Koronavirüsün insanlar üzerindeki yeni etkisi: Kötü rüya görenler arttı

Koronavirüs salgını arttıkça insanlar eve kapandı. ABD ve İtalya'da yapılan bir araştırmalar, karantina günleri boyunca insanların daha kötü rüya gördüklerini ortaya koydu.

Koronavirüsün insanlar üzerindeki yeni etkisi: Kötü rüya görenler arttı
Koronavirüsün insanlar üzerindeki yeni etkisi: Kötü rüya görenler arttı
GİRİŞ 16.04.2020 12:37 GÜNCELLEME 16.04.2020 12:37
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Uzmanlara göre insanların evden çıkamaması, pandeminin oluşturduğu stres, aile yakınları ve arkadaşlara dokunamama, ve sürekli evin içinde yaşama hali insanların bilinçaltını etkiliyor.

 

 

Bazı uzmanlara göre karantina uygulamaları ile alışık olduğu ortamından kopan insanda 'esinlenme eksikliği' yaşanıyor. Bu da bilinçaltını geçmişte yaşanan izlere geri dönmeye zorluyor.

Beş araştırma ekibi tarafından farklı ülkelerde 600 kişiden alınan örnekler, rüyaların pandeminin etkisiyle stres, izolasyon, anksiyete ve tipik uyku alışkanlıklarından farklı duygulara büründüğünü gösteriyor.

 

 

PANDEMİ YOĞUN STRES OLUŞTURUYOR

Boston Üniversitesi'nden nörolog Patrick McNamara, National Geographic'e yaptığı açıklamada, "Normalde yoğun duygu halini, özellikle de negatif duyguları incelerken hızlı göz hareketini (REM) kullanıyoruz. Gerçekten de pandemi yoğun bir stres ve anksiyete oluşturuyor." diyor.

Lyon Nöroloji Bilimi Araştırmaları Merkezi'nin yeni bir araştırmasına göre koronavirüs salgını nedeniyle rüyalarında geçmişe gitme oranında yüzde 35 artış oldu, katılımcıların yüzde 15'i eskiye oranla daha fazla kötü rüya gördüklerini söyledi.

İtalya'da ise Uyku Bilimi Merkezi'nin (Associazione Italiana di Medicina del Sonno) bir araştırmasında karantina bulunan İtalyanlarda parasomnia olarak bilinen, uyku sırasında sinirsel ve kasların aktivitesi sonucu oluşan istemsiz fiziksel aktivitenin arttığına dikkat çekiliyor.

Roma Üniversitesi'nden Luigi de Gennaro, salgın ve deprem gibi olayların bilinçaltı üzerindeki etkisine şu sözlerle dikkat çekiyor:

"2009 yılındaki L'Aquilla depremi sonrası hayatta kalan depremzedeler üzerinde yaptığımız araştırmada, uyku düzensizliği ve karabasan halinin depremin merkez üssüne olan mesafeye göre değişkenlik gösterdiği sonucuna vardık."

KAYNAK: EURONEWS
ETİKETLER
tedavi hastalık
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Müco 5 ay önce Şikayet Et
  Biz de bir şey oluşturmuyor biz zaten evdeydik evimizde mutluyduk ölümden korkumuz yoktu bu günde yok ama Allah'tan daha duğrusu aff'ına nail olamama korkusu hep vardı bu gün de var. Kendimize azami dikkat ediyoruz çünkü kimseye bulaştırmak istemiyoruz ama ecel yazıldıysa korona'dan Allah'tan gelen her şeye razıyız.
  Cevapla
 • Sidra abdo 5 ay önce Şikayet Et
  Doğru konuşuyorsunuz evet biz ölümden korkmuyoruz kirkarsak eğer ALLAH (c.c.)istediğini yapar
  Cevapla
 • salih 5 ay önce Şikayet Et
  ben hep kabus goruyorum,korkulu ruyalar.yatarken 1 fatıha 3 ıhlas okuyorum yatıyorum kesık kesık uyuyorum.uyuyormuyum uyumuyormuyum bellı değil.psıkolojım altust oldu.''ALLAH'' yardımcımız olsun.
  Cevapla
 • serkan 5 ay önce Şikayet Et
  3 ihlas 1 Felak 1 Nas olacak, o kadar da korkmayın, mesele imanlı ölmek, sadece ölmek değil, fırsat varken nefes alıyorken vakitleri, kazaları ne gerekiyorsa yapmaya gayret.
  Cevapla
 • Bayan 5 ay önce Şikayet Et
  Rüyamda evimin hangi odasını açsam korona virüsünu devasa boyutta karşımda görüyorum. Tv de izlenebilecek güzel birsey yok kafa dağitmak için. Haberler açık akşama dek virüs haberi gece aynı. Şöyle 80 li 90 lı yılların dizilerini programlarını verseler de izlesek. Örneğin perihan abla bizimkiler ana kuzusu vs....
  Cevapla
 • Emeklidur 5 ay önce Şikayet Et
  Bu gece ben de ilk defa koronayla ilgili rüya gördüm.Uyanınca bir ohh çektim.
  Cevapla
 • Hasan 5 ay önce Şikayet Et
  Normaldir ama ya nede olsa ciğeri zorluyor bi yandan nefes darlığı çekiyosun haliyle kötü rüyalar görmene etken yaratıyor ekstra psikolojik boyutunuda eklersek çok normal
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kalın'dan Erdoğan ve Türkiye'yi hedef alan Pelosi'yi köşeye sıkıştıracak soru!
Adeta hazine buldu! Evinin duvarını yıkınca...