Altın portakal meyvesi kamkata talep patlaması! Fiyatı ise şaşırtıyor...

Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini doğal yollarla güçlendirmek isteyen vatandaşlar farklı yöntemlere başvuruyor. Bol miktarda C vitamini içeren 'altın portakal' olarak anılan kamkat, son dönemde en çok tercih edilen meyvelerin başında geliyor.

Altın portakal meyvesi kamkata talep patlaması! Fiyatı ise şaşırtıyor...
Altın portakal meyvesi kamkata talep patlaması! Fiyatı ise şaşırtıyor...
GİRİŞ 15.12.2020 10:21 GÜNCELLEME 15.12.2020 10:24

Koronavirüsle mücadele kapsamında pek çok kişi bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal yöntemlere başvuruyor. Meyve tüketimi hızla artarken, içerdiği bol miktardaki C vitamini ile en çok tercih edilen meyvelerin başında gelen kamkat, enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi sebebiyle de pek çok kişi tarafından tüketiliyor. 

"GÜNDE EN AZ 5 - 6 TANE ADET TÜKETİLMELİ"

Günde 5- 6 kamkat tüketmek gerektiğini anlatan  Beslenme Uzmanı Deniz Zünbülcan, "Bu miktar günlük C vitamini ihtiyacımızın neredeyse yarısını sağlamış oluyor. 8- 10 adet kamkat yaklaşık 10 gram lif içeriyor ve bu lif, bağışıklık sisteminizin korunmasını, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda kamkat yüksek A vitamini içeriyor. Göz sağlığına çok büyük faydası var. Kırışıklıkların oluşmasını istemeyenler de mutlaka kamkatı diyetlerine eklemeliler." diye konuştu.

Diyet listelerine eklenmesi gerektiğini belirten Zünbülcan "Cilt kırışıklığı ve güneş lekelerini önleyen en önemli meyvelerden biri kamkattır. Tepeden tırnağa bir yenilenme isteniyorsa, kamkat mutlaka diyet listesine eklenmelidir. Kamkatın özellikle akciğer kanserine karşı koruyucu olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur." şeklinde ifade etti.

SUDA BEKLETİLMEDEN TÜKETİLMELİ

Konuşmasının devamında Zünbülcan "Kamkat, kabuğuyla birlikte tüketilen tek meyve diyebiliriz. Kabuğu çok acı geliyorsa ılık bir suda ıslatılabilir ancak C vitamini kaybına sebep olabileceği için mümkünse suda bekletilmeden tüketilmelidir" diye konuştu.

Kamkatın bol miktarda C vitamini içerdiğini anlatan manav Mehmet Mahsun Demirtaş, "Şu an bu ürüne müşterilerimiz aşırı talep gösteriyor. Tanesinin 3 portakala bedel olduğu söyleniyor. C vitamini açısından çok faydalı olan bu ürününün virüse karşı da koruma sağladığı söyleniyor. Bu dönem aşırı talep görüyoruz hatta şu an reyonumuzda sadece bir paket kaldı. " dedi. 

KİLOSU 20 TL'DEN SATILIYOR

Fiyat konusunda bilgi veren Demirtaş "Kamkatın kilosunu 20 TL'den satıyoruz. Oluşturduğumuz yarım kiloluk hijyenik paketleri de 10 TL'den satıyoruz. Koronavirüs öncesi kamkat bu kadar tercih edilmiyordu. Koronavirüs sonrasında satışlar o kadar hızlandı ki ürün almakta zorlanıyoruz. Bu dönem en çok tercih edilen lider meyvenin kamkat olduğunu söyleyebiliriz. Ürün akşam demeden bitiyor" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Nepal'de yolcu uçağı kalkış sırasında düştü
Meteoroloji'den beş kente son dakika uyarısı!