteler bunlar. Yani altyapısı olan bir üniversite. İlahiyat ve Tıp fakültesinde türkiyenin önde gelen kaliteli üniversitelerinden.
  Cevapla
 • C.Türk 11 ay önce Şikayet Et
  Bu Kanser Tedavisinde ilk adım, Diğer Kanser,lerde Allahın izni ile tedavi edilecek? Çünkü Kur-anı Kerim,de Her Hastalığın çaresi olduğu belirtiliyor?.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ermenistan iyice afalladı! Türkiye'ye çirkin saldırı! MSB'den son dakika açıklaması
Macron ve Paşinyan'dan Türkiye'ye ağır suçlama! Bir açıklama da Rusya'dan: Desteklemiyoruz