Zararsız diye düşünülüyor ama elektronik sigaralar tehlike saçıyor

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre bir yılda elektronik sigara yüzünden 2 bin 807 kişi hastaneye kaldırılırken bu hastalardan 68'inin akciğer hasarı nedeniyle hayatını kaybettiği ortaya kondu.

Zararsız diye düşünülüyor ama elektronik sigaralar tehlike saçıyor
Zararsız diye düşünülüyor ama elektronik sigaralar tehlike saçıyor
GİRİŞ 21.02.2022 10:26 GÜNCELLEME 21.02.2022 10:37

Elektronik sigaralar ya da e-sigaralar, sigarayı bırakmayı isteyenler arasında giderek popülerleşen bir nikotin alma yöntemi olarak ortaya çıkarken, yapılan araştırmalarla elektronik sigaranın sağlığa zararlı etkileri de araştırılıyor. Özel Era Radyoloji Merkezinde görevli Uzm. Dr. Nadir Moustafa, e-sigara ile ilgili yapılan araştırmalar ve sonuçları ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak biliniyor: Konjonktivit salgınıHalk arasında kırmızı göz hastalığı olarak biliniyor: Konjonktivit salgını

İÇİNDEKİ KİMYASALLAR İNSAN SAĞLIĞI İÇİN TEHLİKELİ

Elektronik sigarada kullanılan sıvı içerisine konulan bir çok kimyasalın insan sağlığı açısından çok tehlikeli olduğunu kaydeden Dr. Moustafa, “2020 yılında Amerika'da yapılan bir çalışmada 2 bin 807 kişinin e-sigaranın neden olduğu akciğer hasarı nedeniyle hastaneye kaldırıldığı ve 68 kişinin öldüğü bildirildi. (E-cigarette or Vaping Use-Associated Lung Injury (EVALI), The Lancet 2020). Bu çalışmada hasta olan kişilerin çoğunluğu (yüzde 83), E vitamini asetat gibi yağlarla formüle edilmiş tetrahidrokannabinol (THC) veya kannabidiol (CBD) içeren ürünler kullanıldığını; geri kalan yüzde 17‘nin sadece rutin olarak E vitamini asetat ile karıştırılmayan nikotin ürünleri rapor edildi” diye konuştu. 
 
ZARARSIZ DİYE DÜŞÜNÜLMESİN

Elektronik sigaranın sağlığa zararlı olduğunu yineleyen Dr. Moustafa, “Kimyasal olarak meydana gelen akut akciğer hasarı, elektronik sigaranın zararlarını açıkça ortaya koymaktadır. Elektronik sigara, zararsız diye düşünülmemelidir. Hekimler hastalarını elektronik sigara içiminden vazgeçirmelidir. Sigarayı bırakmak için nikotin ürünleri kullanıyorlarsa, elektronik sigara sıvılarının toksikolojik incelemeleri tamamlanana kadar diğer nikotin ürünlerini (sakız vb) kullanmaları daha faydalı olacaktır” sözlerine yer verdi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Putin'den tehdit! Bunu yapan herhangi bir ülke yeryüzünden silinecektir
Tekirdağ’da kreşteki çocuklara öğretmen şiddeti