ABD'ye göre hastaneye yatışta en etkili Kovid-19 aşısı

ABD'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hastaneye yatışlara karşı en etkili aşının Moderna olduğu bildirildi.

ABD'ye göre hastaneye yatışta en etkili Kovid-19 aşısı
ABD'ye göre hastaneye yatışta en etkili Kovid-19 aşısı
GİRİŞ 17.09.2021 23:49 GÜNCELLEME 17.09.2021 23:49
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) araştırması, Massachusetts merkezli ilaç firması Moderna'nın Kovid-19 aşısının hastaneye yatışlara karşı yüzde 93 koruma sağladığını ortaya koydu.

11 Mart ve 15 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen araştırmada, Moderna'nın ardından bu oranın diğer Kovid-19 aşılarından Pfizer-BioNTech'te yüzde 88, Johnson & Johnson 'da ise yüzde 71 olduğu anlaşıldı.

Araştırma raporunda, "Bu veriler, aşı ile koruma seviyelerinde bazı farklılıklar olduğunu gösterse de onaylanmış tüm Kovid-19 aşıları hastaneye yatışlara karşı önemli koruma sağlıyor." ifadesine yer verildi.

Moderna aşısına, Pfizer-BioNTech'in acil kullanım izninden kısa bir süre sonra Aralık 2020'de ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından acil kullanım onayı verilmişti.

Bununla birlikte Pfizer-BioNTech, ağustos ayında FDA kuruluşundan aldığı belgeyle tam onay almış tek Kovid-19 aşısı olma özelliğini koruyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • tepki 2 yıl önce Şikayet Et
  bunu anlamak icin agir hasta olanin yanina bir kac hafta koyun sonra belli olur virus gelmez ise tabi hasta olmaz sanki daha ønce herkes ayni anda mi hasta yada hepsi agir hasta mi idi hangi firma cikarina oldumu o iyi deniyor madem øyle israil niye 3,4 doz vuralim diyor sonuc da zaten vurdular kesin sonuc almak icin her marka asi olan yuz kisiyi odaya koyun hastalarin yanina o zaman net sonuc cikar yoksa bu sallama sonuc ayni israil gibi o da ilk zaman nerde ise yuz de yuz sonra indi indi en son galiba belki yuz de 60 faydalli dedi o da belki
  Cevapla
 • Sebo 2 yıl önce Şikayet Et
  He canım, aynen öyledir.
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Yok sende
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'den KKTC kararı! Resmi Gazete'de yayımlandı: Dünyaya ilan ediyoruz...
FIFA'dan skandal İsrail kararı!