Probiyotik tüketimiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Diyetisyen Eda Balcı probiyotiklerin bağırsaklarımızda yaşayan dost bakteriler olduğunu söyleyerek düzensiz bağırsak hareketleri ve kabızlık sorununa karşı probiyotik içeren ürünler tüketilmesi gerektiğini söyledi..

Probiyotik tüketimiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar!
Probiyotik tüketimiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar!
GİRİŞ 12.07.2021 16:08 GÜNCELLEME 12.07.2021 17:18
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı Arş. Gör. Eda Balcı, probiyotiklerin bağırsaklarımızda yaşayan dost bakteriler olduğunu belirterek sağlıklı insanlarda, yararlı ve zararlı bakteriler arasında kötü yaşam tarzı, kötü beslenme, yaşlanma ve antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle dengenin bozulması durumunda probiyotiklerin, dengeyi sağlamada etkili olduğunu söyledi. Balcı, düzensiz bağırsak hareketleri ve kabızlığın sebep olduğu karın rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olan probiyotiklerin, yiyeceklerin sindirimine ve vücutta sentezlenen vitaminlerin üretimine yardımcı olmak gibi faydaları olduğuna dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Yemek borusunda görülen gizli hastalık: AkalazyaYemek borusunda görülen gizli hastalık: Akalazya

 
DOĞRU KULLANIM İÇİN DOKTOR KONTROLÜ ŞART

Probiyotiklerin, antibiyotik kullanımına bağlı ishal görülenlerde ishalin önlenmesinde ve İrritabl barsak sendromu hastalığı olanlarda ortaya çıkan şişkinlik ya da gaz sorununun giderilmesinde etkili olduğunu ifade eden Balcı şu ifadeleri kullandı:“Bazı çalışmalarda Lactobacillus Acidophilus içeren probiyotiklerin Laktoz İntoleransı hastalarında olumlu etkilerinin olduğu bildirilmiştir. Bunun gibi sindirim problemi yaşayanlar ve bağışıklık sistemini desteklemek isteyenler bir uzmana danışarak probiyotik kullanımına başlamalıdır. Bağırsaklarda çok fazla bakteri yaşar ve durum da probiyotik çeşitliliğini beraberinde getirmektedir. Yaşanılan probleme göre kullanılması gereken probiyotik de çeşitlilik gösterir. Örneğin ishalde, kabızlıkta, mantarda, gaz durumunda ve antibiyotik kullandıktan sonra kullanılması gereken probiyotikler farklıdır. Bazı durumlarda tek bir probiyotikten yeterli etki alınamadığında farklı probiyotiklerin birlikte kullanılması gerekebilmektedir. Bu yüzden doğru kullanım için hekim kontrolünde alınmalıdır. Probiyotikler, kullananların bazılarında bazı durumlarda ilk birkaç gün boyunca ishal, gaz, şişkinlik, mide bozulması gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca alerjik reaksiyonları da tetikleyebilir. Bu yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşılması durumunda probiyotik kullanımı durdurulmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

Balcı, probiyotik içeren gıdaları ise şöyle sıraladı: 

 • Yoğurt 

 • Ayran 

 • Turşu 

 • Peynir 

 • Fermente süt 

 • Keçi sütü 

 • Tereyağı 

 • Boza 

 • Şalgam 

 • Fermente soya ürünleri ve içecekleri

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  Eczanaden amgnezyum sülfat alın icjn yan etkisi yok İngiliz tuzu diyede geçer daha kabız olmazsınız yok şunu bunu ye diyene kadar benim dediğimi yaz 5 TL 2 ay icer
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten muhalefete özür çağrısı! ABD'ye de sert tepki gösterdi
Dünyanın en değerli milli takımları listelendi!