Pandemide güzel haber Avrupa İlaç Ajansı'ndan (EMA) geldi

Dünyada hızla yayılan ve vaka sayılarını hızla artıran Omicron varyantı ile ilgili son dakika gelişmesi Avrupa İlaç Ajansı'ndan (EMA) geldi. EMA bu sürecin pandemiden endemiye giden bir senaryoya dönüşebileceğini bildirdi.

GİRİŞ 12.01.2022 06:47 GÜNCELLEME 12.01.2022 09:15
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliğinin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA) yetkilileri dünyayı saran Omicron varyantına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

EMA'nın aşı stratejisinden sorumlu yetkilisi Marco Cavaleri, Kovid-19 salgını ve aşılarla ilgili son durum hakkında basın toplantısı düzenledi.

Omicron selam verene bulaşıyor

"VİRÜS DAHA ENDEMİK HALE GELDİ"

"Tünelin sonundaki ışığa ne zaman ulaşacağız?" sorusunu yanıtlayan Cavaleri, “Bunu bilmiyoruz ama önemli olan ve gördüğümüz şey, virüsün daha endemik hale geldiği. Ancak şu anda endemi durumuna geldiğimizi söyleyemeyiz. Koronavirüs şu anda hala pandemik virüs gibi davranıyor. Bunu Omicron kaynaklı acil vakalar bize gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Dikkat çeken uyarı: 2020 Mart'ı gibi düşünün!Dikkat çeken uyarı: 2020 Mart'ı gibi düşünün!

AŞILARA EK OLARAK DOĞAL BAĞIŞIKLIK FAZLALAŞACAK

“Hala bir pandeminin içinde olduğumuzu unutmamalıyız.” diyen Cavaleri, halk arasında bağışıklığın artmasıyla ve Omicron varyantının yayılmasıyla aşılara ek olarak doğal bağışıklığın fazlalaşacağını, böylece pandemiden endemiye daha yakın bir senaryoya doğru hızla ilerleme görülebileceğini dile getirdi.

"HASTALIK NİSPETEN HAFİF GEÇIYOR GÖRÜNSE DE BU DALGANIN SONUÇLARINA HAZIRLIKLI OLMAK GEREK"

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) birkaç ay içinde Avrupa nüfusunun yarısından fazlasına Omicron’un bulaşabileceği açıklamasını değerlendiren Cavaleri, Omicron dalgasının yaratacağı yükten endişeli olduklarını, hastalık nispeten hafif geçiyor görünse de bu dalganın sonuçlarına hazırlıklı olmak gerektiğini vurguladı.

Omicron dalgası

"PANDEMİDEN ENDEMİYE GÖTÜRECEK GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIĞA SAHİP OLACAĞIMIZI DÜŞÜNEBİLİRİZ"

Omicron varyantı daha bulaşıcı olduğu için çok sayıda kişinin, semptom göstermese bile virüse maruz kalacağını aktaran Cavaleri, şöyle devam etti:

“Bu da hepimizin bağışıklık sisteminde doğal bir güçlenme olabileceği anlamına geliyor. Ek bir bağışıklık katmanının ortaya çıkması çok önemli çünkü bu daha sonra salgının endemiye dönüşmesini sağlayabilir. Omicron'un çok fazla yayılması iyi bir haber değil ama bu dalganın Avrupa'yı ve dünyanın diğer yerlerini etkisi altına almasından sonra çok sayıda kişiye virüsün bulaşmış olacağını, bu sayede bizi pandemiden endemiye götürecek güçlü bir bağışıklığa sahip olacağımızı düşünebiliriz.”

4. takviye doz gerekli mi?

“HER 3-4 AYDA BİR TAKVİYE AŞI YAPTIRAMAYIZ”

Cavaleri, Kovid-19 aşılarının 4. takviye dozunun gerekip gerekmeyeceği sorusunu yanıtlarken, bu konuda henüz yeterli bilimsel veri bulunmadığını aktardı.

“Kısa aralıklarla takviye aşı yapılması hakkında endişelerimiz bulunuyor.” ifadesini kullanan Cavaleri, şunları dile getirdi:

“Takviye dozlar kapsamlı bir stratejinin parçası olmamalı. Her 3-4 ayda bir sürekli takviye aşı yaptıramayız. Örneğin 4 ayda bir takviye doz uygulanması durumunda ileride bağışıklık sisteminden istediğimiz tepkiyi alamayabiliriz. O yüzden tekrarlayan aşılamalarla bağışıklık sistemine fazla yükleme yapmamaya dikkat etmeliyiz. Ayrıca halk arasında sürekli takviye aşı yapılmasına karşı bıkkınlık oluşabilir.”

Cavaleri, takviye aşılamaların bir veya iki kez yapılabileceğini ancak sürekli tekrarlayacak şekilde devam edecek bir durum olmadığını belirtti.

"TAKVİYE DOZLAR KIŞ MEVSİMİNİN GELMESİYLE GRİP AŞISI İLE SENKRONIZE ŞEKİLDE YAPILABİLİR"

Daha uzun aralıklarla yapılacak takviyelerin düşünülebileceğini vurgulayan Cavaleri, “İdeal olanı ise şudur; endemiye doğru giden bir senaryo olursa takviye dozlar kış mevsiminin gelmesiyle grip aşısı ile senkronize şekilde yapılabilir.” diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 14
 • Bozkurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Aşırı abartılmış hastalık ve her gün canlı virüs senaryosu ile istedikleri sonuca tam manası ulaşamayanların yeni senaryosu kıtlık ve zam Pandemide olduğu gibi kıtlık ve zam argümanları araçları ellerinde mevcut amaç insanların pisikolajisini bozup ayaklandırmak ve istedikleri dinsiz cinsiyetsiz devletsiz sanal dünyaya mahkum robotlaşmış insan sanal para ile kontrol edilen internet ile her hareketi gören ve sanal ile müdahale edilebilir düzenini kurmak insanı yaratandan uzaklaştırıp şeytani düzenlerine geçmek en büyük engelleri Hakkı kaldırıp batılı gömen bu millet
  Cevapla
 • Pandemi Bitiyor 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa İlaç Ajansı (EMA) yetkilisi Marco Cavaleri, Omicron varyantı daha bulaşıcı ve zayıf bir virüs olduğu için herkese bulaşıp bağışıklık sistemimizi güçlendirecek ve Covid-19 salgınını bitirecek bu yüzden artık aşı olmamıza gerek yok, ne kadar çok aşı olursak, kendi bağışıklık sistemimizi o kadar çökertiriz diyor. Yani aşılamayı bırakın, bağışıklık sistemimizi çökertiyor, doğal bir aşı formunda olan Omicron'dan da korkmayın bırakın herkese bulaşsın, doğal olarak aşılasın ve korona salgınını artık bitirsin diyor.
  Cevapla
 • Hakan şeker 1 yıl önce Şikayet Et
  Yani bilimsel veri olsa her 3 ay da bir yaptircaz.Ama bu bilin adamları bu raporu çıkarmadı ama yakında çıkarır demek istiyor.
  Cevapla
 • Allah var gam yok, 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne lldu şapka düştü kel göründümü ?
  Cevapla
 • @ProfSFindik 1 yıl önce Şikayet Et
  Prof.Dr. Serhat Fındık Der ki; Maske korumuyor. Maske takmaya gerek yok. Maske takmak kalp krizine neden olabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MİT'ten DEAŞ operasyonu: 15 şüpheli yakalandı!
Ali Koç açıkladı! Fenerbahçe ligden çekilecek mi?