Nisan ve kasım aylarında ortaya çıkan yabani mantarlara dikkat!

Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Nakil Sorumlusu Doç. Dr. Gökhan Ertuğrul özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında doğadan toplanan yabani mantarların tüketilmemesi konusunda uyarılarda bulundu

Nisan ve kasım aylarında ortaya çıkan yabani mantarlara dikkat!
Nisan ve kasım aylarında ortaya çıkan yabani mantarlara dikkat!
GİRİŞ 28.03.2022 11:53 GÜNCELLEME 28.03.2022 14:09
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında doğadan toplanan yabani mantarların tüketilmemesi konusunda uyaran Doç. Dr. Gökhan Ertuğrul, ”Mantar zehirlenmesine neden olan yüzlerce toksin mevcuttur, ancak bu toksinlerden en tehlikelisi Amatosin’dir. Ülkemizde evcik kıran ya da ölüm meleği adıyla bilinen Amanita Phalloides türü mantarlarda bulunuyor. Bu mantarın tüketilmesi hızlı ve ciddi karaciğer yetmezliğine neden oluyor” diye konuştu. 

NİSAN VE KASIM AYLARINDA RASTLANIYOR

Mantar zehirlenmelerine özellikle yabani mantarların en sık yetiştiği dönem olan nisan ve kasım ayları arasında rastlandığına değinen Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Nakil Sorumlusu Doç. Dr. Gökhan Ertuğrul, “Doğadan toplanan yabani mantar yenmesini takiben yüzlerce hasta acil servislere başvurmakta ve bu hastalara yoğun bakım desteği gerekmektedir. Gelişen ciddi karaciğer yetmezliği nedeniyle karaciğer nakli gerekliliği duyan hastaların sayısı da oldukça çoktur. Hastaların büyük kısmı ne yazık ki hayatını kaybetmektedir” ifadelerini kullandı. 
 
İLK 6-8 SAATLİK DÖNEMDE ORTAYA ÇIKIYOR

Hastalarda ciddi belirtilerin genellikle ilk 6-8 saatlik dönemden sonra ortaya çıktığını belirten Ertuğrul, “Bu belirtiler arasında bulantı, kusma, aşırı terleme, çarpıntı, yüzde kızarma, huzursuzluk, sersemlik yer almaktadır. İlerleyen dönemde hastalarda şuur bulanıklığı ve bilinç kaybı gibi santral sinir sistemi belirtileri görülür. Bu hastalar yoğun bakım şartlarında takip edilmekte ve durumu ciddiyetini koruyan ve geriye dönüşümsüz karaciğer yetmezliği gelişen hastaların bir kısmına karaciğer nakli yapılarak hayatları kurtarılmaktadır. Karaciğer yetmezliği gelişen hastaların büyük bir kısmı ise ne yazık ki organ nakli için uygun şartları taşımadığı ya da gerekli organ temin edilemediği için hayatlarını kaybetmektedir” dedi.

AYIRT ETMEK ÇOK ZOR

Doç. Dr. Ertuğrul konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Zehirli ve zehirsiz mantarları birbirinden ayırt etmek çok zor olduğundan doğadaki yabani mantarlar toplanıp yenilmemeli, bunun yerine ambalajlı satılan kültür mantarları tercih edilmelidir.”

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Fahri 1 yıl önce Şikayet Et
    Arkadaş kültür mantarı üreticileri ile anlaştı herhalde
    Cevapla
  • Piknikçi 1 yıl önce Şikayet Et
    Bilenler toplasın ve afiyetle yesin. Bilmeyenler bilenlere mutlaka danışsın. Ambalajlı uyduruk mantarlara para vermeyin.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail hapishanelerinden serbest bırakılan Filistinlilerin sevincine ortak olmak caiz mi?
İstanbul'da müthiş geri dönüş! Galatasaray sonunu getiremedi