Pfizer’dan maymun çiçeği açıklaması! Pandemiye yol açar mı?

Corona virüs pandemisi ile mücadelede ilk onaylanan aşının geliştiricilerinden ABD’li ilaç şirketi Pfizer’ın CEO’sundan maymun çiçeği virüsü ile ilgili açıklama geldi.

Pfizer’dan maymun çiçeği açıklaması! Pandemiye yol açar mı?
Pfizer’dan maymun çiçeği açıklaması! Pandemiye yol açar mı?
GİRİŞ 26.05.2022 15:22 GÜNCELLEME 26.05.2022 15:22
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dünyada onaylanan ilk corona virüs aşısını Alman şirket BioNTech ile birlikte geliştiren ABD’li ilaç şirketi Pfizer’dan maymun çiçeği virüsüne dair açıklama geldi.

Pfizer CEO'su Albert Bourla yaptığı açıklamada, endemik olmayan ülkelerde vakaların arttığını gören yakın tarihli bir maymun çiçeği salgını hakkında “fazla endişe etmeyeceğini” söyledi.

Bourla verdiği demeçte, hastalıkla ilgili mevcut verilerin Covid-19 gibi diğer virüsler kadar kolay bulaşmadığını ve bir pandemiye yol açmasının olası olmadığını gösterdiğini söyledi.

Pfizer CEO'su, "Önümde tüm bilgilere sahip değilim, bildiğim her şeye rağmen fazla endişelenmem" derken, "Bu, rahatlamamız gerektiği anlamına gelmez. Sanırım durumun nereye gittiğini izlemeliyiz" diye konuştu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken, Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

 

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 2
  • Hakan 4 ay önce Şikayet Et
    Deme albert aşı lazım olur bu kadar dünya da aşı meraklısı insan varken çıkarın gitsin
    Cevapla
  • Vatadaş 6 ay önce Şikayet Et
    maymun çiçegi niz önemli değil salgınınız et ve süt ürünlerimize musallat olmasın yeter. ama gerçi bilim insanları kan pıhtısından yapay et üretmişler onu yeyin diyorsınız ama o işler öyle olmuıyor işte.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cihat Yaycı’dan dikkat çeken taktik: Türkiye bunu yaparsa bir taşla birkaç kuş vururuz!
Türkiye ve dünya tarihinin unutmaz fotoğrafları...