Uzmanı uyardı: Uyutmayan kemik ağrılarını hafife almayın!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Nedim Aytekin kemik ağrılarının hayatın belli dönemlerinde her insanın başıan gelebildiği ve çoğu zaman önemli olmasa da şiddetli, ağrı kesicilerle geçmediğinde ciddi olabileceğini söyledi.

Uzmanı uyardı: Uyutmayan kemik ağrılarını hafife almayın!
Uzmanı uyardı: Uyutmayan kemik ağrılarını hafife almayın!
GİRİŞ 10.06.2021 09:26 GÜNCELLEME 10.06.2021 16:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Medicana International Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Nedim Aytekin, kemiklerde oluşan ve ağrıkesiciler ile geçmeyen kemik ağrılarının çok riskli olabileceğini söyledi. Doç. Dr. Aytekin, böyle bir durumla karşılaşıldığında önce doğru teşhisin konulması, sonra da doğru ellerde erken tedaviye başlanmasının hayati öneme sahip olduğu bilgisini verdi..

Kalp hastalıkları ertelendi, ölüm oranı arttı!Kalp hastalıkları ertelendi, ölüm oranı arttı!

 
Kötü huylu kemik tümörlerine gençlerde daha fazla rastlanılıyor

Doç. Dr. Mahmut Nedim Aytekin, “Kötü huylu kemik tümörlerine (Osteosarkom ve Ewıng Sarkomu) gençlerde daha fazla rastlanılıyor” dedi. Gençlerde daha sık görülen kötü huylu kemik tümörlerinin nedeninin ise hala bilinmemekte olduğunu açıklayan Aytekin, kemikte görülen tümörlerin çok büyük kısmının iyi huylu olduğunu, hatta bu tümörlerin önemli bir kısmına hiç müdahale bile edilmediğini kaydetti.  
 
Çağımızda görülme sıklığı artan hastalık

Kanserin çağımızda görülme sıklığının arttığını söyleyen Doç. Dr. Mahmut Nedim Aytekin, isminin hepimize ürkütücü geldiğini fakat bu algının oluşmasında geçmişte kanser hastalarının tedavi olamayıp büyük acılar içinde kaybedilmesi olduğunu ifade etti. Artık kanserin birçok çeşidinin tedavisinin mümkün olduğunu belirten Dr. Aytekin, kemik kanserinin tedavisinde erken teşhis ve tedavi ile başarı oranının oldukça yüksek olduğunu, yeni cerrahi yöntemlerle hem hayatı hem de uzuvları kurtarmanın mümkün olduğunu ifade etti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • cem 2 yıl önce Şikayet Et
    YA KARDEŞİM KOVİDDEN BAŞKA HASTALIK YOK! Her şey kovid artık. boş yere bir yerim ağrıyor sızlıyor demeyin. kovid miyim soru bu?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bakan Fidan, Batı'ya tarihi uyarıyı yapıp ekledi: Dünyayı bekleyen asıl kriz..
Çimler yer altına girdi! Kullanılan teknoloji şaşkınlık yarattı