Strep A’dan korunmak mümkün! Büyük tehlike saçan virüsü önlemek için bunları yapın

Çoğunlukla boğazlarda görülen fakat bununla beraber kulak, burun ya da sinüslerde de oluşum gösterebilen Strep A virüsüne karşı önlem almak gerekiyor. Tedavi edilmediği takdirde sağlık açısından ciddi komplikasyonlara davetiye çıkarabilen Strep A virüsünden korunmak için yapılması gerekenler…

Strep A’dan korunmak mümkün! Büyük tehlike saçan virüsü önlemek için bunları yapın
Strep A’dan korunmak mümkün! Büyük tehlike saçan virüsü önlemek için bunları yapın
GİRİŞ 31.01.2023 09:52 GÜNCELLEME 31.01.2023 10:04

Genellikle hafif ya da orta şiddette enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlayabilen Strep A virüsünün görülme oranı son günlerde bir hayli arttı. Hava yolu ile bulaşabilen, en fazla çocuklar ve genç yetişkinlerde meydana gelen Strep A’dan korunma yolları okuyucular tarafından araştırılmaya başlandı. Virüsün yayılmasının engellemek için hijyen kurallarına dikkat etmek büyük önem arz etmektedir.

Kışın hastalıklardan korunmak için kesin çözüm! Bağışıklık güçlendirici etkili yöntemlerKışın hastalıklardan korunmak için kesin çözüm! Bağışıklık güçlendirici etkili yöntemler

Strep A Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

En sık belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boyunda şişlik ve kırmızı bir boğaz olabilir. Öte yandan, kimi zaman bademciklerde şişme ve beyaz bir kaplama oluşabilir. Bu nedenle eğer Strep A virüsünden şüpheleniyorsanız, hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Strep A Virüsü Nerede Görülür?

Strep A enfeksiyonları genellikle boğazda görülür, ancak aynı bakteri aynı zamanda kulak, burun ve sinüslerde de enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca, strep A bakterisi deri enfeksiyonlarına da neden olabilir.

Özellikle, Strep A enfeksiyonlarının bir komplikasyonu olarak, romatoid artrit, glomerulonefrit veya kalp enflamasyonu gibi ciddi sistemik hastalıklar oluşabilir. Ayrıca, streptokok A bakterisi deri enfeksiyonlarına da neden olabilir.

Strep A Virüsünden Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Strep A enfeksiyonlarının yayılmasını önlemek için hijyen kurallarına uymak önemlidir.

-Ellerinizi sık sık yıkayın: Ellerinizi su ve sabunla iyi yıkadıktan sonra kurulayın. Ellerinizi yıkamak, ellerinizde bulunan bakterileri temizleyecektir ve bulaşma riskini azaltacaktır.

-Boğaz ağrısı olanlarla teması azaltın: Boğaz ağrısı olan kişilerle teması azaltın. Ayrıca, boğaz ağrısı olan kişilerin kullandığı bardaklar, kaşıklar ve diğer eşyaları kullanmaktan kaçının.

-Ağız ve burun temizliği: Ağız ve burun temizliği yapın. Ağız ve burun temizliği, boğaz ağrısı olan kişilerin boğaz ağrısının yayılmasını önleyecektir.

-Sigara içmekten kaçının: Sigara içmek, boğaz ağrısı olan kişilerin boğaz ağrısının yayılmasına neden olabilir. Ayrıca sigara içmek, boğaz ağrısı olan kişilerin boğaz ağrısının iyileşmesini geciktirebilir.

Kübra Yılmaz Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Kübra Yılmaz

Editör Hakkında

1994’te İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2017’de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldu. 2017’den beri Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde'yden İslam alemine çağrı: Belki de bu son mesajımız
İsrail-Filistin savaşı: Hamas'tan son dakika açıklaması