Coronavac mı, BioNTech mi? Uzmanlar cevapladı...

Aşılamada artık vatandaşa hangi aşının olacağının sorulması kafaları karıştırdı. Coronavac mı, BioNTech mi sorusunun cevabını uzmanlar verdi.

 Coronavac mı, BioNTech mi? Uzmanlar cevapladı...
Coronavac mı, BioNTech mi? Uzmanlar cevapladı...
GİRİŞ 02.04.2021 07:45 GÜNCELLEME 02.04.2021 07:49
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Türkiye’de yaklaşık 2.5 aydır Çin’in geliştirdiği Coronavac aşısı toplumun bazı kesimlerine uygulanıyor. Geçtiğimiz günlerde başında Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin olduğu BioNTech aşısı da getirildi, soğuk hava depolarına yerleştirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar 1.8 milyon BioNTech aşısının geldiğini, 10 gün içinde bu rakamın 4.5 milyona ulaşacağını açıkladı ve “İsteyene Coronavac, isteyene BioNTech vurulacak” dedi. Aşı randevusu alanlara da seçenek sunulmaya başlandı. Ancak hangi aşıyı seçmesi gerektiği konusunda vatandaşın kafası karışık. Peki uzmanlar ne diyor? İşte yanıtları...
 

BionTech/Pfizer'in koruyuculuk süresi belli oldu


ALERJİSİ OLANLAR ÇİN AŞISI YAPTIRSIN

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık: “Obez kişiler, böbrek rahatsızlığı olan hastalar, şeker hastaları BioNTech, alerjisi olanlar Coronavac aşısını tercih edebilir. BioNTech aşısı immün sistem üzerinde uyarısı daha güçlü, daha kısa sürede yüksek antikor cevabı oluşturuyor. Aşı yapıldıktan bir hafta sonra bağışıklık önemli ölçüde oluşmaya başlıyor. İnaktif olan Coronavac aşısı ise bağışıklık sistemi üzerinde daha zayıf uyarı yapıyor. O nedenle de ikinci dozdan 15 gün sonra etkili bağışıklık gelişiyor. Alerjik bünyesi olanlar Coronavac aşısını seçebilir.
 

Türkiye'ye de gelen BioNTech aşısının etkinlik oranı değişti


ŞEKERİN VARSA BIONTECH’İ SEÇ

Obezite sorunu olan, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, şeker, böbrek hastaları aşılara karşı daha zayıf yanıt oluştururlar. Bu tip kimseler güçlü bir aşı yanıtı için BioNTech aşısı tercih edebilirler. BioNTech aşısı, yan etki olarak daha fazla kendini gösteriyor. Bunlar, aşı yerinde ağrı, şişlik, ateş, vücut kırgınlığı gibi belirtiler BioNTech aşısında daha fazla görülüyor ama bunların hiçbiri risk oluşturmuyor, kişiyi ağır hastalık geçirme ve ölüm riskinden koruyor. İnaktif olan Coronavac aşısında ise bu tip yan etkiler ya olmuyor ya daha az gözüküyor. Her iki aşı da ağır hastalığı ve ölümü kesin olarak önlüyor. Şu anda yapılan aşıların tümü İngiliz mutantına karşı da etkili. Vatandaşlar hangi aşıya daha hızlı erişebiliyorsa, elde hangi aşı varsa yaptırsın. Ben Çin aşısı olan Coronavac’ı tercih ettim.”

Mehmet Ceyhan'dan koronavirüs aşısında 'tek doz aşı' uyarısı


İKİSİ DE GÜVENLİ İÇİNİZ RAHAT OLSUN

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: “Ben şöyle diyorum, ortada olan bazı veriler var. Pfizer BioNTech aşısı yüzde 94 koruyor. İnaktif aşı bizim Hacettepe’de yüzde 83.5 çıktı. Arada bir böyle fark var. İkincisi etkinlik açısından mutant virüse karşı BioNTech etkinliğini biliyoruz ama diğerinin verisini bilmiyoruz. Güvenlik açısından da şu anda mevcut aşıların hiçbirinin önemli bir etkisi yok. İnsanların içi rahat olsun.”

Hürriyet

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • nasil oluyor 1 ay önce Şikayet Et
  "Her iki aşı da ağır hastalığı ve ölümü kesin olarak önlüyor." mehmet ceyhan geçen gün aşı olan akrabam öldü dememiş miydi?
  Cevapla
 • Mesut 1 ay önce Şikayet Et
  ölen akrabası birinci dozu olup ikinciyi olmamışlardı, aman böyle yapmayın aşının ikinci dozunu da vurdurun yoksa bir işe yaramıyor demşti. Haberi tam okumamışsınız
  Cevapla
 • Vatandas m 1 ay önce Şikayet Et
  Ben de böbrek şeker ve alerji var? Nolacak şimdi?
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  istihareye yat :)
  Cevapla
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  bende epilepsi var ben napıyım?
  Cevapla
 • Byrm 1 ay önce Şikayet Et
  Hiçbiri
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  inşallah benden yaşlıdırsın, sıranı bana vereceğin için şimdiden teşekkürler
  Cevapla
 • sinan a 1 ay önce Şikayet Et
  ikiside gereksizzz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altın fiyatlarını değiştirecek iki gelişme!
İnstagram skandal tavrından geri döndü! Paylaşım geri yüklendi