Yaprak soğanının faydaları nelerdir? Frenk soğanının besin değeri

Frenk soğanı, diğer adıyla yaprak soğanı, birçok bölgede kolaylıkla yetişebilen bitkidir. Ekimi ve bakımı oldukça kolay olan Frenk soğanı kökünden koparılmadığı sürece bütün yaz mahsul veremeye devam eder. Her bölgede yetişebilen yaprak soğanı, sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Kanser önleyici olmasından hücrelerin yenilenmesine kadar sayısız faydaya sahiptir. İşte Frenk soğanının faydaları ve besin değerleri

Yaprak soğanının faydaları nelerdir? Frenk soğanının besin değeri
Yaprak soğanının faydaları nelerdir? Frenk soğanının besin değeri
GİRİŞ 21.11.2020 09:39 GÜNCELLEME 21.11.2020 09:39

Frenk soğanı, diğer bilenen adıyla yaprak soğanı, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika’da yaygın olarak yetiştirilir. Mart gibi ekildiğinde, kısa sürede yeşillenmeye başlar. Bahar ve yaz aylarında mahsul vermeye devam eden bir bitkidir. Ürün çıkmaya başladığında toplanırken kökünden değil de yeşil kısmından koparılırsa uzun süre mahsul vermeye devam eder. Kış aylarında ürün vermeyen Frenk soğanı, ev ortamında ya da balkonda yetiştirilirse ürün elde edilebilir. Ülkemizde yetişmesi, iklim açısından çok uygun olsa çok yaygın olarak yetiştirilmez. Uzun ince yapısıyla, yeşil soğan, sarımsak ve arpacık soğanıyla aynı familyadadır. Frenk soğanı, daha çok salata, omlet ve gastronomide yemeklerin üzerine süslemek için kullanılır. Frenk soğanının tüm bu özellikleri yanında sağlık açısından çok faydası bulunmaktadır. İçerdiği vitamin ve minerallerle hastalıklara karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir. 

FRENK SOĞANI FAYDALARI

Ülkemiz, Frenk soğanı yetiştirmek için uygun ortama sahip olsa dahi pek fazla yetiştirilmemektedir. Sağlığa olan faydaları için bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Türk mutfağında daha çok yemeklerin üzerini süslemek için kullanılan yaprak soğanı, farklı şekillerde kullanılarak faydalarından istifade edilebilir. Frenk soğanının sağlığa olan faydaları şöyledir:

- İçerdiği K vitamini sayesinde kemik gelişimi güçlendirir. Özellikle çocukların tüketmesi kemik gelişimini desteklediğinden dolayı tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca kadınlarda menopoz dönemlerinde sıkça görülen kemik erimelerinin yaşanmaması için yenilebilir. 

- Sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Çeşitli nedenlerde bağırsaklarda oluşan zararlı bakterilerin temizlenmesini sağlayarak bakterilerden kaynaklı zehirlenmeler önler.

- Kan dolaşımının normalleşmesini sağlayarak yüksek kolesterol ve tansiyonu düşürür. Buna bağlı olarak da meydana gelebilecek kalp krizi riskini azaltır.

- İçerdiği bileşenler sayesinde kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını engeller. Kansere neden olan maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Özellikle kolon, meme, prostat ve akciğer kanserine karşı koruyucudur.

- Göz sağlığına iyi gelir, daha iyi görmeyi sağlar.

- Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır.

- Hamilelerin tüketmesi durumunda bebeğin özellikle beyin gelişimine katkı sağlar.

- Antioksidan özelliği sayesinde vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak zehirlenmelere karşı korur.

- Maskesi yapıldığında sivilcelere iyi geldiği gibi yaşlanma belirtilerini de azaltır. 

- İçerdiği folat sayesinde depresyona girme riskini azaltır.

FRENK SOĞANI KULLANIM ŞEKİLLERİ

Daha çok salatalarda kullanılan frenk soğanı, ayrıca et yemeklerinde de farklı bir aroma katması için kullanılabilir. Peynir ve Frenk soğanı karıştırılarak omlet yapımında kullanılabilir. Frenk soğanı ve yoğurt, birlikte tüketildiğinde oldukça sağlıklı bir besin olarak öğünlerde yer verilebilir. Yemekler dışında cilt bakımında maske olarak da kullanılır. Detoks suyu ise vücudun toksinlerden arınmasını sağladığı için bu şekilde kullanılması da tavsiye edilir.
Cilt bakımında maske olarak kullanılan frenk soğanı cildi ölü hücrelerden arındırarak daha canlı bir görünüme sahip olmasını sağlar. 

FRENK SOĞANINI TÜKETMEMESİ GEREKENLER

Sağlığa olan önemli yararlarının tam tersi etki göstermemesi için tüketim miktarını kontrollü tutmakta yarar ver. Her sağlıklı besin aşırı tüketildiğinde tesirini göstermeyip zararlı hale gelebilir. Özellikle hamile ve emziren annelerin tüketirken dikkatli olması gerekir. Hamilelerin tüketmesinde bebek gelişimi açısından önemli olmakla birlikte her ihtimale karşı doktora danışmayı faydalı olacaktır. 

100 GR FRENK SOĞANI BESİN DEĞERLERİ

Kalori 30 mg
Yağ 0.7 mg
Kolesterol 0
Sodyum 3 mg
Karbonhidrat 4.4 mg
Lif 2.5 mg
Şeker 1.9 mg 
Protein 3.3 mg
A Vitamini 4 mg 
Kalsiyum 92 mg
C Vitamini 58 mg 
Demir 1.6 mg 
B6 Vitamini 0.1 mg
Magnezyum 42 mg

ETİKETLER
sirmo otu
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Trabzonspor liderlik fırsatını tepti!
Macron'a yumurtalı saldırı