Düztabanlığa dikkat! Skolyoza neden olabiliyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hülya Yavuz bir bel ağrısı nedeni olan skolyozun omurga ve eklem hastalıklarından birisi olduğunu belirterek düztabanlığın neden olabileceğini de ekleyerek uyarılarda bulundu.

Düztabanlığa dikkat! Skolyoza neden olabiliyor
Düztabanlığa dikkat! Skolyoza neden olabiliyor
GİRİŞ 03.01.2022 17:40 GÜNCELLEME 03.01.2022 17:40

Bir bel ağrısı nedeni olan skolyozun (omurga eğriliği) omurga ve eklem hastalıklarından birisi olduğunu belirten Liv Hospital Samsun Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nden Uzm. Dr. Hülya Yavuz, uyarılarda bulundu. Günümüzde bel ağrısının toplumda en sık görülen ikinci ağrı nedeni olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Yavuz, “Bunun nedeni bazen vücudun başka bir yerinde olan bozukluk olabilir. Pes planus bunlardan birisidir. Halk arasında düztabanlık diye bilinen pes planus, ayağın medial ve lateral arklarının olmamasıyla karakterize, vücut yük ve basınç dağılımının zeminle ilişkisinin bozulduğu bir rahatsızlıktır. İlerleyen yaşlarda çeşitli omurga ve eklem problemlerine yol açabilir” şeklinde konuştu.

Yaşam kalitesini düşürüyor! Çocuklarda omurga eğriliğine dikkatYaşam kalitesini düşürüyor! Çocuklarda omurga eğriliğine dikkat


 BEL AĞRISINA DÜZ TABANLIK SEBEP OLABİLİR 

Bir bel ağrısı nedeni olan skolyozun, omurga ve eklem hastalıklarından birisi olduğunu altını çizen Uzm. Dr. Yavuz, sadece bel ağrısı şikâyetiyle hastaneye giden bazı hastaların asıl şikâyet nedeninin ayak arkının düşüklüğü olabileceğini söyledi. Vücutta iskelet sisteminin bir bütün olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Yavuz, “İskelet sistemindeki kemikler birbiriyle bağlantılıdır, bu nedenle esas nedeni düzeltmeden yapılan tedavi semptomatik tedavi olarak kalacak hatta omurga eğriliğinin artmasına neden olabilecektir. Bu sebeple ilk önce temel sorunun düzeltilmesi gerektiği kaçınılmazdır” diyerek sözlerini noktaladı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Katar son dakika duyurdu! İsrail ile Hamas arasında flaş ateşkes gelişmesi
Trabzonspor'dan 4 transfer birden! İşte formalı ilk pozları...