Çocuklarınızı bu üründen uzak tutun! Lösemiye neden oluyor

Doç. Dr. Muhammed Keskin, sosisli ürünlere karşı uyarılarda bulunarak bu ürünlerin çocukluk çağı lösemisine neden olduğunu söyledi.

GİRİŞ 06.01.2023 12:34 GÜNCELLEME 06.01.2023 12:49
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

İşlenmemiş etlerin zararları her zaman tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bu ürünler arasında yer alan sosisle ilgili ortaya atılan iddia ise ebeveynleri tedirgin etti. Doç. Dr. Muhammed Keskin, sosisle ilgili vatandaşları uyardı. 

Dışarıdan bakıldığında doğal gibi görünen sosislere çok sayıda katkı maddesi konulabiliyor. Özellikle sakatatlar ve tarihi geçmiş etler sosislerin içine giriyor. Bazı sosislerde ise yasaklı kimyasal maddeler bile bulunabiliyor. Hal böyle olunca da bu ürünler insan sağlığı için özellikle de çocukların sağlığı için büyük problemler oluşturabiliyor.

ÇOCUKLUK ÇAĞI LÖSEMİSİNE NEDEN OLUYOR

Başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere birçok hastalıktan korunmak için özellikle işlenmemiş et ürünlerine dikkat etmemiz gerekiyor. Adı sıkça tartışmalara konu olan sosisle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Doç. Dr. Muhammed Keskin, sosislerin çocukluk çağı lösemisine neden olduğunu söyledi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ayda 12 sosisli yiyen bir çocuğun lösemi riskinin normal çocuklara göre 9 kat arttığını söyleyen Dr. Keskin, bunun sebebinin ise içindeki koruyucular olduğunu belirtti. 

Konuya ilişkin ATV'ye konuşan Dr. Keskin "Sıklıkla bu sosisli ürünleri tüketen çocuklarda lösemi riskinin arttığını görüyoruz. Çok ciddi bir durum bu. Çocukluk çağı lösemisi ve direkt bir hastalıkla ilişkili." açıklamasında bulundu.

Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Editör
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı
YORUMLAR 17
 • mevhibe inal 2 ay önce Şikayet Et
  Çocuk hastalıkları neden artıyor?! Bağışıklığı bozduğu deneylerle ispatlanmış, Yapay tatlandırıcı-Gıda-Kimyasallar, Elektro Manyetik Radyasyon kronik rahatsızlıkların sebebi mi? Neden zararlı denen kimyasal ve yapay gıdaları hayatımızdan çıkaramıyoruz?! Tekel Şirketlerin gücüne karşı durmak gitgide zorlaşıyor mu?! Sağlık-Gıda-Çevre Yerli-Milli olmazsa ne olur?!
  Cevapla
 • mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  bende şunu anlamaıyorum denetim yokmu
  Cevapla
 • Cenk 2 ay önce Şikayet Et
  Sade basit geleneksel beslenmek gerekiyor sosis/salam bir iki kere yedim hayatımda zaten zararlarını biliyorum sucuk da çok yemem onda katılaşmış yağı görebilirsiniz vücudun bunu yakması çok zor düsünebilesiniz diye Allah akıl vermiş aşağıda o yasak bu zararlı ne yiyeceğiz diye yazanlara diyorum
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Madem bunlar bukadar zararlı neden üretimine izin veriliyor.
  Cevapla
 • Can 2 ay önce Şikayet Et
  Para para para
  Cevapla
 • Hasan 2 ay önce Şikayet Et
  aynen kanser ya daha ötesi varmı zararlı ise bence kamu görevi bu izin verilmesin
  Cevapla
 • HÜSEYİN SAFİ 2 ay önce Şikayet Et
  bunu önlemek uzak tutmak devletin görevi değil mi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
6+1'li koalisyon neye hazırlanıyor? Kararın ardından CHP'li isimden skandal tehdit!
AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe: Seçimi ilk turda alacağımızı görüyoruz