Yetişkinlerde kıl kurdu belirtileri: Bağırsakta kıl kurdu nasıl dökülür?

Bağırsak kurdu veya solucanı olarak da bilinen kıl kurdu rahatsızlığı, yetersiz hijyen veya iyi pişmemiş etten yapılan yiyeceklerden, ağız veya dışkı yoluyla bulaşıyor. Sizlerin de bulantı ve karın ağrısı gibi şikayetleriniz varsa haberimizi okumaya devam edin!

Yetişkinlerde kıl kurdu belirtileri: Bağırsakta kıl kurdu nasıl dökülür?
Yetişkinlerde kıl kurdu belirtileri: Bağırsakta kıl kurdu nasıl dökülür?
GİRİŞ 18.05.2024 20:08 GÜNCELLEME 18.05.2024 20:08
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kalabalık şehirlerde sık rastlanan ve yaygın olan kıl kurdu, genellikle okul çağındaki çocuklarda kendini göstermektedir. Semptomlarına göre ilk başlarda anlaşılmayan ve ciddiye alınmaya bu rahatsızlık ileri seviyeye ulaştığında hayat standartlarını ciddi boyutta en aza indirmekte.

Başlıca sebepleri arasında hijyen eksikliği gelen kıl kurdu tam olarak nedir ve kıl kurdu belirtileri nelerdir, yetişkinlerde kıl kurdu nasıl olur, kıl kurdu nasıl dökülür, en iyi kıl kurdu ilacı nedir?

KIL KURDU NEDİR?

Kıl kurdu, ufak parazitik solucanların neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonudur. Her yıl milyonlarca insanı, özellikle de okul çağındaki çocukların maruz kaldığı yaygın bir enfeksiyondur. Yetişkin kurtlar, yaklaşık olarak 5 ila 10 milimetre uzunluğunda, beyaz veya krem ​​renklidir. Küçük iplik parçaları gibi görünen bu kurtlar, altı hafta kadar yaşayabilir. Yumurtaları çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Kıl kurdu kişiye çoğunlukla kaşıntı ve rahatsızlık hissi dışında zarar vermez ve kısa sürede fark edildiği takdirde tedavisi kısa sürer.

KIL KURDU NEDEN OLUR?

Bağırsak kurdu yumurtaları, iyi pişmemiş besinlerle veya hijyenik olmayan ortamlarda tüketilen gıdalar ile ağız yolu ile bünyeye alınır. Bağırsak kurtları vücuda girdikten sonra bağırsaklarda erişkin hale gelirler ve yıllarca bağırsak ortamında yaşayabilir. 

Bağırsak parazit enfeksiyonu ağızdan veya dışkı yoluyla yayılır. Bu, kirli su, yiyecek veya tuvalet kolları gibi yüzeyler yoluyla enfeksiyonu içerir. Bu parazitler ayrıca çocuk bezlerini değiştirmek veya diğer anal veya dışkı teması gibi kişiden kişiye temas yoluyla da bulaşabilir.

Bağırsak parazitleri gelişmekte olan nüfus kalabalığı yüksek ülkelerde çok yaygındır. Bu ülkelerde yeterli sağlık kontrollerinin eksikliği de bunun ana sebeplerindedir.

KIL KURDU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Makatta veya vajinal bölgede kaşıntı: Geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli hale gelebilir.

Aralıklı karın ağrısı ve mide bulantısı: Bu belirtiler nispeten az görülen belirtiler olsa da, bağırsakta çok kurt varsa ileri boyuttaki rahatsızlıklarda karşılaşılabilir.

En yaygın belirtiler anüs çevresinde kaşıntı ve uykuda huzursuzluktur. Kaşıntı genellikle geceleri daha kötüdür, çünkü kurtlar yumurtalarını bırakmak için gece anüse doğru yola çıkar. Ayrıca vajinaya ulaşabilir ve vajinal akıntıya sebep olabilir. Kaşıma nedeniyle ciltte açık yara oluşursa bakteriyel cilt enfeksiyonu da gelişebilir. Kıl kurdu enfeksiyonu herhangi bir belirti ya da şikâyete neden olmadan gizli bir şekilde de seyredebilir.

KIL KURDU ZARARLARI

Tipik kıl kurdu enfeksiyonları ciddi sorunlara neden olmasa da nadir durumlarda ağır istilalar kadın üreme organlarında enfeksiyonlara neden olabilir. Parazit anal alandan vajinaya oradan da ‌‌uterus, ‌fallop tüpleri ve ‌pelvik organların çevresine gidebilir. Bu, vajina iltihabı ‌(vajinit) ve ‌uterus iç zarının iltihabı ‌(‌endometrit) gibi problemlere neden olabilir. Nadir olmasına rağmen, bir ‌pinworm enfeksiyonunun diğer komplikasyonları şunları içerebilir:

İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonları, ileri boyuttaki kıl kurdu istilasına sahip kadınlarda daha yaygındır. Solucan ayrıca mesaneye giderek sistite neden olabilir.

Kilo kaybı: Enfeksiyon şiddetliyse, parazit vücut için gerekli temel besin değerlerini emerek kilo kaybına neden olabilir.

Karın boşluğu ve üreme organlarında enfeksiyon: Solucan, kadınlarda anal bölgeden vajinaya, uterusa, ‌fallop tüplerine ve karın boşluğunda bu organların çevresine ulaşarak vajinit, endometrit gibi enfeksiyonlara sebep olabilir.

Apandisit: Apendikse göç ederek apandisite yol açan kıl kurdu vakaları vardır.

Cilt enfeksiyonu. Şiddetli kaşıntı, ciltte enfeksiyon riskini artıran yoğun çizik ve yaralara neden olabilir.

KIL KURDU NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Tanısı konulan bağırsak parazit enfeksiyonları uzman hekimin uygun gördüğü medikal ilaç ile tedavi edilmektedir. Bağırsak parazit tedavisi kişinin şikayetlerine göre düzenlenir. Semptomlar hafifse ve kişi sağlıklıysa, protozoal enfeksiyonlar kendiliğinden iyileşebilir. Belirtiler şiddetli veya kalıcı olduğunda, ilaçlar enfeksiyonun çözülmesine yardımcı olabilir. Helmint enfeksiyonları için solucan önleyici ilaçlar enfeksiyona müdahale edebilir. Tüm bağırsak enfeksiyonlarında bol sıvı içerek dehidrasyonu önlemek de oldukça önemlidir. 

KIL KURDU NASIL ÖNLENİR?

 • İyi pişmemiş et ve et ürünleri tüketilmemeli.

 • Çiğ yenen sebze ve meyveler iyice yıkanmalı.

 • Güvenli su ve gıda tüketilmeli.

 • El hijyenine dikkat edilmeli.

 • Günlük iç çamaşırı, pijama, havlu, el bezi ve yatak takımları değiştirilmeli, sıcak suyla yıkanarak yüksek ısıda kurutulmalı.

 • Parmak veya başparmak emme ile tırnak yeme alışkanlığı önlenmeli.

 • Tırnaklar kısa ve temiz tutulmalı.

 • Anal bölgeyi kaşımaktan uzak durulmalı.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 7
 • Orhan solmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Cig kabak cekirdegi sabah aç karnına yarı kabuklu yarıkabuksuz birer avuç enaz 2 ay yenmeli keser atar
  Cevapla
 • Ne çektim be 1 yıl önce Şikayet Et
  40 yaşındayım çocuklauğumdan beri gitmediğim doktor denemediğim ilaç kalmamıştı. Piskolojimde çok bozulmuştu . Çomlk kotu bir his o kasintilar anüse gelen kurtlar. En sonunda Kontil diye bir ilaç vermişti bi doktor ondan kullaninca geçti çok şükür .
  Cevapla
 • Göksel 1 yıl önce Şikayet Et
  Kıl kurdu diyorsunuz barsak solucanı ascaris belirtilerini protozoalari da karistiriyorsunuz okuyucu anlamaz diye düşünmeyin.Kil kurdu ailenin tümünun tedavisini gerektir.Birini tedavi edersiniz diğer aile bireyi den tekrar bulaşır .Eş zamanlı ilaç kullanılırsa kıl kurdu biter
  Cevapla
 • anlayamıyorum 1 yıl önce Şikayet Et
  benim anlamadığım ağızdan niye su akıyor burun niye kaşınıyor cilt niye ince oluyor ha bunlar sonuçta tenya da değil ki ince bağırsakta yaşamıyorlar kalın bağırsakta atık işlenmemiş işe yaramayan dışkı ile besleniyorlar ki bunun teknik olarak insana bir zararı olmaması lazım belki ileride bilim kıl kurtlarının faydalarını da ortaya koyabilir çünkü faydalı bakteriler gibi olabilir
  Cevapla
 • Bahar Berna 1 yıl önce Şikayet Et
  Vitaminler mineraller midede değil bagirsakta emilirler. Senin vitaminini mineralini kıl kurdu yediği için sağlıksız bir bedene, cilde vs. sahip oluyorsun. Ayrıca bagirsaklar ikinci beyindir kişinin psikolojik sağlığının bağırsak sağlığıyla doğrudan ilgisi var. Bagirsagin parazitler tarafından istila edilmiş nasıl bir faydası olsun?
  Cevapla
 • Mahmut çetiner 1 yıl önce Şikayet Et
  Yorumlarınız güzel kemse bunun ilacından bahs etmiyor
  Cevapla
 • anlaman kolay 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir kıl kurdu edin ve yaşadıklarını bize anlat.Sen de biz de anlamış oluruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'den savaş planlarına onay!
İran'da şiddetli deprem! Ölü ve yaralı sayısı açıklandı