Muayenehane hekimlerinin kota sınırlaması kaldırıldı

Sağlık Bakanlığı, muayenehane hekimleriyle ilgili "özel hastanenin yüzde 15 seviyesinde dışarıdan hekim kabul edilebileceği" yönündeki kota düzenlemesini kaldırdı.

Muayenehane hekimlerinin kota sınırlaması kaldırıldı
Muayenehane hekimlerinin kota sınırlaması kaldırıldı
GİRİŞ 07.01.2023 11:15 GÜNCELLEME 07.01.2023 13:35
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik değişikliklerine göre, muayenehanesi bulunan hekimler, hizmet bedeli hasta tarafından karşılanmak ve Sosyal Güvenlik Kurumundan talep edilmemek kaydıyla, muayenehanesine müracaat eden hastalarının tedavisini yıllık sözleşme yapmak suretiyle ilgili branşta ruhsatı bulunan özel hastaneler ve tıp merkezlerinde yapabilecek.

Özel hastaneler ile tıp merkezleri, her branşta kadro sayısının üçte birini aşmayacak şekilde hekimlerle sözleşme yapabilecek.

ÖNEMLİ ORANDA SERBESTLİK TANINDI

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, yapılan düzenlemelerle halihazırda muayenehanesi bulunan hekimler ile 60 yaş üzerinde olup muayenehane açmak isteyen hekimlerin özel hastanelerden yararlanmasına yönelik sınırlamalar büyük oranda kaldırıldı.

Muayenehane hekimlerinin hastasını tedavi edeceği hastanelerle sözleşme yapma zorunluluğu devam edecek. Bu hekimler, birden fazla özel hastaneyle, kadrolarının üçte birini aşmayacak şekilde sözleşme yapabilecek. Ayrıca ilave olarak istedikleri bir hastaneyle de kadro sınırlamasına takılmaksızın sözleşme düzenleyebilecek.

Hasta güvenliğinin garanti altına alınması ve denetlenebilir olması bakımından hasta kayıtları, Muayene Bilgi Yönetim Sistemi'nde (MBYS) tutulacak ve hastanelere nakli bilgi sistemleri üzerinden yapılacak.

VAKA BAZLI ÖZEL İZİN VERİLEBİLECEK

Yönetmelik değişiklikleri kapsamında, sözleşme imzalanan hastanede muayenehaneden gelen hastaya öngörülen müdahalenin yapılamadığı durumlarda hekimin istediği başka bir hastanede bu işlemin yapılması için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından vaka bazlı özel izin verilmesinin de önü açıldı.

Yapılan düzenlemelerle, 6 Ekim'de yapılan yönetmelik değişikliğiyle gündeme gelen "özel hastanenin yüzde 15 seviyesinde dışarıdan hekim kabul edilebileceği" yönündeki kota kaldırıldı. 

KOCA: "MUAYENEHANE HEKİMLERİNİN SAĞLIĞA KATKILAR DEVAM EDECEK"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Muayenehane hekimlerinin taleplerini, yaptığımız toplantılarda karşılıklı ele aldık. Kamunun ihtiyacını belirledik. Dengeleri kuracak yeni çalışmamızı hazırladık. 7 Ocak'tan önce ilan edeceğiz. Muayenehane hekimlerimizin sağlığa katkıları devam edecek." ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 16
 • FIRINCI 10 ay önce Şikayet Et
  Saygıdeğer bakanım Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ne bu asra nede Başkentimize venede Devletimize hiç yakışmıyor, ne Hastahaneler yaptı Devletimiz Bu hastahaneyi de yeniden yaparsınız bi el atsanız eminim. İnsanlar Polkiniklerde İnsan onuruna yakışır bi şekilde muayene olur ve tetkiklerini yaptırırlar.
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  birazda şu devlet hastanelerinde ki doktorlara insanlık dersi ver sayın bakanım hasta olmaya korkuyoruz ısırıyorlar hakaret ediyorlar
  Cevapla
 • büyük birlik 10 ay önce Şikayet Et
  özel hastanelere destek verin ben vatandas olarak cok memnunun makul fiyatlari ve etkili guler yuzlu doktorlari var sayilari artmali devlet hastanelerine bu saatten sonra yatirim zarardir işi ozele yaptir katki payi ile gor hizmeti
  Cevapla
 • Kul insan 10 ay önce Şikayet Et
  Yanlış anlaşılmaktan Allah'a cc sığınırım. Bütün insanlara saygım var, niyetim huzurlu sağlık hizmeti. İncitmemek elimizde olabiliyor lakin incinmemek de gerek özür diliyorum.
  Cevapla
 • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Özellerde her doktor 3mhrs kabul etsin cıkar kanun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'den HEDEP için özel strateji! Başrolü İmamoğlu oynayacak...
İsrail Cibaliya Mülteci Kampı'nda katliam yaptı: 100'den fazla şehit