Doğru el yıkama tekniği: Hastalıklardan korunmak için elinizi yıkarken bu aşamalara dikkat!

Ellerin gün içinde düzenli olarak yıkanması ve dezenfekte edilmesi hastalıklara karşı korunmak için alınabilecek en temel ve önemli tedbirlerdendir. Bundan dolayı kişilerin özellikle umumi ortamlarda bulanların ellerini doğru şekilde yıkayarak mikroplardan arındırması gerekmektedir. İşte doğru el yıkama tekniği ve aşamaları

Doğru el yıkama tekniği: Hastalıklardan korunmak için elinizi yıkarken bu aşamalara dikkat!
Doğru el yıkama tekniği: Hastalıklardan korunmak için elinizi yıkarken bu aşamalara dikkat!
GİRİŞ 31.03.2020 09:03 GÜNCELLEME 31.03.2020 09:05
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dünyayı etkisi altına alan salgın hastalıklardan korunmak için kişilerin alması gereken en önemli önlem temizlik alışkanlıklarında daha dikkatli ve titiz davranmasıdır. Sağlıklı bir bireyin yapması ve uygulaması gereken temizlik alışkanlıklarının başında gün içinde ellerini sık sık yıkanmasıdır. Toplu taşıma, okul, iş yeri gibi umumi alanlarda kişilerin ellerinde bakteri oluşumuna ortam sağlar. Bundan dolayı ellerin sıklıkla yıkanarak dezenfekte edilmesi gerekir. Ellerin mecbur kalınmadıkça yüze sürmemek ve özellikle yemekten önce ellerin temizlenmesi çok önemlidir. 

 

HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN EL YIKAMANIN ÖNEMİ 

Eller, günlük hayatımızda sosyal çevre ile bağlantıyı sağladığı için doğru dezenfekte edilmesi çok mühimdir. Doğru şekilde temizlenmeyen ellerle yemek yemek, göz, ağız ve buruna dokunmak ellerde bulunan bakteri ve mikropların vücuda yayılarak hastalıkların oluşmasına neden olur. 
Eller hangi durumlarda yıkanmalıdır:

 

- Hasta ile temastan önce

- Hasta ile temastan sonra

- Tuvaletten sonra 

- Sigara içtikten sonra

- Bebeklerin altını değiştirdikten sonra 

- Evsel yada tıbbi atıklara dokunduktan sonra 

- Ortak kullanım alanlarını kullandıktan sonra (toplu taşıma, park, bahçe, belediye binaları, müze, cami vs)

- Pişmemiş hayvansal gıdalara dokunduktan sonra 

- Evcil yada çiftlik hayvanlarına dokunduktan sonra 

DOĞRU EL YIKAMA TEKNİĞİ VE AŞAMALARI

Eller su ile ıslatıldıktan sonra sıvı sabun ile avuç içleri ovuşturulur. Sağ el ile sol el parmak araları, sol el ile sağ elin parmak araları iyice ovulur. Parmak araları birbirine geçirilerek temizlenir. Parmakların dış kısmı da tek tek arındırılır. Tırnak aralarında ve parmak uçlarında mikrop ve bakteriler çok biriktiği için sağ elin parmak uçları sol elin avuç içiyle, sol elin parmak uçları sağ elin avuç içinde ovuşturularak temizlenir. Ardından eller durulanır ve kurulanır. 

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • mus ab 1 yıl önce Şikayet Et
    neden sıvı sabun??
    Cevapla
  • şubatlı 1 yıl önce Şikayet Et
    SEN nelere kadirsin ALLAHIM bu azgın nesiller azgın kavmler gözle bile gölemeyen bier mikropla nasıl tamizliye sakınmaya pislige eylenceye bütün melanet işlerden kacınıp uzaklaşıyorlar ÇOK ŞÜKÜR
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı 'SİDA', füze atışlarına hazır!
Selçuk Bayraktar gece vakti paylaştı! Bir gurur daha