Beyin gücünü artıracak 11 yöntem!

Uzmanlar, hafıza ve zekâ körelmesinin önüne geçerek beyin gücünü artıracak 11 maddelik bir öneri listesi hazırladı. İşte beyin gücünü artıracak yöntemler

Beyin gücünü artıracak 11 yöntem!
Beyin gücünü artıracak 11 yöntem!
GİRİŞ 26.01.2008 18:25 GÜNCELLEME 26.01.2008 18:25
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

1- Akıllı ilaçlar: "Modafinil" gibi ilaçlar, beyni 90 saat boyunca uyanık tutuyor. Beynin bir bölgesinden diğerine veri akışını sağlayan kimyasalları artırıyor.


2- Yiyecekler: Protein açısından zengin besinler yarar sağlıyor. Düzenli kahvaltı yapmak da zihinsel performansı artırıyor; gazlı içecekler tam tersi etki yapıyor.


3- Müzik: Özellikle Mozart dinlemenin matematiksel zekâyı artırdığı ve müzik derslerinin, çocukların IQ"sunu yükselttiği belirlendi. Ancak pop müziğin böyle bir etkisi görülmedi.


4- Biyonik beyin: Elektrotlarla beyne az miktarda elektrik akımı vermenin, beynin gücünü artırdığı belirtiliyor.


5- Zihinsel egzersizler: Zor matematik soruları zekâyı keskinleştiriyor. 5 hafta boyunca zihinsel egzersiz yaptırılan çocukların IQ"su 8 puan yükseldi.


6- Hafıza oyunları: İskambil destesindeki her kartı bir karakterle özdeşleştirip tüm karakterlerin yer aldığı bir hikâye yaratarak, 52 kartı sırasıyla hatırlayabilirsiniz.


7- Uyku: 21 saat boyunca uyumamak, beyin üzerinde sarhoşluk gibi bir etki yaratır. 2 saatlik çalışmadan sonra iyi bir gece uykusu uyumak, öğrenmeyi kolaylaştırır.


8- Yürüyüş: Haftada 3 kez yarımşar saat yürüyüş yapmak; öğrenme, konsantrasyon ve mantık gücünü yüzde 15 artırır.


9- Hobiler: Örgü ören, bulmaca çözen yaşlıların Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğu tespit edildi.


10- Konsantrasyon: Bu da beyin için önemli bir egzersiz! Bir iş üzerindeyken, kısa süreli bir dikkat dağılması sonrasında yeniden konsantrasyon sağlamak yaklaşık 15 dakika sürer.


11- Nörolojik tarama: Beyin içindeki hareketliliği gösteren tarayıcılar, beynin aktivitelerini kontrol etmekte de kullanılabilir

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • mehmet ali karagedik 12 yıl önce Şikayet Et
  ........ arkadaşlar bırakın mozart ı ferdi baba dinleyin 1 haftada IQ nuz da % 10 artış olacaktır garantisi benim
  Cevapla
 • Dilâra Çamlıbel 12 yıl önce Şikayet Et
  Mozart konusuna katılıyorum, denemek için bir kaç hafta üst üste her gün bir saat dinlemiştim,. kafamda canlandırmak istediğim görüntüler hiç olmadığı kadar netleşmişti, rüyalarım da çok netti, okuduğumu daha rahat anlıyordum ve kafam sadece okuduğuma odaklanıyordu ve aklımda kalanlar normaldekinden daha fazla oluyordu. Şimdi de dinlemeye devam ediyorum, Çaykovski, Beethoven, Vivaldi de ekledim listeye, ancak müzik meraklılarına tanbur, kanun, kemençe ve santur taksimlerini de tavsiye ederim çok dinlendirici oluyor ve etkileri mozartla aynı :)
  Cevapla
 • Muhammed Nezir 12 yıl önce Şikayet Et
  Allah\'ın emri. 12. İslam\'ın emrettiğini yapmak, istemediğini de yapmamak.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
EPDK Başkanı açıkladı! Akaryakıtta indirim geliyor
Daha önce görülmemiş fotoğraflar