Çay keyfi zehre dönüşüyor! Çayı şekerli içmek pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor

Kültürümüzün vazgeçilmezi olan ve hemen herkesin severek tükettiği çay tüketiminde yapılan yanlışlıklar keyfi zehre dönüştürebilir. İnsanların bir kısmı çayı şekersiz içemezken diğer bir kısım da asla çaya şeker konmaması gerektiğini savunuyor. Çayı şekerli içmek pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Özellikle çaya şeker atanlar tükettikleri çay miktarına ve içtikleri vakte dikkat etmelidir.

Çay keyfi zehre dönüşüyor! Çayı şekerli içmek pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor
Çay keyfi zehre dönüşüyor! Çayı şekerli içmek pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor
GİRİŞ 16.01.2021 10:48 GÜNCELLEME 16.01.2021 11:04
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Sofraların ve sohbetin vazgeçilmezi arasında yer alan çay, kimileri tarafından şekerli, kimileri tarafından da şekersiz tüketiliyor. Türkiye’de yıllık kişi başı yaklaşık 4 kilogram çay tüketildiğini dile getiren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sübet Özerdem, “Şekerli çay metabolizma hastalıklarına meyili artırıyor. Ayrıca diyabet riskiyle beraber kalp damar hastalıkları gelişmesine neden oluyor. İyi bir antioksidan olan çayın şekersiz tüketimi vücudumuz için oldukça faydalı” dedi.Şekerli çay daha fazla zararlı

Yemeklerde, yemekten hemen sonra ya da önce, koyu bir sohbete eşlik eden ilk içecek olarak akla çay geliyor. Dünya Çay Komitesi'nin geçtiğimiz yıllarda yayınladığı rapora göre, dünyada yılda kişi başı en çok çay tüketen ülkeler sıralamasında ise Türkiye, 3,5 kilogram ile ilk sırada yer alıyor. Çay tüketiminin Türk toplumu için çok değerli bir yere sahip olduğunu söyleyen Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sübet Özerdem, çayın nasıl tüketilmesi gerektiğiyle ilgili uyarılarda bulundu. Vatandaşı da ikiye bölen çayın şekerli yada şekersiz içilmesiyle ilgili konuşan Özerdem, “Çayın vücuda faydaları ve zararları var ancak şekerli çay içmenin zararları çok fazla. Şeker kendi başına kalori içeriği yüksek olduğu için çayla beraber çok yüksek miktarda alındığında belli hastalıkların riskini artırıyor. Çayın günde 3-4 fincandan daha fazla içilmemesi gerekiyor” diye konuştu.

Çay tiryakileri dikkat!

Çayı şekerli içmeyi tercih edenlere uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Özerdem, “Şekerli çay diş yapısının bozulmasına neden oluyor ve orada enfeksiyonların kolayca yerleşmesine sebep oluyor. Çok tiryaki olan bir çay içicisinin günde en az 10-15 bardak çay içtiğini farz edersek, ortalama bir küp şekerin de 22 kilokaloriye yakın enerji verdiğini düşünürsek, bir çay içicisi sadece şekerle günlük bazal metabolizmasının 4’te 1’ini karşılamış oluyor. Bu birikim dolayısıyla vücutta ciddi hastalıklara meyil oluşuyor. İnsülün direnci, şekere yatkınlık gelişiyor. Bununla birlikte diyabet riskiyle beraber kalp damar hastalıkları beraberinde geliyor” dedi.

Çay iyi bir antioksidan; kalp damar hastalıklarının azalmasına etkili

Çayın insan vücudu için faydalı bir içecek olduğunu hatırlatan Özerdem, “Çay bir antioksidan. Bu özelliği sayesinde özellikle kalp damar hastalıklarının azaltılmasında, kolesterol, trigliserid düşmesinde etkili. Damar hastalıkları ve inmenin oluşmasına da engel oluyor. Çay içmek kansızlığa sebep olur diye bir algı var. Çayın içerisinde tanin maddesinin demir emilimini engellendiği biliniyor. Çok çay içen kişilerde, özellikle çayı yemeklerle, yemekten hemen önce ya da sonra tüketirsek ve bu oran artarsa demir eksikliği meyili de oluşturabilir” ifadelerini kullandı.

Çayı nasıl tüketmeliyiz?

Doğru çay tüketimi hakkında açıklamalarda bulunan Özerdem, sözlerine şöyle devam etti: “Çok uzun süre demlenmiş çay içilmemeli.  Çay çok sıcak da içilmemeli ve mümkünse 70 derecenin altında içilmeli ki gırtlakta tahrişlere ve tümörlere sebep olmasın. Çay şekerle birlikte içilmemeli çünkü içindeki şeker hem diş hastalıklarına hem de metabolizma hastalıklarına meyil artırıyor. Çay demir eksikliği yapabildiğinden, özellikle bitkisel demirin emilimini bozduğundan yemekten önce, hemen sonra ve beraber içilmemeli.”

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • tunctunc 8 ay önce Şikayet Et
    $eker kullanilan her$ey ayrimsiz cok´degil cok cok zararlidir..zrrrt errenköyy..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye son dakika mesajı
Kılıçdaroğlu'nun HDP hamlesinin arkasındaki 6 madde! Akşener buna ne diyecek?