Uzmanlar uyardı: Obezite oranı pandemide arttı

Uzmanlar pandemiyle birlikte dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite oranının arttığını söyleyerek uyarılarda bulundu.

Uzmanlar uyardı: Obezite oranı pandemide arttı
Uzmanlar uyardı: Obezite oranı pandemide arttı
GİRİŞ 15.01.2022 10:23 GÜNCELLEME 15.01.2022 10:26

Mersin Erdemli Belediyesi tarafından ‘Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekle’ sloganıyla  başlatılan obezite ile mücadele kapsamında  vatandaşlar bilgilendiriliyor. Doktor Ahmet Efe, Diyetisyen Türk İslam Öger ve Psikolog Beyza Tekin, pandemi sonrası artan obeziteyle ilgili nasıl mücadele edileceği konusunda uyarılarda bulundu. Yıllar içerisindeki artış gösteren obezitenin bir hastalık olduğunu belirten Dr. Ahmet Efe, obezite tedavisi ve uyku saatinin önemine değindi. Diyetisyen Türk İslam Öger de, kronik hastalıklarının alt sebeplerinde obezite olduğuna dikkat çekerken, yürüyüşün önemine ve metabolizmanın düzenli çalışması için gerekli beslenme tiplerine vurgu yaptı. Psikolojik faktörlerin obezitenin üzerinde etkili olduğunun altını çizen Psikolog Beyza Tekin ise, depresyonun obeziteye etkilerini, madde bağımlığı ve beden imajlarındaki memnuniyetsizlik faktörlerine değindi. 

EVLERE KAPANDIK VE KİLO ALMAYA BAŞLADIK

Hareketsiz yaşamın obeziteyi artırdığını ifade eden Erdemli Belediyesi doktoru Ahmet Efe, "Pandemi dolayısıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanlar evlere kapandı. Hareketsizleştik, beslenmemiz arttı, haliyle kilo almaya başladık. Biz doktorlar olarak obezite ve obeziteye bağlı hastalıkların arttığını gözlemliyoruz. Bu maksatla beslenme dostu ve fiziksel aktiviteyi destekliyoruz” diye konuştu. 
 
BOL SU VE EGZERSİZ UNUTULMAMALI 

Sağlık için bol egzersiz yapılması gerektiğini aktaran diyetisyen Türk İslam Öger de, "Sağlıklı hale erişmek ve kilo denetimi sağlamak amacıyla mutlaka doktorunuza, diyetisyeninize, psikoloğunuza danışmalısınız. Ayrıca sağlıklı beslenmeyi, bol su tüketmeyi ve egzersiz yapmayı unutmamalısınız. 3 kilometreden kısa yerlere ulaşımı yürüyüşle gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu. Obezite ile mücadele etmek isteyenlere uzman olarak yardımcı olduklarını dile getiren kadın ve aile danışmanı psikolog Beyza Tekin, "Beden ve ruh sağlığımız bir bütün içinde ilerliyor. Pandemi dolayısıyla aldığımız kilolar bizim sadece fiziksel görüntümüzü değil aynı zamanda ruh sağlığımızı etkiliyor, kendimize olan özgüvenimizi, öz değerimizi düşürüyor. Bu yüzden Erdemli Belediyesi Kadın ve Aile Danışma Merkezi’ne gelenlere  bu konuda ücretsiz danışmanlık vermekteyiz” diye konuştu. Öte yandan, obezite ile ilgili destek almak isteyenler Erdemli Belediyesi Kadın ve Aile Danışman Merkezi ile irtibata geçebiliyor.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
HDP'den skandal açıklama: Türkiye'yi bölme planı yapıp Yunanistan'a arka çıktılar
AK Partili Mahir Ünal: Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 Ekim'de açıklayacak