Oruç tutmanın vücuda 10 maddede faydası: 30 gün oruç tutarsak ne gibi faydaları olur?

Manevi açıdan faydaları elbette sayılamayacak kadar fazla olan oruç tutma ibadetinin sadece ruhumuza dokunmadığını bilmek gerekir. Aynı zamanda oruç tutmanın vücudumuza sağladığı pek çok faydası mevcut. İşte, oruç tutmanın vücudumuza maddi manevi faydaları!

Oruç tutmanın vücuda 10 maddede faydası: 30 gün oruç tutarsak ne gibi faydaları olur?
Oruç tutmanın vücuda 10 maddede faydası: 30 gün oruç tutarsak ne gibi faydaları olur?
GİRİŞ 28.03.2024 17:15 GÜNCELLEME 28.03.2024 17:15
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Birlik ve beraberlik dürtülerini ortaya çıkaran sosyal yaşantının değerini bir kez daha kanıtlayan bu ibadet türü; sahip olanın, olmayana yardım ettiği, aç olanın tokun halinden anladığı empati ve merhamet duygumuzu güçlendirdiği bir zaman dilimini kapsıyor. İnsani duygularımızın tekrardan ortaya çıkmasına yardımcı olurken kişinin kendi iç muhakemesini yapmasına da yardımcı olmakta.

Hurmanın faydaları ve iyi geldiği hastalıklar nelerdir? Aç karnına yaş ve kuru hurma yemekHurmanın faydaları ve iyi geldiği hastalıklar nelerdir? Aç karnına yaş ve kuru hurma yemek

ORUÇ TUTMANIN 10 MADDEDE FAYDALARI

1) Yağ Yakımını Hızlandırır

İlk faydası oruç tutan herkesin de merak ettiği gibi kilo verme konusu. Oruç tutan kişinin, vücudunda bulunan depolanmış yağ hücreleri harekete geçer ve vücudun yağ yakımı başlamış olur. Oruç tuttuktan sonra alınan gıdaların hızlı bir şekilde enerjiye çevrilmesiyle yağ yakım gücü de artmış olur.

Bu kilo verme olayı da kesinlikle sağlıklı bir yoldan gerçekleşmekte. Hatta çoğu sporcunun Ramazan ayı dışında oruç tutarak zinde kaldığı bilinmekte. Oruç tutmanın bedene faydaları sayesinde ideal kilonuza daha kolay ulaşabiliyorsunuz.

En güzel iftar duası ve anlamı: Peygamberimizin iftar duası!En güzel iftar duası ve anlamı: Peygamberimizin iftar duası!

Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir? Mideden gelen ağız kokusuna ne iyi gelir?Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir? Mideden gelen ağız kokusuna ne iyi gelir?

2) Mide ve Bağırsakları Dinlendirir

Oruç tutmanın bir diğer faydası da ikinci beyin dediğimiz mide ve bağırsaklara olan olumlu etkisi. Oruç tutarken pasif kalan midenin asidi düşmeye başlar. Uzun saatler boyu çalışmayan mide ve bağırsaklar, bu süre zarfında dinlenme imkanı bulur ve kendi yapısını onarır. Bu vesileyle insan vücudu, çok daha iyi çalışan bir sindirim sistemine kavuşabiliyor.

Yavaş çalışan metabolizmanın ömrü kısalttığını biliyoruz, oruç tutmak dinlendikten sonra metabolizmanın hızını düzenlerken bizlere de sağlıklı bir işleyiş sunuyor. Bu yüzden oruç tutmak, dolaylı yoldan ömrü uzatan bir eylem oluyor. Mide yanması hazımsızlık ve sindirim sorunu yaşayanlara oruç tutarak bağırsak ve midelerini dinlendirmeleri önerilir.

3) Zihin Fonksiyonlarını Güçlendirir

Kişiye kendisiyle olan irade hakimiyetini geliştirme ve bedeni dinleme imkanı sunan bir ibadet türüdür. Fiziksel olduğu kadar psikolojik yararları da mevcut. Orucun aynı zamanda günümüz problemi olan Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmekte.

Oruç tutmak bedenin zihinsel anlamdaki kuvvetini arttırırken, çeşitli zihinsel hastalıkların oluşmasını da önleyebiliyor. Bilimsel olarak açıklanan bu özelliğiyle oruç tutmak, beyinde yeni kök hücre oluşumunun sağlanmasını tetikliyor.

4) Vücudu Zor Şartlara Karşı Güçlendirir

Oruç tutmanın fiziksel faydaları arasına bizleri hastalıklara ve strese karşı korumasını da ekleyebiliriz. Açlığa karşı direnç geliştiren vücut, kontrol sistemini güçlendirmiş olur. Ve hem fiziksel hem de bilişsel anlamda çok daha zinde bir vücuda sahip olmak mümkün hale gelir.

Aynı zamanda yemek yeme konusunda direnme gücü kazanan bünye, kilo verme konusunda da inatçı davranmayacaktır. İşte bu nedenle oruç tutmak, diğer dönemlerde diyet yapmak isteyen kişilerin işini de kolaylaştıran bir eylem oluyor.

5) Daha Canlı ve Parlak Bir Cilde Sahip Olmayı Sağlar

Dışarıdan takviyeyle vücuda yapılan bakımın dışında sağlıklı bir cilt için içeriye düzgün bakmak şart.  Karaciğerin, midenin, böbreklerin temiz ve sağlıklı oluşu cildin güzelliğini belirleyici bir durum.

Oruç sayesinde dinlenen ve tüm toksinleri kendinden uzaklaştıran böbrekler ve karaciğer, arınmış olduğu için bu temizliği cilde yansıtır. Yani oruç, cilt güzelliği konusunda da oldukça işlevseldir.

6) İnsülin Direncinde Olumlu Etkileri Vardır

Ortaya konulan araştırmalara göre, oruç tutarken hücreler kandan daha fazla glikoz alınmasını tetikler. Bu sayede oruç tutulan 1 ay boyunca kandaki şeker seviyesi dengelenmiş olur. Bu da hem oruç esnasında hem de sonraki dönemlerde insülin sağlığını koruyacak bir etkidir.

Şeker hastalığına yatkınlık söz konusu ise ve insülin seviyesi sık sık değişiyorsa uzman onayı alındıktan sonra oruç tutmaya başlanabilir.

7) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sağlıklı olduğumuzun büyük bir göstergesi olan güçlü bağışıklık sisteminin müthiş bir destekleyicisidir. Oruç sayesinde, uzun süre çalışmayan organların yenilenmesiyle birlikte, vücut dinçleşiyor yani bağışıklık sisteminin en sağlıklı halinde çalışıyor.

Orucun faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış ve Japonyalı biolog Yoshinori Ohsumi’nin bir çalışmasında, açlık esnasında yararlı hücrelerin zararlı hücreleri yok etme konusunda daha fazla uğraştıklarını ortaya koymuştur. 

8) Kolesterolü Dengeler Kalp Sağlığını Korur

Oruç tutmak bütün vücut sağlığına iyi gelirken kalbi de güçlendirir. Kolesterol düzeyini dengeleyen oruç sayesinde kalp damar sistemi sağlığı pozitif yönde etkilenir. Orucun maneviyata iyi gelip depresif duygu durumuna iyi gelmesi de kalbin rahatlamasında önemli bir etkendir.

Kalp hastalıklarının birçok türü ve aşaması olduğu için bazı özel durumdaki kalp hastalarının oruç tutmasının doktor kontrolünde olması gerekmekte. Herhangi bir hastalık söz konusu ise mutlaka uzmana danışarak ibadet gerçekleştirilmeli.

9) Detoks Etkilidir Hücreleri Onarır

Hücreleri tamir edip, zararlı olanları süzgeçten geçirip eleyip yenilerinin oluşmasına destek olması da en büyük faydalarından biridir. Oruç tüm vücudun baştan aşağı yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda büyüme hormonunu tetiklediği için zinde hissetmemize yardımcı oluyor.

10) Yaşlanma Etkilerini Geciktirir

Yaşlanmaya bağlı yavaşlayan beden fonksiyonlarında oruç tuttuktan sonra iyileşme görülebiliyor. Oruç adeta bir anti-aging (yaşlanma karşıtı) krem ve ilaçlar gibi gençleştirici doğal bir görev görür. Oruç sonrası saç telinden tırnak yapısına kadar vücudun her bölümü yenilenebilmekte.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 8
 • Naim 3 ay önce Şikayet Et
  Unutmayalım imtihan dünyası, ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIM herkesi imtihan ediyor. İmanlı, salih, iyi insanlar kurtulacak.. Kötü insanlar helak olacak... ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA İMAN EDİP TEVBE EDİP TESLİM OLUN, İYİLİKLERE KOŞTURUN. DURMAKSIZIN İYİLİK YAPIN... KÖTÜLÜK YAPANLAR, TEVBE EDİP KÖTÜLÜKLERDEN VAZGEÇMEZLERSE HELAK OLACAKLAR... hemen tevbe edip ALLAHA TESLİM OLUN.
  Cevapla
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  Genelde,,, zihniyet bozukluğu, karakter bozukluğu, ahlak bozukluğu din ve vicdan bozukluğu, merhamet bozukluğu var. İman sağlam değil,,, ALLAH iman tevbe akıl fikir basiret feraset fetanet hidayet kurtuluş nasip etsin..
  Cevapla
 • coban 3 ay önce Şikayet Et
  ramazanda oruc tutmayan kisiler.. ve iftardan sonra haddinden fazla yemek yiyenler.. orucun faydalarini bilmezler.. neler kacirdiklarini hicbir zaman anlamazlar.. faydalarini anlattigimda sasiranlar oluyor.. bir almana anlatdigimda diyorki.. ama tabiata aykiri degilmi ? diye söylüyor.. adam gelmis 67 yasina hala yanlis düsüncelerde.. ben anlatinca sasiriyor..
  Cevapla
 • Celil 3 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIM kainattaki zerrelerin adedi kadar YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET ALLAHIM şeytanların yanımızda bulunmasından, SANA SIĞINIRIZ. şeytanların şerrinden, SANA SIĞINIRIZ. şeytanların bizlere musallat olmalarından korkar, SANA SIĞINIRIZ. şeytanların bizi cehenneme sürüklemelerinden, SANA SIĞINIRIZ.
  Cevapla
 • Muhsin 4 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM HAMD ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA MASSUSTUR. ALLAH RAHMANDIR. RAHİMDİR. DİN GÜNÜNÜN SAHİBİDİR. ALLAHIM ANCAK SANA KULLUK EDER VE YALNIZ SENDEN MEDET UMARIZ. ALLAHIM BİZLERE KENDİ DOĞRU YOLUNU GÖSTER. KENDİLERİNE LUTUF ve İKRAMDA BULUNDUKLARININ YOLUNU GÖSTER... ŞAŞIRMIŞLARIN ve SAPITMIŞLARIN YOLUNU DEĞİL. AMİN.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BM'den İsrail'in Türk-Filistin Dostluk Hastanesini hedef alan saldırısına tepki
Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde