Araştırma 7 yıl sürdü! Damar tıkanıklığı tedavisi sonuçları açıklandı

Amerikan Kalp Birliği 7 yıldır devam eden araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Damar tıkanıklığının tedavisiyle ilgili araştırmanın sonuçlarına göre; bazı hastalarda ilaçla tedavi ve ameliyat arasında bir fark olmadığı açıklandı.

Araştırma 7 yıl sürdü! Damar tıkanıklığı tedavisi sonuçları açıklandı
Araştırma 7 yıl sürdü! Damar tıkanıklığı tedavisi sonuçları açıklandı
GİRİŞ 19.11.2019 23:53 GÜNCELLEME 19.11.2019 23:53
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Amerikan Kalp Birliği 7 yıl süren araştırmasını yayınladı. Damar tıkanıklığının tedavisine ilişkin yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; bazı hastalarda ilaçla tedavi ile ameliyat arasında bir fark olmadığı tespit edildi. 

Bunun için ise sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve sigarayı bırakmak gerekiyor. Amerikan Kalp Birliği, Washington yönetiminin 100 milyon dolarlık maddi destek sağladığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. 

7 yıl süren ve 37 ülkeden 5 bin 179 kişinin katıldığı çalışmanın sonuçlarına göre; damar tıkanıklığı sorunu yaşayan kişiler sağlıklı beslenir, spor yapar ve sigarayı bırakırsa sadece ilaç kullanarak stent ve bypass ameliyatlarıyla aynı sonuca ulaşabilir. 

Aradaki tek farkın damarın açılma süresi olduğu belirtilen araştırmada ameliyatların oluşturduğu ek riskler de göz önüne alındığında sadece ilaç kullanımı seçeneğinin durumu acil olmayan hastalarda daha anlamlı olduğu sonucuna varıldı. 

Araştırmacılar ise çalışma sonuçlarının pratikte kullanılmaya başlanmasıyla yılda 500 milyon dolarlık harcamanın önüne geçileceği görüşünde. 

Amerika'da her yıl 2.3 milyon kişi damar tıkanıklığına bağlı göğüs ağrısıyla doktora başvuruyor. Stent takılmasının hastalara maliyeti 25 bin dolar iken bypass ameliyatları ortalama 45 bin dolar. 

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Ali 10 ay önce Şikayet Et
    Damar tıkanıklığı veya varisli damarları kesi ameliyatı yapmadan tedavi edebilen teknikleri ve teknolojileri geliştirip bulmalıyız araştırma hastanelerimiz bu konularda daha fazla araştırmalar yapmalıdır İnşallah.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: MEB'den kritik hamle! Karar 81 ile gönderildi...
Türkiye'de bir ilk gerçekleşti! Ankara Valiliği'nden çok çarpıcı koronavirüs kararı