Uzmanı uyardı! Porsiyonsuz tüketimi şekeri tetikleyebilir

Diyetisyen Gizem Topuzlu, ramazanda iftar ve sahur sofralarında eksik edilmeyen hurmanın, kan şekerinde dalgalanmalara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Uzmanı uyardı! Porsiyonsuz tüketimi şekeri tetikleyebilir
Uzmanı uyardı! Porsiyonsuz tüketimi şekeri tetikleyebilir
GİRİŞ 05.05.2021 10:10 GÜNCELLEME 05.05.2021 10:10

Medipol'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Diyetisyen Gizem Topuzlu, hurmanın, içeriğindeki potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, fosfor, çinko, ve bakır gibi mineraller ve B, A, C, D, K vitaminleriyle tam antioksidan deposu olduğunu belirterek, "Ancak sağlıklı bireyler günde üç taneyi geçmemeli. Diyabet hastaları ise ani şeker dalgalanmalarına karşı hurmayı süt, yoğurt ve kefirle tüketmeli." ifadelerini kullandı.

Oruç tutarken bu besinlerden uzak durun!

GÜNDE 3 TANEYİ GEÇMEMELİ

Hurmanın kuruyemiş veya süt, yoğurt ve kefir gibi süt ürünleri ile birlikte tüketilmesi gerektiğini bildiren Topuzlu, şunları kaydetti: "Hurmayı bu şekilde yemek özellikle şeker hastalarını ani kan şekeri değişikliklerine karşı korur. İftar sofralarının gözdesi hurma, içeriğindeki potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, fosfor, çinko, ve bakır gibi mineraller ve B, A, C, D, K vitaminleriyle tam antioksidan deposu. Ancak sağlıklı bireyler günde üç taneyi geçmemeli. Diyabet hastaları ise ani şeker dalgalanmalarına karşı hurmayı süt, yoğurt ve kefirle tüketmeli. Ramazan döneminde oruç esnasında uzun süreli açlık sonrası kan şekeri dengesinin bozulur, dalgalanan kan şekeri bizi karbonhidrat içeriği yüksek besin grubu olan tatlılara yönlendiriyor. İftar sonrası bol kalorili tatlılar tüketmek yerine zengin besin değeri olan hurma tam bir kan şekeri dengeleyicidir."

Prematüre bebeklerde büyük tehlike

KİLO KONTROLÜ İÇİN PORSİYONA DİKKAT

Kilo kontrolü için hurmayı tüketirken porsiyona dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Topuzlu, "2 orta boy hurma 1 porsiyon meyveye denk gelir ve yaklaşık 60 kaloridir. Gün içinde 2-3 adet hurma tüketilmesi uygundur." önerisinde bulundu.

Yağışların artmasıyla ortaya çıkan mantar zehirlenmesi tehlikesi!

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Antioksidan deposu olmasının yanı sıra, hurmanın hem kan şekerini dengeleyici etkisinin olduğunu, hem de yüksek lif içeriğiyle sindirim sistemini desteklediğini bildiren Topuzlu, "Cilt sağlığının korunmasında rol oynar, hücre yenilenmesiyle yaşlanmayı geciktirir. Potasyum kaynağı olan hurma, kan basıncı dengesini sağlamada yardımcı olur. Böylelikle kalp-damar sağlığının korunmasında rol oynar." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bülent Turan'dan Davutoğlu'na: Silin bu sığ tweeti
Asıl niyetleri açığa çıktı! Türkiye'nin 100 yıllık hamlesini böyle engelleyecekler