Mevsim geçişinde bağışıklık sistemi güçlendiren besinler nelerdir? Bağışıklık sistemini kuvvetlendrme!

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için mevsiminde yetişen taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi çok önemlidir. Özellikle bağışıklığın en zayıf olduğu sonbaharda daha dikkatli ve özenli beslenilmesi gerekir. Peki doğal bağışıklık güçlendirici besinler nelerdir?

Mevsim geçişinde bağışıklık sistemi güçlendiren besinler nelerdir? Bağışıklık sistemini kuvvetlendrme!
Mevsim geçişinde bağışıklık sistemi güçlendiren besinler nelerdir? Bağışıklık sistemini kuvvetlendrme!
GİRİŞ 23.11.2022 15:53 GÜNCELLEME 23.11.2022 15:53

Sonbaharın gelmesiyle birlikte başlayan solunum yolu hastalıklarının temelinde mevsim geçişlerinde sıkça görülen bağışıklık sisteminin zayıflaması yatar. Havanın sıcaktan soğuğa dönmesi, yiyeceklerin de aynı şekilde değişikliğe uğraması vücut direncinin gitgide zayıflamasına neden olur. Sonbaharda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için beslenmeye ayrıca dikkat edilmesi tavsiye edilir...

Mide ağrısına ne iyi gelir? Sabah aç karnına tarçınlı muz yerseniz...Mide ağrısına ne iyi gelir? Sabah aç karnına tarçınlı muz yerseniz...

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yapılabilecek en etkili yöntemlerin başında mevsiminde beslenme bulunur. Antioksidan kaynağı, zengin vitamin ve mineral barındıran besinlerin bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle okul çağındaki çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için besleyici gıdaları öğünlerinde tüketmeleri gerekir. Sonbaharda bağışıklığı güçlendiren besinler şöyledir:

Yoğurt

Probiyotik kaynağı olan yoğurt, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle vitamin ve mineral bakımından zengin olan yoğurt, mevsim geçişlerinde vücut direncinin artmasında önemli bir role sahiptir. 

Zencefil Çayı

Hastalıklara karşı vücut direncini arttıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren zencefil çayı, tüm bedeni toksinlerden arındırarak grip ve nezle gibi solunum yolu hastalıklarından korumaktadır. Özellikle uzun süre geçmeyen öksürüğü anında kesen zencefil çayı, boğazları rahatlatmaktadır. 

Turunçgiller

Portakal, limon ve mandalina gibi C vitamini kaynağı olan turunçgiller, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Antioksidan kaynağı olan turunçgiller, özellikle de limon, bağışıklık sistemini güçlendirerek mevsimsel hastalıklara karşı vücut direncini yükseltmektedir. 

Sarımsak-Soğan

Antik çağlardan günümüze şifa kaynağı olarak tüketilen sarımsak ve soğan, bağışıklık sisteminin zayıfladığı sonbahar mevsiminde bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Böylece vücuttaki toksinlerin atılması hızlanır hem de vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller en doğal şekilde karşılanır. 

Tarçın

İlaç niyetine içilen ama tadı çok lezzetli olan tarçın, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça önemlidir. Özellikle sabahları aç karnına içilen ir bardak tarçın çayı, gün içinde daha zinde ve enerjik hissettirmenin yanında hastalıklara karşı vücut direncini de yükseltmektedir. 

Sonbaharda Tüketilmesi Gereken Besinler!

  1. Nar

  2. Bamya

  3. Pırasa Karnabahar Ispanak

  4. Soğan

  5. Sarımsak

  6. Lahana

  7. Roka

  8. Kestane

  9. Üzüm

  10. Armut

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Batı'da 6'lı masa hüsranı... Son toplantı iyice gün yüzüne çıkardı
İran'da tarihi anlar! Böyle takip ettiler