Diş eti iltihabı koronavirüsten ölme riskini 9 kat arttırıyor!

Koronavirüs vakalarının sayısı 150 milyona yaklaşırken Kanadalı bilim insanlarının araştırmasında diş eti iltihabının ölüm riskini 8.8 kat arttırdığı belirlendi

Diş eti iltihabı koronavirüsten ölme riskini 9 kat arttırıyor!
Diş eti iltihabı koronavirüsten ölme riskini 9 kat arttırıyor!
GİRİŞ 26.04.2021 19:56 GÜNCELLEME 26.04.2021 21:40

Kanada’da yer alan McGill Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yaygın bir hastalık olan diş eti iltihabı (periodontitis) ve şiddetli Covid-19   arasında güçlü bir bağlantı bulduklarını açıkladı. Uzmanlar diş eti iltihabı olan kişilerin Covid-19’dan ölme olasılığının 8,8 kat daha fazla olduğunu ifade ederek, ağız hijyeninin riski azaltabileceğini söyledi.

Koronavirüs temaslıydı, bankada HES koduyla yakalandı!


Hastaneye kaldırılma olasılığı 3.5 kat arttı

Bununla birlikte diş eti iltihabından muzdarip bireylerin Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılma olasılıklarının 3,5 kat ve ventilatöre ihtiyaç duyma olasılıklarının ise 4,5 kat daha fazla olduğu belirtildi. McGill Diş Hekimliği Fakültesi'nden Profesör  Belinda Nicolau, “Çalışmamızın sonuçlarına bakıldığında, Covid-19 komplikasyonlarının önlenmesi ve yönetiminde iyi ağız sağlığının önemini ortaya çıkıyor. Periodontitis ile hastalık sonucu arasında çok güçlü bir ilişki var" dedi.

Diş eti iltihabı nedir?

Diş eti iltihabı (periodontitis), dişler ve diş etleri arasında bakteri birikimine bağlı olarak ciddi bir enfeksiyon olarak ortay açılıyor. Tedavi edilmezse ağrılı apselere ve diş kaybına neden oluyor. İlerleyen vakalarda ise alt çene kemiğine zarar veriyor. Bilim insanları, dişleri günlük olarak iki kez fırçalama, diş ipi kullanma ve düzenli muayeneyi içeren  iyi bir ağız hijyeni ile diş eti iltihabının önüne geçilebileceğini söylüyor. Çalışmanın ortak yazarı Wenji Cai, "Periodontitis, hem ağızdan hem de sistemik birçok hastalık için bir risk faktörü olarak kabul edildi. Eğer tedavi edilmezse  bu iltihap vücuda yayılabilir. Bilim insanları,  ayrıca durum ile kalp hastalığı, diyabet ve solunum hastalıkları  arasında bağlantılar buldular. Diş eti iltihabı ile düşük ve artmış gebelik komplikasyonları riski arasında da ilişki vardır” dedi.

500'den fazla kişi incelendi

Araştırmacılar, yapılan çalışma kapsamında Katar’daki dokuz hastaneyi içeren Hamad Medical Corporation’ın verilerini kullandı. Bu kapsamda 568 hastanın tıp kayıtları incelendi. 

KAYNAK: NTV
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Milli Takım'da sakatlık şoku! EURO 2024 kadrosundan çıkarıldı
Parfüm üretiminin arkasında çocuk işçiler var!