Ramazanı migrensiz geçirmek mümkün! İşte püf noktası

Prof. Dr. Alıcı, ramazanı migren ağrısız geçirmenin püf noktasını açıkladı. İftar ve sahur arasında doğru yiyecek ve içecek tüketimi ağrıyı engelleyebilir.

Ramazanı migrensiz geçirmek mümkün! İşte püf noktası
Ramazanı migrensiz geçirmek mümkün! İşte püf noktası
GİRİŞ 26.04.2021 11:15 GÜNCELLEME 26.04.2021 11:57

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Algoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Haci Ahmet Alıcı, oruçtan kaynaklanan baş ağrısı ve migreni önlemek için kafein tüketiminin oruç öncesi aşamalı olarak azaltılması gerektiğine dikkati çekti.  

Kovid-19'u yenen beş aylık minik Teoman'ın kalbi artık daha 'sağlam' atıyor

UZUN SÜRE AÇLIK MİGRENİ TETİKLİYOR 

Alıcı, ramazanı migrensiz geçirmeye yönelik olarak şu tavsiyelerde bulundu: "Özellikle çok sık kafeinli yiyecek ve içecekleri tüketenler, 16 saatten daha uzun süre yiyecek ve içecek tüketememe ile çekilme sendromuna yakalanabilir. Bu durum ise baş ağrısı ve migreni tetikleyebilir. Çekilme sendromunu yaşamamak için oruç öncesi günlük miktarı azaltıp sabit bir kan düzeyi sağlayacak şekilde az olarak akşamdan sahur vaktine kadar bu miktarı almalıdırlar." Migren hastalarının ramazanda iftar ve sahur arasındaki süreçteki doğru yiyecek ve içecek tercihlerinin ağrıyı engelleyeceğini belirten Alıcı, "Kronik migren hastalarına migren botoksunun yanı sıra radyofrekans tedavileri de etkili çözüm sunuyor." ifadesini kullandı. 

Ramazanda sakın birbiriyle karıştırmayın!

KADINLARIN RİSK ORANI DAHA YÜKSEK 

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15'inin migren hastası olduğu belirten Alıcı, "Yaşam boyu risk ise kadınlar için yüzde 43, erkekler için yüzde 18'dir. Kronik migren oranı ise toplumda yüzde 1,4 ila 2,2 oranındadır. Migrende stres, mental gerginlik, uykusuzluk, açlık, yorgunluk ve gürültü en sık rastlanan tetikleyici faktörlerdir. Hipoglisemi ve kafein yoksunluğunda migren sebepleri arasında bulunuyor." ifadesini kullandı. 

Gül hastalığına dikkat! Maske kullanımıyla artışa geçti

SU TÜKETİMİ ÖNEMLİ 

Alıcı, kronik migreni olan hastalara Botulinum Toksin A' uygulamasının yapılabileceğini ifade ederek, "Oruç esnasında migren ataklarından koruyabilir. Migreni olan kişiler oruç tutarken migren atağından korunmak için oksipital blok denilen sinir bloğu uygulanabilir. Gerekirse bu sinire radyofrekans yapılabilir. Oruç tutan migren hastaları sahurda ve iftarda bol sıvı tüketilmeli ve uykusuz kalmamalıdır. İftar sahur arasında en az 2 litre sıvı tüketilmeli." dedi. 

Bu şikayetlere dikkat! Kalp krizine neden oluyor

KISA BİR ÖNLEYİCİ TEDAVİ YAPILABİLİR 

Glisemik indeksi düşük gıdalar tüketerek baş ağrısından korunabileceğini dile getiren Alıcı, migreni tetikleyecek gıdalardan uzak durulması gerektiğine ve dengeli beslenmeli iftar ve sahurda proteinli ve lifli gıdalar tüketmesinin faydalı olacağına dikkati çektiAlıcı, "Yarı ömrü uzun olan bir NSAID ile kısa bir önleyici tedaviye başlanabilir. Oruç kaynaklı baş ağrısı, uzun etki süreli olan naproksen ve etoricoxib gibi ilaçlarla başarılı bir şekilde önlenebilir. Oruç kaynaklı baş ağrısı zonklama tarzında migren benzeri özellikler gösteriyorsa veya migren öyküsü olan bir kişide ortaya çıkarsa, menstrüel migren için önerildiği gibi frovatriptan veya naratriptan adlı ağrı kesicilerle kısa bir önleyici tedavi yapılabilir." değerlendirmesinde bulundu. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Akar'dan ABD açıklaması: Sözünüzü tutun!
Son Dakika: Başkan Erdoğan 'kararlıyız' dedi: Tarihi İpek Yolu yeniden ihya ediliyor!