LED ışık devrimi! Prof. Dr. Yılmaz: Hastane enfeksiyonları 3'te 1 azalıyor

3 ay süren araştırmada laboratuvar şartlarında LED ışığın mikroorganizmaları yüzde 80'in üzerinde düşürdüğü, bu ışıkla birlikte hastane enfeksiyonlarının 3'te 1 oranında azaldığı ortaya çıktı.

GİRİŞ 18.11.2022 11:53 GÜNCELLEME 18.11.2022 11:55
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) tarafından uluslararası katılımla Antalya'nın Serik ilçesi Belek turizm merkezinde 10. BUHASDER Kongresi düzenlendi.

KTÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gürdal Yılmaz, kongrede enfeksiyon hastalıkları düzeyinde ülkenin nerede olduğunu, ne yapılabileceği ve tedavi yöntemlerinden bahsettiklerini söyledi. Prof. Dr. Yılmaz, "Dünyada her 10 yılda büyük salgınlar olmaktadır. 2010'da domuz gribi, 2020'de Covid-19 gibi. Bunların yanında hastane enfeksiyonları da olmaktadır. Son dönemlerde antibiyotik gelişiminin azalması ile birlikte antibiyotik dirençli mikroorganizmalarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Burada önemli olan enfeksiyon gelişmeden tedavi edebilmek. Enfeksiyon geliştiğinde ya ilaç olmayabiliyor ya da ilaç kullanılacak kişilerde ilaçların oluşturduğu yan etkilerle mücadele etmek zorunda kalıyoruz" dedi.

Hastane enfeksiyonu maliyetlerine de değinen Prof. Dr. Yılmaz, "Amerika'da bu maliyetler milyar dolarlarla telaffuz ediliyor. Ülkemizde de benzer maliyetler var. Bunun yanında hayati önem de var. Birçok hastayı bu enfeksiyonlardan kaybediyoruz. Salgından dolayı belki insanlar kurtuluyor ama yan etkilerinden dolayı bazı hastaları kaybedebiliyoruz" diye konuştu.

"HASTANE ENFEKSİYONLARININ 3'TE 1 AZALDIĞINI GÖRDÜK"

1990'lı yıllarda başlayan ışık teknolojisinden bahseden Prof. Dr. Gürdal Yılmaz, şöyle konuştu:

"Ultraviyole ışıkla birlikte 'ışığın teknolojisini nerelerde kullanabiliriz' noktasında gelişmeler oldu. Mavi ışık ortaya çıktı. Son 10 yıldır gün ışığı teknolojisinin enfeksiyonla mücadelesinde ne yapılabilir, gün ışığı teknolojisinin enfeksiyonla mücadelesindeki yerini ortaya koymak için çalışmalar yaptılar ve hijyenik LED ışık kavramı gündeme geldi. Laboratuvar şartlarında LED ışığın mikroorganizmaları yüzde 80'in üzerinde düşürdüğünü gördük. Karadeniz Teknik Üniversitesi olarak yoğun bakım ünitelerine bunları aldık. 3 aylık araştırmamız oldu. Bu ışıkla birlikte hastane enfeksiyonlarının 3'te 1 oranında azaldığını gördük. Işık hastanın üzerinde devamlı normal ışık gibi durduğunda nüfuz ettiği yerlerdeki mikroorganizmanın çoğalmasını engellediği ve öldürmesiyle birlikte mikroorganizmanın insanda hastalık yapacak kadar çoğalmamasını önleme gibi etkisi var. Bununla birlikte bir aşama katetmiş olacağız. Başka teknolojiler ile birlikte enfeksiyonlar oluşmadan hastalığı önlemiş olacağız. Özellikle son dönemde nüfusun artması, turizmin çok olması, insanların çok seyahat etmesi nedeniyle salgınlar çok hızlı yayılmakta. Bu tür teknolojilerin sağlık sistemine girmiş olması bizi mutlu etmektedir."

KAYNAK: DHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • ism@il 10 ay önce Şikayet Et
    Peki led ısıkların calısma prensıplerini ve etrafa yaydıgı rf i de arastırmıslarmı
    Cevapla
DİĞER HABERLER
S&P’den Türkiye notu kararı! Kredi not görünümü pozitife çevrildi
TFF duyurdu! 7 kulübe 3 puan silme cezası