Nöroloji uzmanından 'müsilaj' uyarısı: Felç edebilir!

Nöroloji Uzmanı Dr. Onultan, müsilaj tehlikesine ilişkin İtalya’da 2011 yılında yapılan çalışmaya atıfta bulundu. Onultan, "Müsilajın deniz canlıları tarafından süzülmesi ve bunların gıda olarak tüketilmesi felç riskini artırmaktadır" dedi.

Nöroloji uzmanından 'müsilaj' uyarısı: Felç edebilir!
Nöroloji uzmanından 'müsilaj' uyarısı: Felç edebilir!
GİRİŞ 12.06.2021 13:12 GÜNCELLEME 12.06.2021 13:21
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Müsilajın denizdeki canlılara ve tüketilmeleri halinde insan beynine etkilerini değerlendiren Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, "İtalya’da 2011 yılında yapılan çalışmaya göre, müsilajın içindeki yağlı yapının cıva, bakır gibi ağır metalleri tutmaya yatkın olduğunu ortaya koydu. Deniz dibine çöken müsilajın kabuklu deniz canlıları tarafından süzülmesi ve bunların gıda olarak tüketilmesi felç, Alzheimer, ALS, MS, Parkinson gibi nörodejeneratif hastalık riskini artırmaktadır" dedi.

Denizdeki mikroorganizmaların üremek için fosfor ve azota ihtiyaç duyduğunu aktaran Medicana Kadıköy Hastanesi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, Marmara Denizi'ndeki kirliliğin bunu fazlasıyla sağladığını dile getirdi.

Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan

"MÜSİLAJIN İÇİNDEKİ YAĞ DOKUSU AĞIR METALLERİ KOLAYCA TUTUYOR"

Dr. Onultan, müsilajın organik bir yapı olduğunu belirterek, "Hümin adı verilen yapıyı içeriyor. Daha önce Adriyatik Denizi’nde görüldüğü için İtalya’nın yaptığı araştırmalar var. İçinde amino asit, yağ ve karbonhidratın çeşitli formatları bulunuyor. Müsilajın içindeki yağ dokusu ağır metalleri kolayca tutuyor. Denizin dibine çökünce de tabandaki özellikle kabuklu canlıların gıdası haline geliyor" diye konuştu.

"CIVA, KURŞUN ARSENİK BULUNUYOR"

Özellikle midyelerde bulunan paralitik shellfish toksinin ( PST) felç yapabildiğine dikkat çeken Dr. Onultan, "Müsilajda bulunan en zararlı ağır metal cıva, arsenik, kurşun ve lityum bulunuyor. Bu maddeler yağda çözülebiliyor.

Beyin omurilik bariyeri dediğimiz sıvıya geçebiliyorlar. Beyinde özellikle cıva ve kurşunun ciddi toksik etkileri bulunuyor. Beyinde sinir hücreleri arasındaki iletimi etkiliyor.

Toksik etkiliyle olması gereken elektrolitlerin yerini değiştiriyor. Cıva beynin hafıza merkezini olumsuz etkiliyor” ifadelerini kullandı.

"LİFLİ GIDALAR BEYİNDEKİ CIVAYI AZALTIYOR"

Midye, istiridye, istakoz gibi kabuklu canlıların deniz suyunu süzerek beslendiğini hatırlatan Dr. Onultan, "Özellikle bu dönemde tüketilmeleri riskli. Kültür balıkçılığı yapan yerlerden deniz ürünü alabilirsiniz. Yine İtalya’da 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre, lifli gıdalar beyindeki ağır metalleri azaltıyor. Yeşillik, sebze ve meyveyi bol bol tüketmek lazım, beyinde biriken cıva oranını düşürüyor” dedi.

YORUMLAR 11
 • Piyade 1 yıl önce Şikayet Et
  Haber olabilmek için hapılan bir açıklama bu. Geçen gün NTV'de Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü açıklama yaptı, bir çok üniversite tarafından ve Bakanlık laboratuvarlarında yapılan tetkiklerde hiçbir zararının olmadığı kanıtlandı diye
  Cevapla
 • Alikemal 1 yıl önce Şikayet Et
  Musilaj denen oluşumu yillardir nisan temmuz arasinda biz balikçilar hep yaşariz , o dönemlerde balikciliga devam edilir , doktorun beyin fırtınası gercek olsa o dönemlerde defalarca o tutulan baliklardan biz ve ailemiz ayrica binlerce balikci yedi ve felç olayini bir insan bile yaşamadi , Dedigim gibi kuram üstüne kuram kurmuş doktor , olasilik hesabi yapmiş .bence bosuna insanlari germekten baska bir sey degil
  Cevapla
 • Hzudu 1 yıl önce Şikayet Et
  2 sene deniz ürünleri yasaklansin sağlığımız için. Hani pandemi varya evden çıkmadık maske taktik sağlığımız için buda sağlığımız içinse deniz ürünleri yasaklansin
  Cevapla
 • Civalı Aşı 1 yıl önce Şikayet Et
  Diş dolgusundaki ve aşıların içindeki civa zararsız demek ki
  Cevapla
 • metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Kilosunu 10 liraya alıyoruz deyin bakalım balıkçılar 10 günde kurutuyormu yoksa kurutmuyormu milyar dolar harcamanın anlamı yok balıklarda rahatlar avcı yokken
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deprem bölgesinde mucize kurtuluşlar: Minik Muhammed'in şaşkın bakışları yürek dağladı
RTÜK Başkanı Şahin'den Fatih Altaylı'ya sert tepki: Her zamanki gibi manipülasyon peşinde