Uzmanından “Omicron” varyantı uyarısı! İşte dikkat edilmesi gerekenler

Türkiye'de de görülen Omicron varyantı hakkında uyaran Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğr. Üyesi ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, "2 doz tam aşı yaptırdım diye güvenmesinler, 3. doz aşılarını yaptırsınlar” dedi.

Uzmanından “Omicron” varyantı uyarısı! İşte dikkat edilmesi gerekenler
Uzmanından “Omicron” varyantı uyarısı! İşte dikkat edilmesi gerekenler
GİRİŞ 25.12.2021 13:46 GÜNCELLEME 25.12.2021 13:46
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Omicron Varyantı, 90'dan fazla ülkede şu an bu yayılmış durumda. Avrupa şu anda yeniden kapanma ya da kısıtlamaları konuşurken, Sağlık Bakanlığı, Omicron Varyantı’nın Türkiye'de de görüldüğünü açıkladı. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğr. Üyesi ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen yeni varyant hakkında uyardı. Prof. Özlem Esen, Covid-19’un dünyadaki dalgalanmalarını Türkiye’nin birkaç hafta arkadan takip ettiğine değindi. Omicron’un da asıl etkilerinin üç dört hafta sonra Türkiye'de hissedileceğini ve vatandaşların şimdiden 3. doz aşıların yaptırmaları gerektiğini vurguladı.

İKİNCİ DOZ AŞILAMA ORANI YÜKSEK

Prof. Özlem Esen, “Omicron, aşıya çok daha dirençli. Yani aşının ürettiği antikorların virüsü etkisiz hale getirme gücü 40 kat daha zayıf.  O nedenle üçüncü doz aşılar ve hatırlatma dozları devreye girdi. Ülkemiz adına en sevindiğimiz husus, 2. doz aşılama oranının yüksek olması” dedi. Ancak bu noktada üçüncü dozun altını çizmek gerektiğine değinerek, “Vatandaşlarımız, 2 doz tam aşı yaptırdım diye güvenmesinler, ivedilikle 3. doz aşılarını yaptırsınlar.” uyarısında bulundu.  ABD’nin de yetkili kurulu CDC’de tam aşılama kriterini 2’den 3’e çektiğini duyurduğunu hatırlattı.

Prof. Dr. Özlü'den yeni varyant açıklamas!Prof. Dr. Özlü'den yeni varyant açıklamas!

Zaten Sağlık Bakanlığının da bu konudaki önlemleri artırdığına dikkat çeken Prof. Dr. Özlem Esen, ikinci konu da Omicron’un içerde yani kapalı mekanlarda da hızlı yayıldığına işaret etti. Özellikle İngiltere’nin, yılbaşı kutlamalarının iç mekanlarda o yapılmayacağını açıkladı belirtti. 

“İNSANLAR KORONA OLDUKLARINI DÜŞÜNMÜYORLAR”

Prof. Dr. Özlem Esen, Omicron’a bağlı ölümlerin daha az olduğu bilgileri paylaşıldı, bunun en önemli sebebinin de 1 yıl öncesine göre aşılı bir toplum olduğumuzun altını çizdi. Ancak Güney Afrika’dan yeni gelen veriler aşılanmamış, yaşlı veya kronik kalp hastalığı olanların yoğun bakım yatış ve ölüm oranlarının yüksek olduğu yönünde. Olumlu tarafı ise bilinen kalp hastalığı olmayan kişilerde görülen ‘miyokardit’ yani kalp kas hasarının Omicron ile daha az olduğu.

Prof. Dr. Özlem Esen, bazı bilinmesi gereken önemli hususlara değinerek, “Bu varyant akciğerde ve soluk borusunda 70 kat daha fazla ürüyor. Ancak semptomlar çok daha az. İnsanlar, tam da grip ve nezle durumlarının yaşanabileceği bu mevsimde Covid-19 geçirdiklerini düşünmüyorlar. Hızlı yayılmasının biraz da nedeni bu. İngiltere’de Omicron varyantını oranı %80’lere ulaştı. Bu durumu çok endişe verici buldular. Rahat davranılmaması gerektiğini, maske, mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uyulması gerektiğini daha iyi anlıyoruz. Bu bir ders gibi oldu aslında.” açıklamalarında bulundu.

Okullarda ders saati düşecek mi? Omicron varyantının hızlı bulaşmasıyla dersler 30 dakika...Okullarda ders saati düşecek mi? Omicron varyantının hızlı bulaşmasıyla dersler 30 dakika...

Diğer yandan Pfizer Biontech’ten 2024 yılında Covid-19 artık endemik olacak bilgisi geldiğini söyleyen Prof. Dr. Özlem Esen, “Buna göre Covid-19’un yerel bölgelere, aşılamanın daha düşük olduğu ülkelerde devam edeceğini umabiliriz. Dilerim bu günleri de yaşarız” dedi.

YORUMLAR 1
  • Psikiyatr salih 2 yıl önce Şikayet Et
    Her aşı farklı strateji ile geliştirildi delta ve Omicron da hiçbir şekilde başarılı olmaz diye düşünüyorum. vermiş olduğum tezde yazıyor bu bilgi altın kitap yani diğer tezdede yazıyordu.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan: Türkiye yatırım ve ihracatla büyüyor
Karadeniz'de mahsur kalan Türk gemisine füze saldırısı