Uzmanından gıda intoleransı uyarısı: Gıda alerjisiyle karıştırmayın

Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Özgün İyigün her 5 kişiden 1'inde gıda intoleransı görüldüğünü belirterek gıda alerjisi ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi. İyigün ayrıca gıda intoleransının belirtileri hakkında bilgiler verdi.

Uzmanından gıda intoleransı uyarısı: Gıda alerjisiyle karıştırmayın
Uzmanından gıda intoleransı uyarısı: Gıda alerjisiyle karıştırmayın
GİRİŞ 13.01.2022 15:16 GÜNCELLEME 13.01.2022 15:16

Medicana Ataşehir Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Özgün İyigün, gıda intoleransı hakkında açıklamalarda bulundu. Gıda alerjisi ile karıştırılmaması gerektiğini ve hastalığın belirtileri arasında bağırsak bütünlüğünün bozulması, gereksiz antibiyotik kullanımı, ilaçlar, kötü beslenme, alkol, gıda katkı maddeleri, stres, alerjik yapı, gıdaların tam sindirilememesi, aynı anda birkaç farklı alerjik yiyeceğin tüketilmesi sonucunda gıda intoleransı gelişebileceğini belirten Uzm. Dr. Özgün İyigün, “İntolerans doğuştan genetik yatkınlık sebebi ile olabileceği gibi her gün tükettiğimiz gıdalara karşı zaman içerisinde ya da sonradan da gelişebilir. Gıda intoleransı günümüzde her 5 kişiden birinde görülüyor” dedi.

100 kadından 98’i tehlike altında: HPV virüsü100 kadından 98’i tehlike altında: HPV virüsü

 GIDA İNTOLERANSININ BELİRTİLERİ 

Gıda intoleransının belirtilerine değinen Uzm. Dr. İyigün, “Sebebi bilinmeyen bağırsak problemleri, gaz, hazımsızlık, şişkinlik, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, depresyon, duygu durum bozukluğu, kas eklem ağrıları, diyete rağmen kilo verememe, sürekli uyku hali, ciltte döküntü, kaşıntı gibi durumlarda yapılan tetkikler sonucu herhangi bir sebep bulunamazsa, gıda intoleransı düşünülmeli ve gıda intorelans testi yapılmalıdır. İntolerans tespit edilen gıdalar metabolizmada yavaşlamaya sebep olabilir" dedi. 


 
GIDA İNTOLERANSNIN TEŞHİSİ 

Gıda intolerans testlerinde vücudun gıdaya karşı ürettiği IgG (ımmunglobulin G) tipi antikorun araştırıldığını aktaran Uzm. Dr. İyigün, “Test sonucunda intolerans tespit edilen gıdalar bir süre diyetten çıkarılarak bağışıklık hücrelerinin bu alerjen gıdayı unutmasın sağlanır ve daha sonra belli aralıklarla ve kontrollü bir şekilde tekrar diyete eklenir. Eğer birden fazla gıdaya intolerans tespit edildi ise eliminasyon dönemi dediğimiz yasaklı gıdayı tüketmeme dönemi sonrası, her bir gıda maddesi teker teker diyete eklenmelidir. Gıda intoleransı kalıcı bir durum değildir. İntolerans tespit edilen gıdaların hayat boyu tüketilmemesi gerekmez. Gıda alerji testlerinde ise vücudumuzun gıdaya karşı ürettiği immünglobülin E (IgE) antikoru araştırılır, gıda alerjilerinde besinler diyetten çıkartılır ve bir daha tüketilmez" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kamuda tasarruf tedbirleri TBMM'de kabul edildi! İşte yürürlüğe gireceği tarih
TİP'li Sera Kadigil başıboş köpek söz konusu olunca İslam'ı hatırladı