75 yaşın yüzde 20'sinde görülen sarı nokta hastalığına dikkat!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nurcan Sonat halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonunun yaş ilerlemesiyle ortaya çıktığını ifade etti

75 yaşın yüzde 20'sinde görülen sarı nokta hastalığına dikkat!
75 yaşın yüzde 20'sinde görülen sarı nokta hastalığına dikkat!
GİRİŞ 24.02.2022 09:27 GÜNCELLEME 24.02.2022 13:55

Birden fazla çeşidi olan hastalıkla ilgili konuşan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nurcan Sonat, “75 yaş üstünün yüzde 20’sinde görülüyor. Hastalık ilerlediğinde görme kaybına sebep olabilir” ifadelerini kullandı. 75 yaş üstü nüfusun yüzde 20’sinde görülen, kuru ve yaş olmak üzere iki tipi olan sarı nokta hastalığı ile ilgili Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nurcan Sonat açıklamalarda bulundu.

Tiroid nodüllerinde kanser riski! Çarpıntı ve kilo kaybıyla ortaya çıkıyorTiroid nodüllerinde kanser riski! Çarpıntı ve kilo kaybıyla ortaya çıkıyor

GÖRMEYİ HIZLA DÜŞÜRÜR 

Yaş tip sarı nokta hastalığının hızla ilerlediğini belirten Dr. Sonat, “Görmeyi hızlı düşüren tipidir. Gözün koroid yapısında neovaskülarizasyon dediğimiz yeni damar oluşumuyla gelişir ve bruch membranın delinmesine sebep olur. İleri boyutlarda kanama gerçekleşir. Teşhis için göz anjiyosu dediğimiz FFA ve OCT tetkikleri yapılır. Tedavisinde ilaç ve fotodinamik uygulanır” dedi. 
 
SARI NOKTA HASTALIĞININ TEDAVİSİ YOK

Kuru tip sarı nokta hastalığının ise belirli bir tedavisi olmadığına vurgu yapan Beykent Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nurcan Sonat, “Hastalık ilerlediğinde görme kaybına sebep olabilir. Genellikle hastaya vitamin takviyesi yapılır. Tüm olguların yüzde 90’ıdır. Retina tabakasında drusen dediğimiz birikimlerle ilerler” şeklinde konuştu. 65 - 70 yaş üzerinde göz kontrollerinin önemine değinen Dr. Sonat, “Görme alanının ortasında giderek büyüyen lekeler oluşur, cisimler küçük görülmeye başlanır. Bu şikâyetleri bulunan hastaların vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekiyor. Erken teşhis çok önemli” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Süleyman Soylu'dan Özgür Özel'e cevap!
Yeni dönem başlıyor! Kabul etmeyen yolcu uçağa binemeyecek