Ülkesinde 'yaşamaz' demişlerdi! Türkiye'ye geldi, yüzünden 2 yumruk tümör çıkarıldı

Rusya'da cilt kanseri teşhisi konulan ve '15 gün yaşamaz' denilen Vladislav Bolkunov (80), tedavi için geldiği İstanbul'da yapılan 10 saatlik operasyon sonucu yüzünden 2 yumruk büyüklüğünde tümör çıkarılarak sağlığına kavuştu.

Ülkesinde 'yaşamaz' demişlerdi! Türkiye'ye geldi, yüzünden 2 yumruk tümör çıkarıldı
Ülkesinde 'yaşamaz' demişlerdi! Türkiye'ye geldi, yüzünden 2 yumruk tümör çıkarıldı
GİRİŞ 18.12.2022 11:00 GÜNCELLEME 18.12.2022 11:00
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Ülkesi Rusya'da 2 yıl önce cilt kanseri teşhisi konulan ve 2 kez ameliyata giren 80 yaşındaki Vladislav Bolkunov'un hastalığının tekrar nüks etmesi sonucu tedavi için geldiği Türkiye'de sağlığına kavuştu. Bolkunov, Türk hekimleri tarafından yapılan 10 saatlik operasyon sonucunda yüzünden 2 yumruk büyüklüğünde tümör çıkarıldı. Ülkesinde kendisine '15 gün yaşamaz' denilen Vladislav Bolkunov, 1 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra normal odaya alındı. Sağlığına kavuşan Rus hasta, Türk doktorlara da teşekkür etti.

Tedavi için Rusya’dan Türkiye’ye gelen ileri evre cilt kanseri hastası 80 yaşındaki Vladislav Bolkunov, İSÜ Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde agresif ve hızlı yayılım gösteren tümörün temizlenmesi için ameliyata alındı. Hastada deri kanseri nedeniyle, yüzünde 20 santime 15 santim büyüklünde gözünü tamamen kaplamış ve boynuna yayılmış bir tümör vardı.

10 SAATLİK OPERASYONLA YÜZÜNDEKİ DEV TÜMÖR ÇIKARILDI

Operasyona Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Uzmanı Prof. Dr. Yakup Çil, Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Harun Küçük, Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Şimşek girdi. Sol yüz bölgesinin tamamına, göz bölgesine, yanak kemiğinin içine ve boyun bölgesine yayılmış tümör 10 saat süren ameliyatla hekimler tarafından temizlendi. Tümörün çıktığı bölgeye kendi dokusu nakledildi. Tümör göze kadar yayılmış olduğundan göz de alındı. İlerlemiş yüz kanseri ve onarım ameliyatı geçiren hasta 1 gün yoğun bakımda tutulduktan sonra normal odaya alındı. Hasta 1 hafta içerisinde taburcu edilecek fakat takibi devam edecek.

Ağrılarının hafiflediğini söyleyen Bolkunov, ülkesinde müze müdürü olarak görev yaptığını ve iyileşince işine geri dönmek istediğini dile getirdi. Doktorlara minnettar olduğunu aktaran Bolkunov, taburcu olmayı dört gözle beklediğini ifade etti.

'TÜMÖR 2 YUMRUK BÜYÜKLÜĞÜNE ULAŞMIŞ DURUMDAYDI'

Hastaya uygulanan operasyonu ve son durumunu anlatan Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Uzmanı Prof. Dr. Yakup Çil, “İleri evrede olan kanser 80 yaşındaki hastanın sol yüz bölgesindeki organların büyük bir kısmına yayılmıştı. Hasta daha önce yurt dışında aynı nedenle 2 kez ameliyat olmuş. Ancak kanser nüks etmiş ve yayılmış. Üçüncü operasyon için başvurulan ülkeler arasında biz de vardık. Değerlendirmelerimiz sırasında ameliyat için ciddi bir planlama yapılması gerektiğine karar verdik. Hastanın yaşı ilerlediği için operasyon başarılı sonuçlansın diye gerekli tüm tedbirleri aldık. Ameliyat 10 saat sürdü ve başarılı geçti. Ameliyattan sonra tedbir amaçlı hastayı yoğun bakıma aldık, şu anda normal odaya geçti. Şimdi yemeğini yiyor, hareket ediyor, yürüyor. Ciddi bir operasyon olduğu için hastayı takip edip tedavisine devam edeceğiz. Tümör 2 yumruk büyüklüğüne ulaşmış durumdaydı. Bize geldiğinde hastanın en büyük korkusu ameliyattan çıkıp çıkamayacağı yönündeydi. Bu süreçte hızlı müdahale etmeseydik, 15-20 gün içerisinde hastayı kaybedebilirdik. Çünkü kanser hızlı bir şekilde ilerliyordu. Belki 10 gün daha beklesek tümörü alamayacaktık. Sol taraftaki göz ve kemik bölgesini çıkardığımız için oraya flep dediğimiz kendi damarlarından oluşan dokular getirdik. Hastayı bu hafta içerisinde taburcu ederiz ama takip edeceğiz” dedi.

'TÜMÖR SINIRA GELMİŞTİ, BEYNE ULAŞABİLİRDİ'

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Harun Küçük de “İleri evre yanak ve göz altından başlayan tümör yüz kemiklerine yayılmış. Oradan ilerleyerek göz çukuru içerisine girmiş ve sol yanaktaki tükürük bezine kadar gelmiş. Tükürük bezinin içerisinde ilerledikten sonra çene üstü kemiğinin üzerine doğru yayılmış ve boynun alt tarafında lenf nodlarına kadar gelmişti. Tümör yayılım sırasında yüz sinirini tutmuş, kemikleri, gözü invaze etmişti. Hızlıca içeriye doğru ilerliyordu. Sinüslerin içerisi boş olduğu için tümör orada bir dirençle karşılaşmıyor ve agresif olarak derin yapılara doğru ilerliyordu. Eğer tümörü hızlıca almasaydık, göz çukuru ve sinüslerin içerisinden beyne ulaşabilirdi. O zaman hastayı ameliyata da alamazdık. Atardamarları da tutabilirdi yine tümörü almamız imkânsız hale gelirdi. Tümör sınıra gelmişti, biraz daha ilerleseydi alamazdık. Lenf bezelerini, sol taraftaki tükürük bezini, tümörün tutulduğu damarları, sinirleri, kemiklerini başarılı bir şekilde çıkardık. Ardından hastayı göz bölümüne devrettik, ondan sonra da plastik cerrahi bölümü rekonstrüksiyonunu tamamladı” diye konuştu.

TÜMÖR GÖZÜNE YAYILDIĞI İÇİN GÖZÜ DE ALINDI

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Şimşek ise “Tümör göz çukuruna, yumuşak dokuya yayılmıştı. Göz küresi beyne komşudur, oraya atlaması muhtemeldi. Multidisipliner bir yaklaşımla göz içi dokularını tamamen temizledik. İyileşme tamamlanınca kozmetik açıdan görsel olsun diye protez göz yerleştirebiliriz, bu yönde planlama yapıyoruz. Gözü almasaydık olmazdı çünkü tümör göz kaslarına yayılmıştı. Yaşaması için tek şansı buydu. Birinci amacımız hastayı yaşatmaktır. Ameliyat öncesinde sol gözüyle çok az bir şekilde görüyordu.  Operasyon yapılmasaydı zaten günler içerisinde o görme yetisi kaybolacaktı” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 14
 • Ahmet ALAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemiz Maaşallah Her Yönden Gelişiyor
  Cevapla
 • Misafir babuş 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne alakası var hacı abi adamın parası var özel hastaneye geliyor. Sağlık turizmi diye birşey duymadın mı. Ayrıca ülkende döviz 19 tl adam bedavadan biraz pahalı kaliteli ucuz işçiliğe geliyor
  Cevapla
 • Abd 1 yıl önce Şikayet Et
  Yolcu kardes, bir arastirma yaptim, Rusyada Moskovada ortalama gelir 95bin Ruble. Yok eger tum Rusyanin ortalamasini alacak olursak 35bin Ruble. 35bin Ruble senin hesabina gore 10bin TL eder. Yani buyuk ihtimal geliri Turkiyedeki ortalama gelirin uzerinde, onun icin Turkiyede tedavi olmak bedava gelmese bile, yinede ucuz gelir Ruslara. Bu da bence iyi birseydir cunku neticede Turkiyeye gelir kaynagi oluyor, fena mi?
  Cevapla
 • yolcu 1 yıl önce Şikayet Et
  rus parası daha mı değerli tl den... para ile olsa ülkesinde yaptırırdı... sen önce 1 rublenin 0,29 tl ettiğini öğren
  Cevapla
 • salim 1 yıl önce Şikayet Et
  bu ameliyatta görev alan tüm ekibi tebrik ediyor .böyle bir evlat yetişdiklri için analarına.babalarına rahmet diliyorum .
  Cevapla
 • Abd 1 yıl önce Şikayet Et
  Ozmuslu kardes, biz El-Aziz'liyiz. Bizim orada (ve her musluman diyarinda, yani Musta'da) biri hapsirdiginda "Yerhamukallah" (Allah sana rahmet etsin) deriz. Yani diyecegim o ki Rahmet okumak sadece olulere yapilmaz. Salim kardes guzel dua etmis, Allah ondan da senden de razi olsun. "Bilmemek ayip degil, ogrenmemek ayip" sozu geregi bunlari seninle paylasmak istedim, guzel kardes. Mus candir, Mus cigerdir. Vesselam.
  Cevapla
 • özmuşlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Niye ki ya anaları babaları yaşıyorsa bu okuduğun rahmet kime ?
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Hep Başkan Erdoğan ın Sayesinde Oluyor Allahım Başkan Erdoğan'ı Bahçeli yi Ve Dava Arkadaşlarını Başımızdan Eksik Etmesin Amin İnşaallah Allahım Zillet İttifakına Fırsat Vermesin İnşaallah Amin
  Cevapla
 • ilhan 1 yıl önce Şikayet Et
  doktorlarımız tebrik etmek lazım işleri gerçekten zor. Alanında iyi olan doktorlarımız var gerçektende başarılılar fakat %99 u özel hastanede keşke herkesin böyle doktorlara ulaşması mümkün olsa.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sergey Lavrov, Türkiye'den dünyaya seslendi
İsrailli gazete haberini yaptı: Türkiye fark attı!