Tavuk ciğerinin faydaları nelerdir? Tavuk ciğeri nasıl pişirilir?

Tavuk ciğeri, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlık için oldukça faydalı yiyeceklerden olup, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. Vitamin ve mineral bakımından diğer hayvansal ürünlerden çok daha zengin olan tavuk ciğeri, düzenli ve ölçülü tüketilmesi halinde vücudun B12 ve folik asit ihtiyacını karşılamaktadır. Peki tavuk ciğerinin faydaları nelerdir?

Tavuk ciğerinin faydaları nelerdir? Tavuk ciğeri nasıl pişirilir?
Tavuk ciğerinin faydaları nelerdir? Tavuk ciğeri nasıl pişirilir?
GİRİŞ 19.01.2021 09:49 GÜNCELLEME 19.01.2021 09:49
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Tavuk ciğeri, içerdiği zengin protein ve mineraller sayesinde kırmızı etin yerini tutabilen önemli bir besindir. Çoğu insan sakatat tüketimine karşı mesafeli olsa da insan sağlığına et tüketiminde daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Vitamin, mineral ve proteinler ciğerde enzimlenerek depolanmaktadır. Bundan dolayı birçok gıdadan daha zengin besin değerlerine sahiptir. A vitamini, C vitamini, D vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, demir, kalsiyum, protein, fosfor ve demir içerdiğinden az yenilse dahi diğer besinlerden daha faydalıdır. Fiyat olarak bakıldığında da tavuk ciğeri, büyük baş ve küçük baş hayvanlardan daha ekonomiktir. Ucuz yolla vücudun ihtiyacı olan besinleri doğal yollarla almamızı sağlamaktadır. Ancak her besinde olduğu gibi tavuk ciğeri tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekir. Yüksek kolesterol içerdiğinden ölçülü miktarda yenilmesi tavsiye edilir. Bunun dışında çeşitli şekillerde yapılan tavuk ciğeri, besin değerlerini kaybetmemesi için çok kızartılmamalıdır. İnsan sağlığına birçok yararı olan tavuk ciğerinin haftada bir kez tüketilmesi tavsiye edilir. 

TAVUK CİĞERİ FAYDALARI

Hayvansal ürün tüketirken etinin yenmesinin ardından sakatatlarını da atılmadan her türlü faydasından istifade edilmesi gerekir. Tavuk ciğerinin dahi büyük baş hayvanlarının etinden daha fazla protein ve minerallere sahiptir. Özellikle çocukların gelişimine katkı sağlarken daha güçlü bir bünyeye sahip bireyler haline getirir. Tavuk ciğerinin insan vücuduna olan faydaları şöyledir:

- İçerdiği zengin besin değerleri sayesinde kuvvet verir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Ciğerin faydalı olmasının en önemli nedeni vücuttaki tüm protein ve minerallerin ciğerde toplanmasıdır. Bundan dolayı ciğer tüketimi insanın ihtiyacı olan mineral, vitamin ve proteinleri karşılar. 

- Her gün ihtiyaç duyulan kolesterol sağlıklı bir şekilde tavuk ciğerinden alınabilir. Fazlası zararlı olup dikkatli tüketilmesi gerekir.

- Çocukların vücut ve beyin gelişimine kattı sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara arşı korur.

- Antioksidan özelliği sayesinde vücudu toksinlerden arındırır ve kanser hücreleriyle savaşır. 

- Kan yapıcı özelliği sayesinde kan değerlerini yükselterek anemi hastalığına karşı korur.

- İçerdiği zengin vitaminler sayesinde hamilelerin ihtiyacı olan besin değerlerini karşılamaktadır. Bundan dolayı çok sık tüketmemek kaydıyla hamilelerin tavuk ciğeri yemesi tavsiye edilir. 

- B12 vitamini açısında da zengin olan tavuk ciğeri balık yiyemeyen kişilerin balıktan alamadığı B12 vitaminini alabilmesi için alternatif olarak tavuk ciğeri yemesi önerilir.

- İçerdiği folik asit sayesinde beynin algılama ve kavrama özelliğini geliştirmektedir. 
Her yaş grubundan kişilerin haftada bir 1 porsiyon kadar yemesi önerilen tavuk ciğeri, kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir. Yağlı ve yüksek kolesterol içerdiği için hastalığı daha da tetikleyebilir. 

- Yüksek protein içerdiğinden dolayı uzun süre tok tutmaktadır. 

TAVUK CİĞERİ NASIL PİŞİRİLMELİDİR?

Bu kadar faydası olan ciğerin doğru pişirilip besin değerlerini öldürmemek gerekir. Çok pişirildiğinde besin değerlerini kaybeden tavuk ciğerini pişirirken dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Çok fazla ısı işlemden geçmemesini gerekir ve pişirirken renginin çok kararmamasına dikkat edilmelidir. Kızartırken dahi asıl rengini kaybetmemesi gerekir. Sağlıklı ve doktorların tavsiye ettiği ciğer pişirme şekli, mevsim sebzeleriyle birlikte fırına atılan ciğerdir. Fırınlanmış ciğerin haftada bir bu şekilde bir porsiyon kadar tüketilmesi vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini karşılamaktadır. 

TAVUK CİĞERİ BESİN DEĞERLERİ

Karbonhidrat 6.05
Protein 20.79
Yağ 4.26
Lif 0
Kolesterol 537
Sodyum 82
Potasyum 242
Kalsiyum 17
Vitamin A 15173
Vitamin C 22.01
Demir 9.19

YORUMLAR 10
 • Mehmet Yılmaz 3 yıl önce Şikayet Et
  Öğrenciliğimizde çok yedik. Et alacak paramız olmayınca en ucuzu buydu 1990'larda.
  Cevapla
 • hakan demirci 3 yıl önce Şikayet Et
  seytani küresel cete dünya genelinde ete savas acti vejeteranyanlik bunlarin pisligi sebebi mineralden vitaminden eksik kalan insanligi hasta edip ilaca bagimli etmek. ama seytani cete ayni zamanda gidayida elde tutuyor ..tavuklarda 40 günde kimyasal ilac alip gdo lu yem yedirilip zehir oldular..derhal seytani cete desifre edilmeli yoksa insanlik bitecek sevdiklerimiz herkes neredeyse ilerde kanser olacak
  Cevapla
 • gezen tavuk 3 yıl önce Şikayet Et
  bu tavuk o tavuk değil arkadaşlar bahsedilen tavuk köyde yada şehirde bahçenizde gezen otlayan börtü böcek yiyen tavuk dan bahsediyolar bu habere aldanıp market ve kasapdaki tavuk ciğerini yemeyin
  Cevapla
 • deli kadir 4 yıl önce Şikayet Et
  hormonlu tavuk ciğeri 40 günde tavuk mu olur
  Cevapla
 • whoxxer 4 yıl önce Şikayet Et
  ulen ne güzel fakir fakir yiyorduk...şimdi haber ettiniz zam yaparlar yarın..ciğerimizi sökerler..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Belediye otobüsünde dehşete düşüren anlar: Lise müdürü ve oğlu, yaşlı çifti dövdü
Rusya ile Kuzey Kore arasındaki anlaşma deşifre oldu