İstanbul için dikkat çeken açıklama: Normalleşmeyi konuşamayız

Koronavirüsle mücadelede normalleşme adımlarının atılacağı 1 Mart için geri sayım sürerken, iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, İstanbul'da yükselen vaka sayılarıyla birlikte normalleşmenin konuşulamayacağını belirtti.

İstanbul için dikkat çeken açıklama: Normalleşmeyi konuşamayız
İstanbul için dikkat çeken açıklama: Normalleşmeyi konuşamayız
GİRİŞ 23.02.2021 22:00 GÜNCELLEME 23.02.2021 22:00
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

İç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, Haber Global'de koronavirüs salgınındaki son durum ve 1 Mart için konuşulan normalleşme ihtimalleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çetiner, "Türkiye dünyada en hızlı aşılama yapan 6. ülke konumunda. Bu tür aşılamalar salgını çevirmede bizim en büyük dayanağımız. İskoçya, İsrail örneği var. Gerçekten aşılama çok ama çok önemli avantaj sağlıyor" dedi.

MUTASYONLU VİRÜSE DİKKAT ÇEKTİ

Prof. Çetiner, koronavirüs mutasyonlarına dikkat çekerek, "Varyantların ve bunların bulaştırıcılıklarının, artma riskinin ve dünyaya yayılma riskini göz önüne alırsak bir anda olumsuz baskı üzerimizde hissediyoruz. Mart başında normalleşmeyeceğiz, peki nisan başında normalleşebilecek miyiz sorusunu sorabiliriz. Bunu böyle çok kısa vadeli bir plan gibi düşünmemek lazım. Uzun ve dinamik bir süreç" ifadelerini kullandı.

"HANGİ KRİTERE GÖRE NORMALLEŞECEĞİZ"

İstanbul da dahil olmak üzere illerdeki vaka sayılarının yükselişte olduğuna dikkat çeken Çetiner, "Vaka sayıları çok yüksek olan yerlerde normalleşmeyi konuşamayız. 100 binde 228 olan bölgede normalleşmeyi konuşamayız. İstanbul için de yukarıya çıkış söz konusuyken, hangi objektif kritere göre 1 Mart'ta normalleşeceğiz. Bunların hepsi tartışmaya son derece açık konular. Türkiye'nin R değeri 1. O kadar kırılgan bir kriter ki bu. Hepimizin beklediği normalleşmek ama yeni bir dalga riski ile kapanma sürecini yaşayabilecek gibi değiliz şu anda" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Şaşkın 4 gün önce Şikayet Et
  İyi ki siz Cumhurbaşkanı falan değilsiniz, yoksa vay bizim halimize.
  Cevapla
 • Hakan 4 gün önce Şikayet Et
  Yahu dünyada plandemi var. Bu planları korkuta korkuta yerleştirmek istiyorlar. En az iki maske takılacak. En az üç doz aşı olacak. Teste korona mutasyonu gözükmüyor.
  Cevapla
 • sinan 4 gün önce Şikayet Et
  normalleşme falan yok... en az 4-5 sene daha normalimiz bu artık..
  Cevapla
 • Çeliktepeli 4 gün önce Şikayet Et
  Sabahları otobüsler tıklım tıklım dolu..akşamlarıda öyle..nasıl bitecek bu virüs..
  Cevapla
 • Hmd 4 gün önce Şikayet Et
  IETT inatla akşam saatlerinde sefer sayılarını arttırmiyor. Herkes göz göze diz dize seyahat ediyor. Ondan sonra da istanbulda covidden ölenlerin sayıları gizleniyor diye algı yaparlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte Erbakan'ın hapis, iktidar ve darbelerle dolu hayatı
Haluk Bayraktar'dan önemli açıklama: Rusya SİHA'ları durduramadı!