Böbrek hastalıkları belirtileri nelerdir? Böbrek hastaları ne yemeli, ne yememeli?

Böbrek, insan bedenindeki zehirli maddeleri ayrıştırarak vücuttan atan en hayati organlardan biridir. Böbrek sağlığını korumak birbiri ardına gelebilecek diğer hastalıklardan da korumak demektir. İşte böbrek sağlığına iyi gelecek kür tarifi!

Böbrek hastalıkları belirtileri nelerdir? Böbrek hastaları ne yemeli, ne yememeli?
Böbrek hastalıkları belirtileri nelerdir? Böbrek hastaları ne yemeli, ne yememeli?
GİRİŞ 04.10.2022 10:08 GÜNCELLEME 04.10.2022 10:08

Böbrekler, vücudu toksinlerden arındırmakla görevlidir. Böbrek sağlığının korunması halinde vücut sürekli zehirli maddelerden arınarak toksinlerden kurtulur. Böbrek sağlığının korunması, vücudun toksinlerden kurtulmasıyla bağlantılı olarak diğer organların da sağlıkla çalışmasını sağlar. Böbrek hastalıkları meydana geldiği zaman kendini oldukça şiddetli semptomlarla belli etmektedir... 

Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir? Üzüm çekirdeği tozu nasıl kullanılır? Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir? Üzüm çekirdeği tozu nasıl kullanılır?

Böbrek Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Kanı temizleyen ve zehirli maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan böbrekler, yanlış beslenme ve zararlı alışkanlıklardan kaynaklı sağlıklı şekilde çalışmadığı zaman birbiri ardına sıralanan hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Böbrek hastalıklarının en temel belirtileri şöyledir:

 • Çabucak yorulma

 • Nefes darlığı

 • Nefes alış verişinde zorlanma

 • Mide bulantısı ve kusma

 • Kanlı idrar

 • Ödem

 • İdrara çıkma rutinin değişmesi

 • Yüksek kan basımcı

Böbrek Sağlığının Bozulması Hangi Hastalıklara Neden Olur?

 1. Böbrek taşı

 2. Şeker hastalığı

 3. Yüksek tansiyon gibi hayati hastalıklara neden olmaktadır...

Böbrek Sağlığına İyi Gelen Besinler

Sağlıklı böbreklere sahip olabilmek için önemli birkaç alışkanlığın kazanılması gerekir. Bunların başında elbette ki su gelir. Gün içinde bol bol su içmek, böbrek sağlığını korumanın yanında böbreğin iyi çalışmasını sağlayarak toksinlerin vücuttan en doğal şekilde atılmasını sağlar. Böbrek sağlığına iyi gelen besinler:

Maydanoz ve Limon Kürü: Zararlı alışkanlıklardan kaynaklı böbreklerde meydana gelen toksinlerin atılması için maydanoz ve limon suyunu karıştırıp içmek tavsiye edilir. Bu alışkanlığın15 gün boyunca devam etmesi halinde böbrekler sağlıkla çalışmaya devam edeceği ön görülür. 

Isırgan Otu: Gece yatmadan önce içilen ısırgan otu çayı, böbreklerin kendini yenilmesi ve toksinlerden kurtulması için oldukça önemlidir. Özellikle alkol ve sigara tüketen kişilerde belirgin bir şekilde meydan gelen böbrek tahribatı, ısırgan otu çayı ile birlikte onarılması beklenir. 

Böbrek Hastaları Hangi Besinlerden Uzak Durmalıdır?

Sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş etler.

Et ve tavuk suyu bulyonları

Hazır ve ambalajlı gıdalar

Aşırı salçalı ve tuzlu yiyecekler

Mayalı yiyecekler

Dalak ve işkembe gibi sakatat ürünler

Konserve ve salamura edilmiş besinler tüketilmemelidir.

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
AK Parti'den İsrail'in skandal paylaşımına çok sert tepki: Bunun hesabını verecekler!
IMF Başkan Yardımcısı, Şimşek ile fotoğraf paylaştı