Oruçluyken baş ağrısına ne sebep olur?

Ramazan ayıyla birlikte baş ağrısı pek çoğumuzun hayatına yerleşmekte. Peki, hiçbir rahatsızlığımız yokken, baş ağrısı hayatımıza neden dahil oluyor?

Oruçluyken baş ağrısına ne sebep olur?
Oruçluyken baş ağrısına ne sebep olur?
GİRİŞ 16.04.2021 10:00 GÜNCELLEME 16.04.2021 10:02

Uzmanlar, baş ağrısının Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerde de sık görülebilen bir problem olduğunu aktarıyor. Baş ağrısının nedenleri arasında migren gibi sebepler olabileceği gibi oruç tutan kişilerde, açlık süresinin uzun olması, uyku düzeninin değişmesi, sıvı alımının azalması gibi sebepler olabilir. Bu gibi faktörlere dikkat etmemizde ve yoğun tempolu bir günün ardından iftarı beklerken dinlenip, keyif aldığımız aktiviteleri yapmak ya da açık havada oturmak faydalı olacaktır.

Oruç tutarken baş ağrısı ilaçsız nasıl geçer?

ORUÇLUYKEN BAŞ AĞRISINI TETİKLEYEN FAKTÖRLER

Açlık: Bu faktörler arasında en başta uzun süreli açlık gelmektedir. Oruçluyken aç kalmak kan şekerinin düşmesine sebep olabilir ve bu da baş ağrısına sebebiyet verebilir. Açlık ayrıca migren içinde tetikleyici bir faktör.

Su tüketiminin azalması: Oruçluyken günün büyük bir bölümünde su tüketememek baş ağrısına sebebiyet verebilmekte. Ramazan ayında yapılan en büyük hatalardan birisi iftardan sonra besin ve idrar söktürücü etkileri olan çay, kahve gibi sıvıların tüketiminin ağırlıklı olması. Günlük sıvı ihtiyacının yeterince karşılanamaması da baş ağrısını tetikleyen faktörler arasında.

Nikotin ya da kafein ihtiyacı: Kahve içme alışkanlığı ve sigara tiryakilerinde oluşan nikotin ve kafein bağımlılığı da yoksunluk nedeniyle baş ağrısına sebep olabilir.

Uyku düzenin bozulması: Sahur ile bölünen uyku ve bu öğünde alınan fazla besinin yarattığı şişkinlik nedeni ile uykuya dalamama ve gün içine sarkan uykuluk baş ağrısını tetikleyebilir.

Stres: Oruç tutan kişide; açlık ve uykusuzluk gibi faktörler psikolojik olarak sinirlilik ve gerginlik hali oluşturabilir.

Uzmanı uyardı! İftar sofralarınız zehre dönüşmesin

AĞRIYI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILABİLİR?

Yoğun bir günün içerisinde tutulan oruçla birlikte üstte saydığımız faktörler baş ağrısına sebebiyet verebilir. Bu sebeple uzmanlar yoğun günün ardından artık temponun sakinleştiği bir zaman dilimi olan iftarı beklediğimiz vakitlerde, keyif alınan aktivitelerin, loş ışıkta oturmanın, çeşitli nefes egzersizleri yapmanın ya da açık havada oturmanın faydalı olabileceğini söylüyor. Ancak tüm bu önlemlere rağmen geçmeyen, günlük yaşantınızı etkileyen ve çok şiddetli baş ağrılarının varlığında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

 

 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan Erbakan sorusuna dikkat çeken yanıt: 'Abdulkadir ağlatma bizi'
FETÖ ve HDP'ye umut, Batı'ya işaret fişeği! Tüm bunlar Avrupa 'Aferin' desin diye