Vaka rekortmeni Samsun'da aşıya ilgi az! Randevu oranı kapasitenin yüzde 45'i kadar

Koronavirüs vaka sayısında lider olan Samsun'da aşıya ilgi çok az seyrediyor. İlde randevu oranı günlük aşı kapasitesinin yüzde 45'inde kalıyor.

Vaka rekortmeni Samsun'da aşıya ilgi az! Randevu oranı kapasitenin yüzde 45'i kadar
Vaka rekortmeni Samsun'da aşıya ilgi az! Randevu oranı kapasitenin yüzde 45'i kadar
GİRİŞ 09.04.2021 12:40 GÜNCELLEME 09.04.2021 13:25
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Vaka lideri il olan Samsun'da vaka artışı sürerken vatandaşların aşıya olan düşük ilgisi de gözlerden kaçmıyor. Aşı randevu oranı şehrin günlük aşı kapasitesinin yüzde 45'inde kalıyor. Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “İl olarak günlük yaklaşık 15 bin aşı randevu kapasitesine sahibiz. Ancak son üç günün verilerine baktığımızda alınan randevu oranının sadece yüzde 45 civarında kaldığını görüyoruz. Maalesef aşı kapasitemizin yarısı oranında bile randevu alınmıyor” dedi.

Biontech aşıları için alınan randevulara gidilmezse ayda 150 bin aşı ziyan olabilir


Şu ana kadar 3800 doz Biontech aşısı uygulandı

Samsun’da Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda sürdürülen Kovid-19 aşı uygulaması hakkında bilgi veren Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “İlimizde Sağlık Bakanlığımızın belirlediği aşı uygulanacak grup sıralamasına göre Kovid-19 aşı çalışmamızı sürdürüyoruz. Halen 60 yaş üstü vatandaşlarımız, eşleri ve bakanlığımız tarafından tanımlanan kronik risk grubundaki vatandaşlarımızın aşılama çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar 375 bin doz aşı uygulamasını gerçekleştirdik. İlimizde vatandaşlarımızın tercihine göre hem Biontech hem de Sinovac aşıları uygulanmaktadır. Sinovac aşısı tüm sağlık tesislerimizde, Biontech aşı uygulama süreci ise, bugün itibariyle Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemize, Çarşamba, Bafra ve Gazi Devlet Hastanelerimizin de eklenmesiyle 4 ayrı sağlık tesisimizde sürdürülmektedir. Şu ana kadar ilimizde 3800 doz Biontech aşı uygulaması yapıldı” bilgilerini verdi.
 

Samsun Tabip Odası Başkanı koronavirüse yakalandı


Aşı anlamında sıkıntı yok

Samsun’da halen kamu / özel hastaneler ile aile sağlığı merkezleri olmak üzere 400’ün üzerinde noktada aşı uygulamasının devam ettiğini belirten Oruç, “Aşı anlamında herhangi bir sıkıntımız bulunmuyor. Haftada birkaç defa Sağlık Bakanlığımız tarafından ilimize aşı sevkiyatı düzenli olarak yapılmaktadır. İl olarak günlük yaklaşık 15 bin aşı randevu kapasitesine sahibiz. Ancak son üç günün verilerine baktığımızda alınan randevu oranının sadece yüzde 45 civarında kaldığını görüyoruz. Maalesef aşı kapasitemizin yarısı oranında bile randevu alınmıyor” diye konuştu.   
 

Koronavirüs geçirmiş kişiler tek doz aşı olabilir mi?


60 yaş üstü kişilerin yüzde 40'ı aşılanmadı

Sağlık Müdürü Oruç açıklamasının devamında şunları kaydetti: “60 yaş üstü kişiler, eşleri ve sağlık durumu nedeniyle aşı tanımlaması yapılan vatandaşlarımızın birinci doz aşı tamamlama oranına baktığımızda da yüzde 61 gibi bir rakamla karşılaşıyoruz. Bu da neredeyse 60 yaş üstü grupta, neredeyse her 10 kişiden 4’ünün aşısını henüz yaptırmadığı anlamına geliyor. Kovid-19’a yakalandığında, hastalığı sonucu ölüm olabilecek ağır bir tabloyla geçiren risk grubundaki bu vatandaşlarımızın aşı konusunda daha hassas olmasını istiyoruz. Randevularını alsınlar, aşı tercihlerini yapsınlar ve aşının koruma kalkanın içine girsinler.
 

Samsun'da durum ciddiyetini koruyor! Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70


İlimizin renginin maviye dönmesini istiyorsak aşı yaptırmalıyız

Oruç: "Aşıda istenen oranları elde etmemiz için vatandaşlarımızın desteği çok önemli. Korona virüse karşı elimizdeki en önemli güç aşı. Eğer ilimizin renginin kırmızıdan, mavi ve sarı renklere dönmesini istiyorsak mutlaka aşı randevumuzu alıp, aşımızı yaptırarak bu mücadeleye destek olmalıyız. Endişe etmemiz ya da tereddüt etmemiz gereken bir durum yok. Lütfen Alo 182 hattını arayarak ya da MHRS üzerinden aşı randevumuzu oluşturarak aşı işlemini tamamlayalım. Aşımızı olalım; önlemimizi alalım; maskemizi indirmeyelim. Aşıyı ne kadar çabuk yaygınlaştırırsak, Kovid-19’u yenme yolunda o kadar ilerlemiş ve daha huzurlu günlere ulaşmış oluruz. İnşallah aşı uygulaması ve önlemlere tam uyumla özlemini duyduğumuz bir Ramazan Bayramı geçirme şansına sahip olacağız.”

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • Türk Vatandaşı 2 yıl önce Şikayet Et
  Aşı korumuyor yine de hasta olabilirsiniz diyorsunuz, aklı başına gelen Millet aşıdan uzak durunca da mızmızlanıyorsunuz.
  Cevapla
 • 44((◉‿◉))44 2 yıl önce Şikayet Et
  Vurmak istemeyene vurmayın,getirin biz vuralım öğretmenler bekliyor
  Cevapla
 • Metin Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Madem Samsun`da aşı var ve aşı olan yok; o zaman randevuda öncelikli olup da hala e-nabızdan randevu alamayanlar nasıl var? Açıklama yaparken sistemde öncelikli olup da yine sistemde randevu verilmeyenleri hesaba katarsanız ve yaptığınız açıklamalar da sorgulayıcı değil de teşvik edici olursanız artış olması mümkün hale gelecektir.
  Cevapla
 • zengi 2 yıl önce Şikayet Et
  yazdigini anladin mi?
  Cevapla
 • mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Sırası geldiği halde aşıya gelmiyorsa vatandaş ve elinizde yeteri kadar aşı varsa bir sonraki vatandaşa aşıyı yapın. Ne yani vatandaş gelmiyor diye boş boş bekliyormusunuz.
  Cevapla
 • kale55 2 yıl önce Şikayet Et
  boş beklenmiyor, hiç tasalanma
  Cevapla
 • randevu alalım 2 yıl önce Şikayet Et
  Belediyeler randevu alımlarına destek olmalı. Ankara'da bir belediyenın böyle bir çalışmasını görüp takdir etmiştim. İnsanımızın bir kısmı randevu almakta zorlanıyor olabilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2.turda hangi ülkede hangi lider yüzde kaç aldı?
Kılıçdaroğlu’na en büyük darbe Kürt seçmenden! Oyları eridi