Bademcik iltihabına ne iyi gelir? Antibiyotikle geçmeyen bademcik iltihabı nasıl geçer?

Mevsim geçişlerinden büyük-küçük hemen hemen her yaştan kişinin maruz kaldığı bademcik iltihabı, boğaz ağrılarının en temel nedenidir. İltihabın vücuttan en kısa sürede atılması için doğal kürler ve çaylar yapılabilir. Peki karbonat bademcik iltihabına iyi gelir mi?

Bademcik iltihabına ne iyi gelir? Antibiyotikle geçmeyen bademcik iltihabı nasıl geçer?
Bademcik iltihabına ne iyi gelir? Antibiyotikle geçmeyen bademcik iltihabı nasıl geçer?
GİRİŞ 28.09.2022 11:09 GÜNCELLEME 28.09.2022 11:09

Bademcik iltihabı, enfeksiyon ve virüsten kaynaklı ortaya çıkar. Birçok kişi kısa sürede iyileşmek için antibiyotiğe başvurur. Ancak antibiyotik, kısa vadede iyileşmeyi sağlasa da uzun vadede insan bedeni için sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Doğal kürlerin ve bitki çaylarının yetmediği yerde doktor tavsiyesiyle antibiyotik kullanılması tavsiye edilir. Bademcik iltihabının kısa sürede geçmesi için antioksidan kaynağı bitki çaylarının ve gargaraların tüketilmesi önerilir... İşte bademcik iltihabına iyi gelen doğal karışımlar!

Çiğ soğan tüketmek neye iyi gelir? Her gün yarım çiğ soğan yemenin faydaları...Çiğ soğan tüketmek neye iyi gelir? Her gün yarım çiğ soğan yemenin faydaları...

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Solunum yolu hastalıkları ve virüsten kaynaklı meydana gelen bademcik iltihabı, uzun süre öksürük ve boğaz ağrısına neden olmaktadır. Hem öksürükten kurtulmak hem de boğazların rahatlaması için iltihap kurutucu besinlerin tüketilmesi alışkanlığını kazanmak gerekir. Bademcik iltihabına iyi gelen besinler şöyledir:

Ada Çayı: Solunum yolu hastalıklarına en kısa sürede şifa olan ada çayı, özellikle boğaz ağrısı ve öksürüğe neden olan bademcik iltihabının anında arınmasına yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan ada çayı, mikropların kırarak bademcik iltihabını kurutur. Bir bardak ada çayına birkaç damla limon ve 1 çay kaşığı bal ekleyerek tüketilmesi daha etkili bir ilaca dönüştürülebilir.

Sarımsak: Tıp tarihinin ilk antibiyotiği olarak kabul edilen sarımsak, sabahları aç karnına 1-2 diş tüketilmesi bademcik iltihabının kısa sürede arınmasına yardımcı olur. Sarımsak, anti-inflamatuar özelliğe sahip olduğundan bademcik iltihabını 1-2 günlük bir uygulama sonucunda kurutur. 

Kekik Çayı: Solunum yolu hastalıklarına karşı vücut direncini arttırmak, tüm bedeni toksin ve iltihaplardan arındırmak için özellikle mevsim geçişlerinde kekik çayının tüketilmesi tavsiye edilir. Kekik çayı, bademciklerde meydana gelen iltihabı kısa sürede kurutarak boğaz ağrısı, yüksek ateş ve şiddetli öksürüğe anında iyi gelmektedir. 

Limon Bal: C vitamini ve antioksidan kaynağı olan limon, bademciklerin kısa sürede iltihaptan arınmasını sağlar. Limon, özellikle şiddetli öksürük sıkıntısı çekenlerin boğazlarını anında rahatlatmaktadır. Ballı limon ılık su ile de karıştırılıp tüketilmesi ayrıca önerilir.

Nane Çayı: Tıp tarihinin bir diğer önemli ilacı olan nane çayı, boğazları iltihap ve enfeksiyondan anında arındırarak boğazları rahatlatmaktadır. Nane çayı, sahip olduğu zengin besin değerleri sayesinde bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olarak mevsim geçişlerinde hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. 

Antibiyotikle Geçmeyen Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

  1. Bol su

  2. Tuzlu su ile gargara

  3. Ilık bitki çayları

  4. Pastil

  5. Buhar-nem banyosu

  6. Karanfil 

  7. Tarçın çayı

  8. Papatya çayı

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Özgür Özel’den Mehmet Şimşek’le görüşme açıklaması
İsrail'e bir milyar dolar yardım yapan Pepsi ile katliam sevinci dansı