Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası Corona virüs tedavisini karşılar mı?

Türkiye'de Corona virüs salgını ile mücadele ettiğimiz bu günlerde vatandaşlar özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası Corona virüs tedavisini karşılar mı sorusunu sormaya başladı. İşte merak edilen tüm detaylar...

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası Corona virüs tedavisini karşılar mı?
Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası Corona virüs tedavisini karşılar mı?
GİRİŞ 21.03.2020 22:26 GÜNCELLEME 21.03.2020 22:27

Corona virüs salgını sonrası vatandaşlar en çok özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası tedavi masraflarını karşılayıp karşılamadığını merak ediyor. Özel hastanelerde özel sağlık sigortası kapsamında ücretsiz muayene olabilmek için her yıl poliçelerini yenileyen vatandaşlar, Türkiye'de artış gösteren vaka sayısı sonrası araştırmaya başladı. Peki özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası Corona virüs tedavisini karşılıyor mu?

 

 

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI VE TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI CORONA VİRÜS TEDAVİSİNİ KARŞILIYOR MU?

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortasının Corona virüs tedaisini kapsayıp kapsamadığı konusunda çeşitli görüşler yer alıyor. Bildiğiniz gibi sigortalara ilişkin hükümler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ile Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği gereğince düzenlendi. Bu kapsamda Corona virüs tedavisine ilişkin görüşler şu şekilde;

1- Bir hastalığın sigorta kapsamında olmaması için ilk şart Hazine Müsteşarlığı'nın getirdiği Özel Sağlık Sigortası Genel Şartları’nda istisnai durum ilan edilmiş olmasıdır. Böyle bir istisna yok ise sağlık sigortası olanlar enfekte olduğunda kanuna göre sigorta bunu karşılamak zorundadır. Ancak bazı sigorta şirketleri poliçelerinde düzenledikleri “özel şartlar” kısmında bulaşıcı hastalıkları istisna kabul etmişse bu hastalıkların tedavisi kapsam dışı kalabilir. Bunun tespiti için söz konusu poliçenin incelenmesi gerekmektedir.

 

 

2- Virüs, salgın hastalık ilan edildiği zaman yukarıda belirtilen istisnai bir durum olduğundan dolayı sigorta kapsamı dışında kalacaktır. İstisna denilen durum virüsün salgın hastalık olarak ilan edilip edilmemesidir. Eğer salgın hastalık olarak ilan edilmişse özel sigorta kapsamına girmediğinden teminat altında değildir.

Bu iki görüş düşünüldüğünde virüs özel sağlık sigortası kapsamında karşılanmadığında devreye kamu hastaneleri ve SGK girmektedir. Bu durum da akıllara bir bireyin enfekte olduğunu düşünerek özel sağlık sigortası kapsamında özel bir hastaneye gittiğinde ne yapabileceği sorusunu getirmektedir. Bu durumda;

- Birey kendisinde korona virüsünün olduğundan şüphelenirse özel sağlık sigortasının bağlı bulunduğu özel hastaneye gidebilir. Hastane, önce kişide bulunan hastalığın geçmişini, yurtdışına giriş-çıkış yapılıp yapılmadığını içeren ön bilgileri alır ve şüphe varsa gerekli tetkikleri yapar. Buraya kadar yapılan işlemler özel sigorta kapsamındadır. Ancak virüsün varlığına ilişkin şüphe kesinleşmişse özel hastaneler koronavirüs testini yapamadığından Sağlık Bakanlığı'nın özel hastanelere gönderdiği kitler vasıtasıyla hastadan numune alınmaktadır. Alınan örnekler İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilmektedir.

- Test sonuçları beklenene kadar hastaneler 24 saat hastayı gözlem altında tutabilir. Eğer hasta, hastanede kalmak istemiyorsa, tüm bilgileri alınıp hasta evine gönderilebilir ancak hastaneden gittiğine dair de Sağlık Müdürlüğü'ne bilgi verilmektedir.

- Virüs tespit edilirse hasta, hastaneden ya da evden alınıp, devletin tespit ettiği hastanelerde karantina altına alınmaktadır.

Sonuç olarak özel sağlık sigortası koronavirüse ilişkin tedavileri karşılamasa bile ilk aşamada teşhis masrafları özel sigortadan karşılanır. Daha sonrasında ise hasta devletin belirlemiş olduğu hastanelerde tedavisine devam edebilir ve bu tedavi devletin salgın durumlarında yaratmış olduğu fonlardan ve SGK tarafından karşılanabilir.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

Özel sağlık sigortası; kaza veya hastalık nedeniyle meydana gelen sağlık sorunlarının tedavisini, poliçenizde yer alan teminatlar ve limitler dâhilinde karşılayan sigorta türüdür. Bu doğrultuda özel sağlık sigortası poliçesi yaptırırken teminatlara göz atmayı ve ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz teminatları poliçenize dâhil etmeyi unutmamalısınız.

Özel sağlık sigortanızdan yararlandığınızda dilediğiniz doktoru seçebilir ve tedaviniz için ihtiyacınız olan hizmetleri ücretsiz ya da minimum ücret ödeyerek alabilirsiniz. Bu arada “Özel sağlık sigortası zorunlu mu?” sorusunun cevabını da vermekte fayda var. Özel sağlık sigortası zorunlu değildir, isteğe bağlıdır ve 18-65 yaş arası, gerekli şartları sağlayan herkes özel sağlık sigortası sahibi olabilir. 1 yıl süreyle yapılan sağlık sigortaları, yıl bitiminde kişinin durumuna göre yenilenebilir.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, devlet destekli bir sigorta türüdür. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşılamadığı ya da ücret limitlerini aşan tedavi giderlerini karşılamak amacıyla düzenlemeye konmuştur. Tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS) ile SGK anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarındaki tedavi masraflarınızın sigorta şirketi tarafından karşılanması, size yansıtılmaması amaçlanır.

Yani herhangi bir sigorta şirketinden tamamlayıcı sağlık sigortası ürünü aldıysanız SGK ile anlaşması olan hastanelerde tedavi olur, yüksek kalitede sağlık hizmeti alırsınız ve SGK’nın karşılamadığı miktarı sigorta şirketiniz sizin yerinize öder.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Renault, Opel, Peugeot, Dacia, Kia, Fiat... İşte 2021 haziran ayı otomobil kampanyaları
AK Partili İlçe başkanının kardeşine silahlı saldırı