Zayıflamak için açlık otu tüketenler dikkat!

Diyetisyen Dilek Sivri son zamanlarda insanlarca popüler hale gelen ve vatandaşların zayıflamak için tükettiği açlık otunun sağlığa pek çok faydası olduğunu ancak fazla tüketiminde bazı sorunlara yol açacağı konusunda uyardı.

Zayıflamak için açlık otu tüketenler dikkat!
Zayıflamak için açlık otu tüketenler dikkat!
GİRİŞ 07.06.2021 12:20 GÜNCELLEME 07.06.2021 13:21

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik bölümü Arş. Gör. Dilek Sivri, halk arasında ''deve gözü'', ''erkek sinameki'' ya da ''aşrık otu'' olarak bilinen açlık otu ile ilgili önemli bilgiler aktardı. Açlık otunun Osmanlı döneminde kabızlığın giderilmesinde ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanıldığını belirten Sivri, bu otun günümüzde zayıflamak için kullanımının giderek yaygınlaştığını söyledi
 

Hızlı kilo vermek isterken sağlığınızdan olmayın! Müshil etkili açlık otuna dikkat!Hızlı kilo vermek isterken sağlığınızdan olmayın! Müshil etkili açlık otuna dikkat!


Tokluk hissi oluşturarak, yağ yakıyor

Arş. Gör. Dilek Sivri, Pakistan, Hindistan ve Çin’de yetişen açlık otunun tokluk hissi oluşturması, metabolizmayı hızlandırması, vücutta yeni yağ dokusu oluşumunu engellemesi, yağ yakmaya yardımcı olması ve vücutta bulunan ödemi vücuttan uzaklaştırdığı için vücut ağırlığı kaybı üzerinde etkili olduğunu belirtirken tüketimiyle ilgili dikkatli olunması gerektiğini şu sözlerle ifade etti: ''Açlık otunun bu etkilerinin gösterebilmesi için ne sıklıkta ne kadar tüketilmesi gerektiği hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Ayrıca, anında kilo verdiren tek bir besinin olmadığı, vücut ağırlığı kaybı için işin uzmanlarıyla görüşmenin gerekli olduğunu asla unutmamalıyız.''


Dilek Sivri, açlık otunun sağlığa faydalarını ise 8 maddede şu şekilde özetledi:

  • Tansiyon üzerinde olumlu etkileri vardır. 

  • Böbreklerde bulunan taş ve kum atımını kolaylaştırır. 

  • Gut mikrobiyotası üzerinde düzenleyici etkisi vardır. 

  • Kabızlığın giderilmesinde etkilidir. 

  • Bazı mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. 

  • Acıkmayı geciktirerek tokluk hissi oluşturur. 

  • Metabolizmanın hızlanmasında etkilidir. 

  • Vücutta yeni yağ dokusu oluşumunu engeller.” 

10 günden fazla kullanılmamalı

Her bitkisel üründe olduğu gibi açlık otunun fazla tüketimi sonucunda bazı istenmeyen sonuçlar doğacağının altını çizen Sivri, ''Aşırı kullanımı, bağırsak mikrobiyota dengesinin kalıcı olarak zarar görmesine ve bağırsak tembelliğine sebep olabilir. Müshil etkisinden dolayı fazla tüketimi ishale neden olabilir. İçeriğinde bulunan sennosides bileşeni bağırsak lümenine zarar verebilir.'' uyarısında bulundu. Açlık otunun kullanım riskine bağlı olarak 10 günden fazla kullanılmaması gerektiğine vurgu yapan Sivri, hamile, emzikli, adet gören kadınlar, herhangi bir hastalığı bulunanlar (kalp, karaciğer, böbrek hastalıkları vb.), düzenli ilaç kullananların açlık otunu tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerektiğini önemle hatırlattı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail ordusu, Gazze'de 8 askerinin imha edildiğini doğruladı
100 ülke katıldı! Zirve ilk günden kilitlendi: Hepimiz farkındayız...