Kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narı ve zeytin yağı hangi hastalıklara iyi gelir?

Binlerce yıldır farklı coğrafyalarda şifa kaynağı olarak tüketilen kudret narı, Asya ve Afrika kökenli tropik bir meyvedir. Ülkemizde de üretilen kudret narı, başta kanser olmak üzere insan sağlığını riske atan birçok hastalığa şifa olmaktadır. Zeytinyağı ile karıştırılıp yaralara sürüldüğünde ise yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. İşte kudret narının sağlığa olan faydaları...

Kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narı ve zeytin yağı hangi hastalıklara iyi gelir?
Kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narı ve zeytin yağı hangi hastalıklara iyi gelir?
GİRİŞ 26.11.2020 09:43 GÜNCELLEME 26.11.2020 09:43

Kudret narı, binlerce yıldır birçok hastalığa sayısız faydası olan tropik bir meyvedir. Ülkemizde de yetiştirilen kudret narı, C vitamini deposu olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır. Özellikle sindirim hastalıklarına iyi gelen kudret narı, bağırsak florasını dengeleyerek bağırsak sağlığını korumaktadır. Kudret narı daha çok Afrika ve Asya ülkelerinde yetiştirilmektedir. Ancak başta ülkemiz olmak üzere Akdeniz ülkelerinde de üretimi bulunmaktadır. Besin değeri bakımından oldukça zengin olan kudret narı, günlük vitamin ve mineral ihtiyacının büyük bir kısmını tek başına karşılar ve kişiye enerji verir.

KUDRET NARI FAYDALARI

Kudret narı, günümüzde yaygın olan ve insan sağlığını riske atan birçok tehlikeli hastalığa karşı etkilidir. Özellikle antioksidan içermesi kanser hücrelerinin yok olmasına ve kan temizlenmesini sağlamaktadır. İçerdiği besin değerleriyle bağışıklık sistemini güçlendiren kudret narı, hastalıklara karşı korumaktadır. En önemli faydalarından biri de kan şekerini dengelemesidir. Kudret narının sağlığa olan faydaları şöyledir:

- İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bedenin ihtiyaç duyduğu besin değerlerini tek başına büyük oranda karşılamaktadır. Özellikle diyet yapan kişilerin vitamin eksikliğine karşı kudret narı tüketmeleri önerilir. Düşük kalorili kudret narı sayesinde diyete devam ederek vücudun vitamin ve mineral eksikliği giderilmiş olmaktadır.

- Sindirim sistemi hastalıklarına çok faydalı olan kudret narı, özellikle bağırsak iltihaplanmalarına, kabızlık, reflü, ülser gibi birçok mide bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. 

- Yüksek antioksidan içermesi, hem kanın temizlenmesine yardımcı olmakta hem de vücutta yanlış beslenme, genetik nedenler ve çevresel faktörlerden dolayı meydana gelen kanser hücreleriyle savaşır. Kanser hücrelerinin yok olmasını sağlarken sağlıklı hücrelerin çoğalmasına yardımcı olur.

- Yanıklara ve iltihap toplamış yaralara sürülen kudret narı ise yaranın çabucak iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle kudret narının zeytinyağı ile karıştırılıp yaraya uygulanması, yaranın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

- Antioksidan özelliği sayesinde kanın toksinlerden arınmasına yardımcı olarak kan dolaşımının artmasını sağlamaktadır. Damarlardaki kan akışının düzenli olması sayesinde kalp krizi ve inme riski büyük oranda azalmaktadır.

- Eklem hastalıklarına da iyi gelen kudret narı romatizma ve varis problemi olanların da kullanması tavsiye edilir. 

- Her gün düzenli olarak kudret narını tüketmek sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan dolayı karaciğerde oluşan hasarların yok olmasına yardımcı olmaktadır. Hayati organımız olan karaciğerin temizlenmesi, kişinin daha sağlıklı bir hayat yaşamasını sağlamaktadır. 

KUDRET NARI VE ZEYTİNYAĞI FAYDALARI

Kudret narı ve zeytinyağı ayrı ayrı bakıldığında insan sağlığına çok sayıda faydası olan mucizevi besinlerdir. İkisini karıştırarak kullanmak ise daha güçlü bir etkiyle hastalıklara karşı korumaktadır. Romatizma ve varis sıkıntısı olanların kudret narını zeytinyağı ile karıştırıp problemli bölgeye masaj yaparak uygulamaları tavsiye edilir. Zeytinyağı ve kudret narı karışımı iltihap ve yanıklara uygulandığında iyileştirici merhem görevi görmektedir. Bu karışım saçlara uygulandığından da saç derisini tedavi ederek kepek ve saç dökülmesine karşı etkili olmaktadır.

KUDRET NARI VE ZEYTİNYAĞI NASIL HAZIRLANIR? 

1 tane kudret narı yıkayıp küçük küçük doğrandıktan sonra bir kaba alınır ve zeytinyağı ile doldurulur. Bu karışı kapalı bir şekilde 10 gün kadar bekletildikten sonra merhem olarak yaralara uygulanabilmektedir. 

KUDRET NARI ZARARLARI

Bir ürün ne kadar yararlı olursa olsun bilinç tüketildiğinde sağlığa yarardan çok zarar vermektedir. Bundan dolayı kudret narı da ölçülü olarak tüketilmeli, herhangi bir alerjisi olanların uzak durmaya özen göstermesi gerekmektedir. Özellikle kalp ritm bozukluğu olanların ve kudret narını yedikten sonra alışılmışın dışında bir semptomla karşılaşmaları durumunda tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. 

1 ADET (50 GR) KUDRET NARI BESİN DEĞERLERİ

Karbonhidrat (g) 1.65
Protein (g) 2.65
Yağ (g) 0.35
Lif (g) 0
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 0
Potasyum (mg) 0
Kalsiyum (mg) 0
Vitamin A (iu) 43.5
Vitamin C (mg) 44
Demir 0

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: Aşı zorunluluğu koyacaklar buna hazır olmamız lazım
Son dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan kayak merkezleri için genelge