Uzmanlardan vitamin uyarısı: Doktora danışmadan sakın almayın

Pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen, takviye gıda ve vitaminlere bel bağladı. Bu ürünler benzincilerde bile satılmaya başladı. Ancak uzmanlar uyarıyor: “Takviye edici gıdalar, vitaminler, mineraller açısından ülkemiz adeta bir çöplüğe döndü. Bu ürünlerin fazlası ölümcül hasarlara neden olabilir. Her vücudun ihtiyacı farklıdır. Doktora danışmadan sakın almayın!”

Uzmanlardan vitamin uyarısı: Doktora danışmadan sakın almayın
Uzmanlardan vitamin uyarısı: Doktora danışmadan sakın almayın
GİRİŞ 21.02.2021 07:39 GÜNCELLEME 21.02.2021 07:39
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Pandemi döneminde vatandaşların bağışıklık sistemini güçlendirmek için gıda takviyeleri ile vitaminlere olan talebi arttı. Ancak “Vitamin ve takviye edici gıdalara herkesin ihtiyacı var mı” sorusu gündemde. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, “Takviye edici gıdalar, vitaminler, mineraller açısından ülkemiz maalesef adeta bir çöplüğe dönüşmüş durumda. Her vücudun ihtiyacı farklıdır” dedi. Saydan, şunları söyledi:

‘ULUORTA SATILIYOR’

“Tarım Bakanlığı’nca ruhsatlandırılan ve reklamı yapılarak internet üzerinden ve marketlerde kontrolsüzce satışına izin verilen bu ürünlerin bilinçsiz kullanımı büyük riskleri barındırıyor. Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı zincir marketlerde cep telefonu, elektronik eşya, mobilya ve tütün ürünlerinin satışının yasaklanacağını açıkladığı halde, gıda takviyelerinin satışı devam ediyor. Marketlerde, internette ve hatta tekel bayilerinde bile hangi koşullar altında muhafaza edildiği belli olmayan, bilinçsiz bir şekilde satışı yapılan gıda takviyeleri ve vitaminler, eczacı danışmanlığında satılmalı, uluorta her yerde satılmamalı.

‘GIDA TAKVİYELERİ DE İLAÇTIR’

Takviye edici gıdalar, vitaminler, mineraller ve benzeri ürünler açısından ülkemiz maalesef adeta bir çöplüğe dönüşmüş durumda. Özellikle marketlerden ve internetten satışları artarak toplum sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştı. İlaç formundaki gıda takviyeleri hiçbir kontrol olmadan, saklanma koşulları gözetilmeden, kontrolsüzce vatandaşlarımıza reklamlarla sunuluyor. Market ve sosyal medya ile online alışveriş sitelerinde ilanlar yoluyla, bu ürünlerin serbestçe reklamı yapılarak, vatandaşımız özendiriliyor. Oysa ki eczacılarımız, vatandaşların sağlık bilgilerini Sağlık Bakanlığı’nın Reçetem Bilgi Sistemi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Medula sistemi üzerinden kontrol ederek, bu tip takviye edici vitaminler için ücretsiz danışmanlık hizmeti vererek önermektedir. Bu ürünlerin hekim ve eczacı gözetimi olmadan kullanımı çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Takviye edici gıdaların, günlük alım dozu olan birer ilaç olduğu unutulmamalı. İster kimyasal isterse bitkisel kökenli olsun, tüm ilaçlar eczacının uzmanlık alanıdır. Eczanelerimiz de Sağlık Bakanlığı tarafından denetimi yapılan, ısı, nem ve diğer saklama koşullarının yanı sıra mevcut ürünlerin son kullanım tarihlerinin kontrolü yapılarak, kaliteli şekilde muhafaza edilen, insan sağlığına yönelik ürünlerin en güvenilir şekilde korunup saklandığı yerlerdir.”

BAZI VİTAMİNLER HASTALIK TETİKLER

Kalp-damar cerrahı Prof. Dr. Melih Us, vitamin ve besin takviyelerinin kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Vitamin takviyeleri veya besin takviyeleri ilaç olarak geçmiyor. O nedenle Sağlık Bakanlığı değil, Tarım ve Orman Bakanlığı denetliyor. Bunların çoğu kontrolsüz ürün. Bunlardan bazılarının fazla alınması durumunda sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

FAZLASI ZEHİRLER

Örneğin D vitamini ölçülebilir bir vitamindir. Şahıs kendi başına gider alır ve kullanırsa, toksik olma durumu ortaya çıkar. Maalesef korona döneminde herkese D vitamini önerildi. Bu vitamin için önce vücuttaki seviyesine bakılması gerekir. Bizim hedeflediğimiz 50-60 arasında, 90’ın üzerine çıkarsa toksik olma durumu var. Özellikle diyabetik hastalar çok dikkat etmeli. Faydamız olsun derken, zararı olabilir.

DOKTOR TAVSİYESİ ŞART

Aynı şekilde C vitamini, suda eriyen bir vitamindir. Çok çabuk idrarla dışarı çıkar. Bu sebeple C vitamini verilecekse doz ayarlaması yapılması şart. Doz ayarı da hastalığa ve endikasyona göre yapılmalı. Tüm bu ürünlerin mutlaka doktor tavsiyesi ile tüketilmesi gerekiyor. Bu ürünlerle ilgili devletler diyor ki, ‘Ben ilaç sanayinin ürettiği vitaminlere kefilim. Denetimden geçiririm ancak gidip vitamin shop’lardan alınanlara kefil değilim.’ Çok büyük marketler var, bunlar inanılmaz çeşitlilikte vitamin satıyor. Bilinçsiz tüketim büyük problem. Bunların mutlaka belli faydaları var, alternatif olarak klasik tedaviye eklenmeli ama kesinlikle doktor kontrolünde olmalı. Ayrıca kontrollü satılmaları gerekiyor. Merdiven altı üretim de çok fazla, özellikle Slovenya’den gelenler. İnsanlar bunları alırken nerede üretildiğine de bakmalı.”

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Bünyamin Öztürk 3 gün önce Şikayet Et
  Noldu kimyasal ilaççılar, aç mı kaldınız? Pazarınız daralmaya başladı değil mi?
  Cevapla
 • Ahmed Cengiz 3 gün önce Şikayet Et
  .Neden?Çünkü bunlara safsata der çıkarlar.Neden çünkü ilaç sektörü ilaç satamaz.İnsanlar çekiniyor,şikayet ediliriz diye.O süreçte 2 prof,5-6 dr.la tanıştım.Bu konulara açık çok değerli bilim adamaları.Velhasıl öğrendiğim bitkisel terkiplerle 3 ayda iyileştim çok şükür.Beni tedavi etmeyen çalışan dr. raporlarımı görünce inanamadı.Antalya da halen dr.(!) luk yapıyor.Tabi ki bu arada,hastları müşteri gibi gören dr.lar nasıl varsa,bu tür ürünlerdede insanları kandıran firma ve şahıslarda var.Bu konuda da dikkatli olmak lazım.
  Cevapla
 • Ahmed Cengiz 3 gün önce Şikayet Et
  Hangi dr.lara danışacağım.1999 da hastalandım.Dr.lar tedavi edemedi,yaşamazsın dediler.Okuyup araştırmaya başladım.Bitkiler ve alternatif tedavileri,tıbbi nebevi'yi..Manavgat Kızılot'tan,Muğla-Köyceğiz'e kadar 109 gün dağları,ovaları,tarla-takke bütün coğrafyayı,köyleri gezdim.Kocakarı ilacı dediğimiz ilaçları bilen-yapan insanları buldum.İçlerinde çok değerli bilgileri-uygulamaları olan dedeler-nineler-insanlar tanıdım.11 tane ajanda not tuttum.Bu bilgilerin,derlenip-toparlanması lazım ki boşa gitmesin.Tutturmuşsunuz bir dr,dur,ilaçtır.Binler yıldan beri gelen bu kültür,bu bilgiler ne olacak?Bu birikimin değerlendirilmesi lazım.Ama yok efendim olmaz.Neden?
  Cevapla
 • Ahmed Cengiz 3 gün önce Şikayet Et
  Hagi dr.a danışacağım.Rockefeller'in ouncağı olan ilaç tröstlerinin pazarlama elemanı gibi çalışan dr.lara mı?Omurilik Soğanına ''omurilik sarımsağı'' diyen dr.lara mı?(İyi ve dürüst dr.ları tenzih ederek).Kendim okuyup araştırmasını bilmiyormuyum?En güvenmediğim meslekler içinde 1.srada dr.lar malesef(iyi ve dürüstleri tekrar tenzih ediyorum).
  Cevapla
 • Yigit 3 gün önce Şikayet Et
  yahu birakin bu isleri, tüm dünyada vitamin ve destek ürünleri marketlerde bakkalarda güzellik ürünleri satan yerlerde her yerde satiliyor.Üstelik D Vitamini 150 nin üzerinde zehirliyor.oda imkansiz, dünyada örnegi yok, ben senelerdir günlük 20000 I.E. aliyorum degerim 70 lerde. Eczacilar para baskasina gitmesin ortada büyük para var bizde kalsin derdinde.olay bu dünyayi örnek alin be
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
IMF, 2021 yılı Türkiye büyüme tahminini yükseltti
ABD'den son dakika 'Kaşıkçı cinayeti raporu' açıklaması!