Kaya tuzunun faydaları nelerdir? Kristal kaya tuzlu su içmek ne işe yarar?

Kay tuzu, deniz ve göl sularının çekilmesiyle oluşan kaya tuzu, doğada tortul küçük kayacıklardan meydana gelmektedir. Çok fazla tüketilmesi halinde zararlı olan kaya tuzu, ölçülü miktarda tüketildiğinde insan bedeninin ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri büyük oranda karşılar. Peki odaya kaya tuzu koymak nelere iyi gelir?

Kaya tuzunun faydaları nelerdir? Kristal kaya tuzlu su içmek ne işe yarar?
Kaya tuzunun faydaları nelerdir? Kristal kaya tuzlu su içmek ne işe yarar?
GİRİŞ 24.01.2023 08:58 GÜNCELLEME 24.01.2023 08:58

Doğadan gelen besinler, insan bedeninin ihtiyaç duyduğu mineralleri en etkili şekilde karşılar. Kaya tuzu da doğal ve insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle ölçülü ve dikkatli miktarda tüketildiğinde kaya tuzu, insan sağlığı için sayısız faydaya sahiptir. Kaya tuzu özellikle de demir, çinko ve manganez mineralleri bakımından zengin olduğu için kemik gelişimini destekleyerek iskelet yapısının güçlenmesini destekler. İşte kaya tuzunun faydaları ve kullanımı...

Papaya kahvesi faydaları nelerdir? Papaya çekirdekleri nasıl yenir?Papaya kahvesi faydaları nelerdir? Papaya çekirdekleri nasıl yenir?

Kaya Tuzunun Faydaları Neleridir?

  • Zengin minerallere sahip olan kaya tuzu, bedenin ihtiyacı olan demir, çinko, kobalt ve manganez ihtiyacını karşıladığından kemik gelişimini destekler.

  • Uyku bozukluklarını düzenler ve uyku kalitesini arttırır. 

  • Kaya tuzu, çeşitli elektrolitler içerdiği için, kas kramplarını ve ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

  • Mide ekşimesi, mide solucanları, kabızlık, mide ağrısı, şişkinlik, kusma gibi sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir. 

  • Tuzlu suyla yapılan gargara, boğaz ağrısı için en çok kullanılan yöntemdir. Tuzlu su solüsyonunda kaya tuzu kullanmak, çeşitli ağız rahatsızlıklarının tedavisi için de önerilir.

  • Ayurvedik tıp, kaya tuzlarının cilt dokusunu temizleyebileceğini, gençleştirebileceğini ve güçlendirebileceğini iddia ediyor.,

  • Kaya tuzu gastriti önleyebilir ve gaz sorunlarına iyi gelebilir.

  • Kan dolaşımını uyarır. Vücuttaki bütün hücreler mineralle çalışır.

  • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

  • Kaya tuzuyla yapılan oda lambaları odanın havasını temizlemeye yardımcı olur. 

Kaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Kaya tuzu, banyo suyuna eklendiğinde cildi rahatlatır ve vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Kaya tuzu il yapılan buhar banyosu ise nefesi açar ve solumun yollarının açılmasını sağlar. Odaya yerleştirildiğinde ise odanın havasını temizler. Gün içinde bir tutam kaya tuzu atılmış su içildiğinde ise bağırsak solucanlarını vücuttan atar. Su ve minerallerin hücresel emilimini artıran kaya tuzu vücudun pH dengesini koruyarak toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Lüks otelde siyanürlü cinayet! 6 kişi ölü bulundu
Ek zamlı emekli maaşı ne zaman yatacak? İşte yeni dul ve yetim aylığı