Kuş üzümü faydaları nelerdir? Kuş üzümü nasıl tüketilir, nerede yetişir?

Boyutundan dolayı adını alan bu yemiş, bizim mutfaklarımızda çok yaygın kullanılıyor. Siyah ve kırmızı gibi farklı renklerde türleri olan kuş üzümü, bulunduğu yemeğe ayrı bir güzellik katarken akıllara da kuş üzümünün faydalarını getirdi.

Kuş üzümü faydaları nelerdir? Kuş üzümü nasıl tüketilir, nerede yetişir?
Kuş üzümü faydaları nelerdir? Kuş üzümü nasıl tüketilir, nerede yetişir?
GİRİŞ 30.11.2023 14:22 GÜNCELLEME 30.11.2023 14:22
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Küçük taneli ve çekirdeksiz olan bu besin yemekleri daha lezzetli bir hale getirirken aynı zamanda görsel zenginlik de katıyor. Bu minik ve çekirdeği olmayan kuş üzümünün içeriğinde bulunan A, B ve C vitaminleri bizleri pek çok hastalığa karşı koruma altına almaktadır. Kurutulmuş meyve ve bitkilerin insan sağlığına olan faydaları her zaman merak unsuru olmuştur. Şimdilerde ise kuş üzümünün insan sağlığına faydaları ve kulanım alanları araştırılıyor…

KUŞ ÜZÜMÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

Yunanistan'ın güneyinde Zakintos adasında yaygın bir şekilde yetiştirilen kuş üzümü, ülkemizde ise Isparta, Mersin ve Manisa şehrinde yetiştiriliyor. Siyah, beyaz ve kırmızı gibi birçok renkte bulunan bu yemiş insan sağlığına oldukça faydalı. Sizler için faydalarını sıralayacak olursak:

 • Düzenli tüketildiği takdirde sindirim sistemini muhafaza eder ve daha güçlü bir metabolizma oluşturur.

 • Balgam ve öksürük gibi birtakım üst solunum yolu şikayetleriniz varsa kuş üzümünü kaynatarak şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

 • Bir bağışıklık güçlendirici olarak kış aylarındaki hastalıklara çabuk yakalanmamızı önler.

 • Kansızlık problemi yaşıyorsanız günde bir iki avuç kadar kuş üzümü ile birlikte aynı zamanda anemi rahatsızlığının da önüne geçebilirsiniz.

 • Kuş üzümünün içinde yer alan çekirdekler sayesinde kan basıncı dengelenir ve damar yapıları daha güçlü hale gelir. Böylelikle sinir ve kalp rahatsızlıklarının önüne geçilir.

 • Cilt bariyerini güçlendirerek lekeleri giderme, gerginleştirme ve gençleştirme amacıyla da sık sık tüketilebilir.

 • Yaprakları kaynatılıp içildiğinde bağırsak enfeksiyonlarını yok eder ve sindirim sistemini temizler. Hazmı kolaylaştırdığı için kabızlığı da önlemiş olur.

 • Kolesterol ve tansiyon gibi kronik hastaların değerlerinin normalde kalmasına yardımcı olur.

 • Ayrıca çiğ olarak tüketilebilen bu şifa deposu yemiş olan kuş üzümü suyunun faydaları da vardır. Kuş üzümü suyu kan dolaşımını temizler ve mikroplardan arındırır.

KUŞ ÜZÜMÜ NASIL TÜKETİLİR?

Bir şifa bombardımanı olan bu mucizevi besini herhangi bir kronik sağlık problemi olmayan kişiler günde yarım avuç şeklinde tüketebilirler. Ayrıca kuş üzümünü mutfaklarımızda pilava katarak, sarmaya ve dolmaya kuş üzümünü katarak daha lezzetli ve tatlı olmasını sağlayabiliriz. Tatlılarımız için ise; kek, aşure, komposto gibi tatlılara kuş üzümü serperek hem görüntüsünü hem de lezzetini daha damakta kalıcı hale getirebiliriz.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
 • Mehmet Seydi 2 ay önce Şikayet Et
  Bu resimde görünen meyve kesinlikle kuş üzümü değildir.Kuş üzümü normal salkım üzümün küçük taneli olan bir türüdür. Resimde ki ise Frenk üzümüdür.
  Cevapla
 • botanikçi 2 ay önce Şikayet Et
  Bahçede iş yapan biri olarak söyleyebilirim ki frenk üzümü ile kuş üzümü görünüş olarak oldukça benzerdir. Frenk üzümü de ufak taneciklidir kuş üzümü de. Tek farkları tatlarıdır. Frenk üzümü daha mayhoşken kuş üzümü daha tatlıdır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Meteoroloji paylaştı: Hafta sonu hava nasıl olacak?
Arıboğan: Seçimi Kılıçdaroğlu kazansaydı, ne yaptığını hiç bilmeyen bir grup gelecekti