Omicron varyantının 2 yeni belirtisi ortaya çıktı: Mide bulantısı ve kusma

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin Londra’daki Imperial College’da yapılan analizlere göre omicron varyantına mide bulantısı ve kusma gibi 2 yeni belirti eklendi. Uzmanlar bu belirtilerin farklı hastalıklara işaret edebilir.

Omicron varyantının 2 yeni belirtisi ortaya çıktı: Mide bulantısı ve kusma
Omicron varyantının 2 yeni belirtisi ortaya çıktı: Mide bulantısı ve kusma
GİRİŞ 19.01.2022 15:58 GÜNCELLEME 19.01.2022 15:58

Toplu ulaşım araçları, eğitim kurumları, bakım kurumları, kışlalar veya cezaevleri gibi vakaların hızla artabileceği ortamlarda, hastalığın zamanında tanımlanmasının ve gerekli izolasyon önlemlerinin alınmasının bulaş riskini azaltabileceğine değinen Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, bu hastalıkların tanı ve tedavisinin belirlenmesinin, Covid-19 ve varyantlarındaki tanılarıyla ayrıştırıcılıkta önemli olduğunu da vurguladı. Özellikle aşı tereddüdü yaşayan kişileri hedefleyen bilgilendirmelerin yapılması gerektiğini ifade eden Elkin, “Aşılanmamış kişilerin hızla aşılanmaları, birincil aşılanma takvimini tamamlamış kişilerin de hatırlatma dozlarını hızla olmaları sağlanmalı’’ dedi.

Atom çayının faydaları nelerdir? Atom çayı zayıflatır mı?Atom çayının faydaları nelerdir? Atom çayı zayıflatır mı?

Ağrı kesici ilaçlar böbrek hastalıklarına neden oluyorAğrı kesici ilaçlar böbrek hastalıklarına neden oluyor

KIŞ MEVSİMİYLE BİRLİKTE HASTALIKLAR ARTIYOR

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerinde artış gösteren nezle, grip ve çeşitli üst solunum yolu enfeksiyonlarının artacağını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, ‘’Tüm sağlık konularında olduğu gibi bu salgın sürecinde de toplumun sağlık okuryazarlığı önemli olup; bireylerin hem kendi sağlıklarını korumaları hem de toplum sağlığını korumaya olumlu katkı sağlayabilmeleri için sosyal medya ortamlarında olabilecek yanlış ve eksik bilgi edinimlerinden kaçınmaları; doğru ve bilimsel bilgilere resmi sitelerinden ulaşmaları oldukça önemli. Covid-19 aşılamaları konusunda son bir yılda elde edilen bilimsel verilerine ek olarak maske kullanımı, sosyal mesafe kurallarına uyulması, kalabalık ortamlarda kişi sayısının azaltılması, düzenli ortam havalandırılmasının sağlanması ve genel hijyen kurallarına uyulması Covid-19’a karşı koruyuculuk içermektedir. Bu durum, önceki varyantlardan çok daha bulaşıcı olan omicron için de geçerlidir’’ diye konuştu. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kabus gibi senaryo! ABD'ye nükleer füze atılsa ne olur? Dakika dakika açıklandı...
Rusya'dan son dakika Türkiye ve Suriye duyurusu! Bölgedeki tüm ülkelere çağrı